کدام کالای ایران در امارات بیشترین مشتری را دارد؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات متحده عربی می گوید که در یک ساله کرونا، تنها کشوری که تجارت مشترکش با ایران را افزایش داده امارات بوده است و پیش بینی می گردد که این فرایند ادامه یابد.

کدام کالای ایران در امارات بیشترین مشتری را دارد؟

به گزارش ایسنا، جمشید فرزانگان با اشاره به ظرفیت گسترده بازار امارات برای صادرکنندگان ایرانی، اظهار کرد: آمار ها می گوید که امارات متحده عربی که با احتساب مهاجران در سال 2019 حدود 9.5 میلیون نفر جمعیت داشته، به تنهایی 1.5 درصد از کل واردات دنیا را به خود اختصاص داده و بیش از 5200 قلم کالا وارد نموده است. به این ترتیب این کشور با ایستادن در رتبه ای بالاتر از میانگین دنیای، بازاری مناسب برای صادرات کالا به شمار می رد.

وی ادامه داد: با وجود مشکلاتی که کرونا برای اقتصاد امارات به وجود آورد، این کشور طرح های انبساطی را برای باز کردن فضای اقتصاد به اجرا در آورد و نقشه جغرافیایی دوبی در سال 2030 را نیز رونمایی کرد و به نظر می رسد بستر همکاری های مشترک در این زمینه هموار خواهد ماند.

رییس اتاق مشترک ایران و امارات با اشاره به تنوع قابل توجه آمار های وارداتی امارات، شرح داد: در سال 2019، واردات امارات شامل 30 میلیارد دلار طلا، 10.6 میلیارد دلار، الماس 9.5 میلیارد دلار، خودرو (موتور وسایل نقلیه و موتور سیکلت)، 7 میلیارد دلار جواهرات، 5.8 میلیارد دلار روغن، هیدروکربن ها، 5 میلیارد دلار هواپیما، 4.2 میلیارد دلار تلفن هوشمند، 2.3 میلیارد دلار کربوراندوم، کریولیت، آلومینیوم اکسید و آلومینیوم هیدورکسید، 2.2 میلیارد دلار دارو و 2.1 مس، ضایعاتی و آلیاژی بوده است.

فرزانگان درباره شرایط واردات ایران از امارات متحده عربی، اعلام کرد: واردات ایران در سال 1398 از کشور امارات معادل 7 میلیارد دلار بوده است و صادرات آن نیز به امارات 3.7 میلیارد دلار را پوشش داده است. این در حالی است که سال 1397 معادل 5.6 میلیارد دلار واردات ایران از امارات و 5.9 میلیارد دلار صادرات ایران به امارات بوده است. تجارت ایران و امارات در 12 ماهه سال 1398 به صورتی بوده است که میزان واردات از امارات 8.9 میلیارد دلار و صادرات 4.5 میلیارد دلار در مجموع تجارت ایران و امارات معادل 13.4 میلیارد دلار بوده است. امارات دومین شریک تجاری ایران پس از چین بوده است.

وی ادامه داد: صادرات ایران شامل سبزی و میوه، خشکبار، آهن شکل دهی شده، انواع ملون ها، هیدرو کربن ها و روغن های پالایش شده، انگور، کشمش و زعفران است. آمار صادرات کشاورزی 5.5 میلیارد دلار به کل کشور های دنیاست و سهم عمده آن برای چند کشور است و امارات یکی از اصلی ترین این مشتری هاست. این در حالی است که هنوز صادرات ما به شکل سنتی انجام می گردد و در صورت بهبود زیرساخت ها و کاهش هدر رفت مواد کشاورزی، می توان شاهد افزایش صادرات در این حوزه نیز بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1484

به "کدام کالای ایران در امارات بیشترین مشتری را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کالای ایران در امارات بیشترین مشتری را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید