شروع فراوری کیتهای تشخیص کرونا از هفته آینده

به گزارش مجله مدیریت ناب، به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری در اینستاگرام خود نوشت: در چند سال گذشته و با سیاست های اجرا شده در معاونت علمی و فناوری زیست بوم بسیار مناسبی در حوزه بیوتکنولوژی در کشور ایجاد شده است.

شروع فراوری کیتهای تشخیص کرونا از هفته آینده

وی همچنین اضافه کرد: مجموعه ای از دانشگاه ها، اساتید، محققان و مهمتر از آنها، استارتاپها و شرکت های دانش بنیان باعث شده اند که هم اینک ایران در توسعه علم و فناوری و اقتصاد زیست فناوری قدرت اول منطقه و سوم آسیا باشد. حجم اقتصاد زیست فناوری در آینده ایران به حدود 10 درصد کل اقتصاد کشور خواهد رسید.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: ولی این ویروس چموش باعث شد که ما به روی دیگر سکه زیست فناوری پی ببریم و آن بخش امنیت زیستی کشور است.

ستاری همچنین نوشت: توسعه زیست فناوری فقط توسعه مالی کشور نیست (گاهی یک گرم داروی زیستی قیمتی معادل یک میلیون یورو دارد) بلکه توسعه امنیت کشور است. در این مدت کوتاه محققین و شرکت های دانش بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده اند. 6 قرارداد برای توسعه ساخت کیت های تشخیص کرونا بسته شده است.

شروع فراوری کیت های تشخیص کرونا از هفته آینده

به گفته وی خوشبختانه کیت های تشخیصی 3 شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته آینده فراوری انبوه بعضی از شرکت ها عرضه خواهد شد. ساخت کیت های تشخیص در این مدت کم در بخش خصوصی نشاندهنده عمق اشراف علمی جامعه زیست فناوری کشور است.

ستاری اضافه کرد: گرچه هنوز بسیاری از این شرکتها دوره استارتاپی و نوپایی خود را طی می نمایند، آمادگی درگیری در یک جنگ تمام عیار با یک ویروس بسیار پیچیده را ندارند ولی بسرعت در حال رشد هستند و دانش لازم برای مقابله با حوادث این چنینی را به دست آورده اند. ضمن اینکه همین شرکتها در حال فراوری پیچیده ترین داروهای ساخت داخل برای مقابله با این بیماری هستند و کلیه داروهای استفاده شده در مراکز درمانی، ایران ساخت هستند.

ساخت پیچیده ترین تجهیزات پزشکی در داخل

وی گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی پیچیده ترین دستگاه ها در داخل کشور ساخته می گردد. در همین ایام با همکاری وزارت بهداشت مجوزهای زیادی برای این محصولات صادر شد و یا در حال صدور است. فراوری اقلام ضروری اتاق های ICU با سرعت و بصورت سه شیفت در حال اجرا است. برای مثال فقط فراوری ونتیلاتورهای اتاق عمل به حدود 30 دستگاه در روز رسیده است.

ستاری اضافه کرد: دستگاه هایی که تا به امروز در کشور فراوری نمی شده از پالس اکسیمتر و بای پپ گرفته تا سی تی اسکن در حال اخذ تأییدیه های لازم هستند. انشاالله با یاری همه، از این مبارزه به سلامت عبور خواهیم کرد؛ البته خبرهای خوش در راه است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 837

به "شروع فراوری کیتهای تشخیص کرونا از هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فراوری کیتهای تشخیص کرونا از هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید