پساکرونا و تحولات صنعتی در راستای انقلاب صنعتی چهارم

به گزارش مجله مدیریت ناب، تا به امروز سه انقلاب صنعتی در دنیا رخ داده که باعث تغییر و تحولات بزرگی در عرصه وسیع صنعت شده است. انقلاب صنعتی اول در سال 1784 به وقوع پیوست و از نیروی آب و بخار برای راه اندازی ماشین آلات به منظور تولید مکانیزه استفاده شد. در سال 1870 انقلاب صنعتی دوم شکل گرفت که از انرژی برق برای تولید انبوه بهره گرفتند و زمینه ساز تحولی تولید بزرگ در صنایع شد. انقلاب صنعتی سوم در سال 1969 به وقوع پیوست که از الکترونیک و فناوری اطلاعات برای اتوماسیون تولید استفاده شد و انقلاب صنعتی چهارم که به اعتقاد برخی کارشناسان در مرز ورود به آن هستیم، از تکنولوژی های دیجیتالی استفاده می کند.

پساکرونا و تحولات صنعتی در راستای انقلاب صنعتی چهارم

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: با شیوع دنیای کووید-19 در بیشتر کشور های دنیا، تقریبا تمام بنگاه های مالی تولیدی و خدماتی تحت تاثیر آثار منفی آن قرار گرفتند. اثرات منفی این ویروس آنچنان قوی و با سرعت مرز های جغرافیایی و صنعتی را طی کرد که بسیاری از مدیران کسب وکار ها را غافلگیر کرد.

در این شرایط که یکی از بحرانی ترین دوران برای کسب وکار ها محسوب می شود، آن هایی که با تکیه بر انعطاف پذیری و بهره گیری از دانش، سعی در همگام شدن با تغییرات اجباری را داشتند، توانستند پیروز تر از دیگران عمل کنند. همه گیری کووید-19 هم زمان شده است با ورود بشر به انقلاب صنعتی چهارم و همین امر سبب شده است که شاخص های جدیدی برای پیروزیت بنگاه های مالی مطرح شود.

به اعتقاد کارشناسان، اگر در دوران پساکرونا بنگاه های مالی نتوانند به فناوری های نوین دست یابند و خود را مجهز به دانش روز نکنند بی شک از چرخه رقابت های بین المللی حذف خواهند شد. این ویروس سبب شده است که بسیاری از کسب وکار ها به سمت استفاده از ظرفیت های فضای مجازی حرکت کنند و انتظار می رود که این جهت، سیر صعودی داشته باشد. با توجه به اینکه انقلاب صنعتی چهارم تغییرات عظیم تری را نسبت به سه انقلاب پیشین درپی خواهد داشت، استفاده حدبیشتری از هوش مصنوعی در دوران پساکرونا در بیشتر زمینه های تولیدی و خدماتی است.

هوش مصنوعی عبارت است از مطالعه اینکه چگونه کامپیوتر ها را می توان وادار به انجام کار هایی کرد که در حال حاضر انسان ها آن را به طور صحیح یا بهتر انجام می دهند. پیش بینی می شود با رخ دادن انقلاب صنعتی چهام در دنیا، شاهد تحولات بسیاری در صنایع مختلف مخصوصا صنایع خودرو، غذایی، حمل و نقل و... خواهیم بود. بسیاری از اختراعات بشر، با گذشت زمان مورد پذیرش جامعه قرار گرفت. در واقع پذیرش تکنولوژی نیاز به گذشت زمان دارد تا جامعه خود را با آن وفق دهد و از آن بتواند در زندگی روزمره خود استفاده کند.

در دنیای جدید سرعت تحولات هیچ گاه تا به این میزان نبوده است؛ به بیان دیگر در مقایسه با انقلاب صنعتی سوم که پیشرفتی خطی داشت، انقلاب صنعتی چهارم سرعت جهشی دارد؛ بنابراین شواهد موجود در تولیدات و محیط پیرامون نشان می دهد که تحولات امروزی، دیگر در چارچوب انقلاب صنعتی سوم نیستند و بیانگر ورود بشر به مرز انقلاب صنعتی چهارم و شروع این تحول عظیم است که ورود ویروس کرونا در پهنه عظیم صنعت نیز نقشی موثر در این پیشرفت داشته است. زیرا سبب شده بسیاری از مدیران با تکیه بر اینترنت و بهره گیری از فناوری های نوین سعی در اداره کسب وکار خود کنند و از این شرایط بحرانی جنبه های مثبت و فرصت آمیز آن را گزینش کنند.

دانشمندان معتقدند این تحول تقریبا تمام صنایع را در برمی گیرد و وسعت و عمق این تغییرات، نویدبخش تحولی در کل نظام های تولید، مدیریت و کنترل در واحد های صنعتی و بنگاه های مالی است.

در دوران پساکرونا امکان برقراری ارتباط بین انسان ها از طریق دستگاه های دیجیتالی که دارای قابلیت هایی نظیر قدرت بالا، حافظه وسیع و دسترسی به دانش نامحدود هستند، سبک زندگی را تغییر خواهد داد. این امکانات با پیشرفت های عملی در حوزه های هوش مصنوعی، روبات، اینترنت اشیا، خودرو های بدون راننده، چاپگر های سه بعدی، نانو و بیوتکنولوژی و... دوچندان خواهد شد.

پیش بینی می شود که در حوزه های مختلفی، تغییراتی بنیادی و اساسی رخ دهد. به عنوان مثال در صنایع خودروسازی، سازنده ها در پی تولید خودرو های بدون راننده و اصطلاحا خودرو های هوشمند هستند و همچنین در صنایع غذایی شاهد تولید میوه ها، بدون زمین کشاورزی خواهیم بود.

در حوزه پزشکی استفاده از Assistant Robot به شدت افزایش می یابد. در موضوعات حسابرسی و حسابداری دقت دستگاه های محاسباتی فوق العاده بالا می رود و ابزار ها و روبات های هوشمند اقدامات تحلیلی را انجام می دهند. بهره گیری از روبات های پرنده برای ارسال مرسولات و خرید های پستی بسیار زیاد می شود. انقلاب چهارم صنعتی نیز همانند انقلاب های صنعتی گذشته، دارای این پتانسیل است که میزان سطح درآمد های دنیای را افزایش دهد و کیفیت زندگی بشر را بهبود بخشد. کاهش در هزینه کسب وکار سبب ایجاد بازار های جدید و رشد مالی خواهد شد.

دوران بحران زده امروز فرصت خوبی است برای کسب وکار هایی که در نظر دارند در دوران پساکرونا، سهم بازار خود را افزایش دهند. به این معنی که کسب وکار ها باید با رصد کردن رفتار مشتریان، سعی در پیش بینی نیاز آنان کنند و با برنامه ریزی های مناسب و منعطف، نسبت به مرتفع کردن آن نیاز ها در دوران پساکرونا اقدام کنند؛ بنابراین شناسایی نیاز مشتریان و پیش بینی نیاز مخاطبان و جامعه در آینده از اقدامات مهمی است که می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی مطرح شود.

محصولات و خدمات جدیدی که از طریق پیشرفت های تکنولوژی به جوامع بشری ارائه می شود، اهدافی از جمله ارائه محصولات و خدماتی برای زندگی راحت تر را دنبال می کنند؛ امروزه تاکسی های داخل شهری، رزرو تور ها و بلیت های هواپیمایی، خرید محصولات از طریق فضای مجازی، پرداخت های مالی، از طریق تکنولوژی های جدید قابل انجام است.

این تحولات در حالی است که اقتصاددانانی از جمله اریک برینجولفسون و اندرو مک کافی اعتقاد دارند که این انقلاب صنعتی و تحولات پیرامون آن می تواند تعادل بازار نیروی انسانی را برهم زند. زیرا که جایگزینی نیروی انسانی با سیستم های اتوماسیونی، ماشین ها و روبات سبب ایجاد فاصله شدیدی بین واحد های صنعتی با نیروی کار خواهد شد و فقط افرادی که دارای مهارت های خاص و بالا هستند موردتوجه صنایع قرار می گیرند. در آینده ای نه چندان دور مولفه هایی مانند استعداد و مهارت از عوامل اصلی معیار انتخاب پرسنل خواهد بود و به همین سبب است که پیش بینی ها، شکاف در بازار مشاغل را مورد تاکید قرار می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1259

به "پساکرونا و تحولات صنعتی در راستای انقلاب صنعتی چهارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پساکرونا و تحولات صنعتی در راستای انقلاب صنعتی چهارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید