هزینه تضاد دیدگاه ها برای اقتصاد و سیاست

به گزارش مجله مدیریت ناب، تضاد تصمیم گیری ها چالشی است که همواره در میان حکمرانان وجود دارد. نه فقط در حوزه اقتصاد که در سایر حوزه ها هم بین تحلیل های علمی در حوزه تخصصی با مسائل سیاسی و اجتماعی تعارض وجود دارد. نمونه آن را در زمان شیوع کرونا می بینیم. متخصصان برای مهار بیماری دیدگاهی دارند اما در عرصه اجتماع، به خاطر مسائل مالی، نمی توانید این دیدگاه ها را اجرا کنید.

هزینه تضاد دیدگاه ها برای اقتصاد و سیاست

در عرصه عمل نمی توانید صرفاً به توصیه های مالی توجه کنید. مسائل زیادی وجود دارد که یک سیاستمدار باید به آن توجه کند. چون عرصه علمی فقط آنچه هست را شرح می دهد. اما سیاستمدار مجبور است قضاوت و داوری کند که هزینه های اجرای برنامه بیشتر است یا منافع آن این است که گاهی اوقات سیاستمداران به عرصه های علمی خیلی توجهی نمی نمایند. این امری است که در همه کشورها در زمان های مختلف اتفاق می افتد. اینکه چگونه این مسأله را باید حل کرد، کار سختی است. سیاستمداری که بتواند تمام جنبه های مالی، سیاسی، اجتماعی و... را برای اجرای برنامه ها در نظر بگیرد باید درجه هوشمندی بالایی داشته باشد تا بتواند منافع جامعه را تشخیص دهد. گاهی اوقات می بینیم برای انجام کاری باید هزینه بالایی بپردازیم که شهامت و جسارت می خواهد. بنابراین کار سیاستمدار سخت و سخت است. اما گاهی اوقات سیاستمداران به جای منافع عمومی منافع شخصی و حزبی را ترجیح می دهند که مسائل برای جامعه از اینجا آغاز می گردد.

اگر سیاستمداری تفاوتی بین گروه های مختلف مردم در جامعه قائل نباشد و بی غرضانه و بدون طرفداری از گروه خاصی برنامه ها را اجرا کند، راستا صحیح و درست را پیدا نموده است. مشکل بیشتر سیاستمداران در انجام امور، جمع آوری اطلاعات است. بعضی سیاستمداران دایره ای بسته دور خودشان می کشند و اطلاعات صحیح و درست به آنها نمی رسد. آنها فقط از کانال های خاصی اطلاعات را به دست می آورند. مسأله بعدی این است که سیاستمدارعادلانه تصمیم بگیرد. در عرصه سیاست و اقتصاد نباید خودی و غیرخودی بر تصمیم گیری سیاست مدار اثر بگذارد. سیاستمدارهایی پیروز هستند که شفاف عمل می نمایند و عملکردشان در راستا دید دیگران است. سیاستمداران باید در مقابل عملی که انجام می دهند باید جوابگو باشند. در جهان تجربه شده است سیاستمدارانی که در مدت طولانی در قدرت می مانند کارآیی خود را در طول زمان از دست می دهند.

زمان تصمیم گیری برای اجرای برنامه ها بسیار اهمیت دارد. اگر سیاستمداری در زمان مقتضی کار را به دیگران بسپارد در این صورت سیاستمدار عادل، خبره و صالح خواهد بود که نام نیکی از خود بر جای می گذارند. سیاستمدار به جای اجرای دیدگاه خود و دیدگاهی که به آن تمایل دارد، باید به همه نظرات و دیدگاه های مختلف گوش بدهد و نظر کارشناسان را با در نظر دریافت همه عوامل و مصالح عمومی اجرا کند و شجاعت این را داشته باشد که عواقب تصمیم خود را بپذیرد. اگر هم در انجام امور ناتوان بود، جا را برای دیگران خالی کند. اگر واقعاً هدف خدمت کردن است و متوجه باشیم توانایی کمی داریم باید آنقدر تقوی داشته باشیم تا کار را به دیگران بسپاریم. تعداد کسانی که بتوانند این دیدگاه را داشته باشند کم است. سیستم باید این افراد را شناسایی کند. دایره حکمرانان نباید محدود به افراد کمی باشد که قدرت را قبضه نمایند و صرفاً در راستای منافع شخصی، گروهی و حزبی حرکت نمایند. اگر چنین گردد جامعه دو قطبی می گردد و منافع بین افراد خودی تقسیم می گردد. نمی گردد مسائل را همواره از یک زاویه نگاه کرد. باید در جایی حتماً به نظر مشهور و عامه عمل کنید. این مسأله مهمی است که نباید از یک زاویه به مسائل جامع نگاه کنید. اطلاعات دقیق و صحیح نباید فیلتر گردد. این اطلاعات باید به صورت عادلانه اجرا گردد. بنابراین یک سیاستمدار پیروز نباید اجازه دهد تضاد در مسائل مختلف، مسائل کشور را بیشتر کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1374

به "هزینه تضاد دیدگاه ها برای اقتصاد و سیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه تضاد دیدگاه ها برای اقتصاد و سیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید