مکرون با دست پر به میزبانی جی 7 می رود؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، روز گذشته وزیر خارجه کشورمان با رئیس جمهور و وزیر خارجه فرانسه دیدار کرد، گفته شده است که این دیدار در راستای پیشنهاد مکرون به روحانی بوده است. اما ظریف اشاره ای به جزئیات طرح نکرد.اما قرار است مکرون پیامی به جی 7 ببرد. آن پیام چیست و این رئیس جمهور جوان چه رسالتی دارد؟

مکرون با دست پر به میزبانی جی 7 می رود؟

زهره نوروزپور: ماه گذشته همزمان با اجرایی شدن گام دوم تعهدات برجامی، مشاور ویژه رئیس جمهور فرانسه با یک طرح به تهران آمد و با حسن روحانی رئیس جمهور، ظریف و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد.

امانوئل بون مشاور ارشد امانوئل مکرون روز چهارشنبه 19 تیرماه سال جاری به تهران آمد و طرح فریز مقابل فریز، یا انجماد مقابل انجماد را به ظریف پیشنهاد داد. طرحی که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درباره آن اینگونه توضیح داد: ایران در این مرحله کاهش تعهدات هسته ای خود را فریز می کند و در مقابل آمریکا هم برخی از معافیت های نفتی ایران را به صورت موقت دوباره احیا می کند تا مذاکرات با ایران به جریان بیفتد. البته این طرح از سوی ایران تایید نشد.

وزیر خارجه کشورمان روز گذشته در حالی به دیدار مقامات فرانسه رفت که این کشور آماده میزبانی از نشست جی هفت می شود. قرار است امانوئل مکرون در جمع رهبران کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس، ژاپن، فرانسه، کانادا و ایتالیا درباره سرنوشت برجام و راه حل اروپا مقابل ترامپ و بررسی طرح آمریکا برای مذاکره با ایران و پاسخ تهران را به آن ها برساند. برآورد های مبنی بر حضور پوتین در این نشست مطرح است.

اما این طرح چیست و آیا تهران پاسخی داده است؟

هفته گذشته دیلی بیست در آستانه سفر اروپایی ظریف نوشت: قریب به یک ماه پیش گفته شد که رئیس جمهور فرانسه در گفت و گو با همتای ایرانی خود پیشنهاد تعلیق در برابر تعلیق را داده که به معنای تعلیق تحریم های آمریکا در برابر تعلیق کاهش تعهدات برجامی ایران بوده است. طرحی که صرفا در حد رسانه ای مطرح شد اما از سوی هیچ مقام تعیینی در ایران ، فرانسه یا آمریکا تایید یا تکذیب نشد.

مقام های آْمریکایی و اروپایی که در جریان این طرح بوده اند به دیلی بیست گفته اند که مقام های شورای امنیت ملی آمریکا درباره جزئیات طرح تعلیق در برابر تعلیق با هم اختلاف نظر داشته اند. یکی از اصلی ترین اختلاف های آنها برسر این بوده که آیا برای آغاز بخش گزینش شده ای از تحریم ها را تعلیق کنند یا همچنان تحریم ها را حفظ کنند و یا کل تحریم های اعمال شده علیه ایران را به حالت تعلیق درآوردند. منابع اروپایی به دیلی بیست گفته اند که دونالد ترامپ خواهان توقف تحریم ها برای بازه زمانی زمانی طولانی تر در صورت پیشرفت گفت و گوها بوده است. با این همه مشاوران امنیت ملی وی و همچنین برخی از کشورهای متحد امریکا خواهان تعیین چارچوب زمانی تعیینی برای توقف اجرای تحریم ها علیه ایران در صورت آغاز گفت و گوها بوده اند.

دیلی بیست در ادامه به نقل از یک منبع آگاه می نویسد: آمریکا از بیش از یک سال پیش واسطه هایی را برای گفت و گو با ایران انتخاب کرده بود از عمان تا سوئیس ، از ژاپن تا عراق و البته فرانسه. اما پیام های ضد و نقیض دولت ترامپ برای حل مساله با ایران بیش از همه فرانسه را آزار داده است. ترامپ دیدگاه های متفاوتی را با فرانسوی ها در میان گذاشته بود که با ایده هایی که از سوی شورای امنیت ملی وی با پاریس مطرح شده بود متفاوت بود. فرانسوی ها در میانه این پیام های ضد و نقیض گرفتار شدند.

با اینحال وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با مکرون در جمع خبرنگاران گفت: فرانسه در خصوص نحوه اجرای برجام و گام هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادی را به ایران ارائه کرد و ما نیز در این زمینه پیشنهادی را ارائه کردیم برای این که اجرای برجام به صورت کامل انجام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی با سازنده دانستن رایزنی های خود با رئیس جمهوری فرانسه گفت: البته بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند تعهداتی که در قالب برجام و پس از خروج امریکا داده است را انجام دهد.

ما گفت و گوها را ادامه می دهیم. تماس مکرون با روحانی ادامه دارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیدگاه های ایران کاملا تعیین است، گفت: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم اما برای اجرای برجام همان طور که همواره در کمیسیون مشترک گفت وگو می کردیم، کماکان آمادگی داریم گفت و گو کنیم.

ظریف درباره پیشنهادات فرانسه مطرح نمود: پیشنهادهایی که دارند درباره نحوه انجام تعهداتی است که اروپا برای اجرایی شدن برجام داشته است یعنی رسیدن منافع مالی برجام به مردم ایران. زمانی که این گفت وگوها به نتیجه برسد جزئیات آن اعلام می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرانسه کمک به ایران را مشروط به انجام اقداماتی از سوی ایران کرده است، گفت: بحثی که داریم بحث کمک نیست. کشورهای اروپایی تعهداتی در قالب برجام دارند که باید انجام دهند. جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده - از زمانی که در چهارچوب بند 36 برجام آغاز به کاهش تعهدات کردیم - در صورتی که طرف مقابل تعهدات را انجام دهد اقدامات ما بازگشت پذیر است.

دیپلمات عالی کشورمان ادامه داد: این موضعی است که ما کماکان داریم و در خصوص آن بحث می کنیم.

ظریف همچنین به خبرگزاری فرانسه گفت: پیشنهادهای امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جهت درستی پیش می رود اما اقدام های بیشتری باید انجام شود. تمام احتمالات را بررسی کردیم و او (مکرون) با شرکای اروپایی و دیگر شرکا در خصوص نحوه پیشروی ما گفت وگو خواهد کرد.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت قبلاً به ایران درباره کاهش برخی تحریم ها یا اتخاذ یک سازوکار جبران خسارت پیشنهاد داده ام.

رئیس جمهور فرانسه بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: ما پیشنهادهایی در خصوص کاستن از تحریم ها یا یک مکانیسم جبرانی با هدف قادر کردن مردم ایران به زندگی بهتر ارائه کرده ایم.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد رئیس جمهور فرانسه خواهان پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای و برگزاری مذاکرات گسترده تر درباره مسائل دیگر شد. این خبرگزاری همچنین یادآور شد: آمریکا نشانه ای از اقدام برای کاستن از تحریم ها نشان نداده و تعیین نیست ماکرون به چه مکانیسم جبرانی اشاره می کرد.

¬سفیر سابق فرانسه در آمریکا نیز با انتشار پیامی توئیتری گفت: امانوئل مکرون, رئیس جمهور فرانسه پیش از حضور در نشست گروه هفت میزبان یک کننده ایرانی خواهد بود تا راه های حفظ برجام و ایجاد راستای برای راه حل دیپلماتیک در بحران کنونی بررسی شود.

این در حالی است که وزیر خارجه کشورمان درباره نشست جی هفت اضافه نمود: اکنون اجلاس جی هفت در حال برگزاری است، فرصتی برای آقای مکرون و سایر اعضای اروپایی 4+1 است تا با سایر اعضای جی هفت صحبت کنند.

وی ادامه داد: ما گفت و گوها را ادامه می دهیم. تماس مکرون با روحانی ادامه دارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیدگاه های ایران کاملا تعیین است، گفت: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم اما برای اجرای برجام همان طور که همواره در کمیسیون مشترک گفت وگو می کردیم، کماکان آمادگی داریم گفت و گو کنیم.

جزئیات المانیتور از بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

در همین حال فارس به نقل از یک رسانه آمریکایی قبل از دیدار محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه جزئیاتی از بسته پیشنهادی که پاریس قرار است به تهران و واشنگتن ارائه کند منتشر کرد.

پایگاه خبری المانیتور نوشت: امانوئل مکرون بعد از چندین هفته رایزنی با مقام های ایران و مقام های کاخ سفید در صدد است در جریان دیدارش با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در فرانسه در حاشیه نشست نشست گروه 7 او را برای اعطای مشوق های مالی محدود به ایران در ازای آمدن این کشور به میز مذاکره و پایبندی کامل به برجام تحت فشار قرار دهد.

این رسانه به نقل از دیپلمات ها نوشته است فرانسه به دنبال مجاب کردن ترامپ به صدور معافیت های تحریمی برای برخی از خریداران نفت ایران برای مدت زمان محدود، در ازای برگزاری مذاکرات است.

یک مقام اروپایی که خواسته نامش فاش نشود گفته این پیشنهاد، اعطای مشوق های محدود برای مدت زمان محدود و در ازای مذاکرات محدود را شامل می شود و هدف آن به محک آزمون گذاردن مذاکره است. او گفت که مقام ها معتقد نیستند فشار صرف روی ایران موجب خواهد شد ایرانی ها تسلیم شوند.

اروپا در موضوع ایران باید با ترامپ مخالفت کند

در همین باره جفری دی ساچز، استاد توسعه پایدار و سیاست سلامت و مدیریت در دانشگاه کلمبیا و مدیر بخش توسعه پایدار مرکز کلمبیا در مقاله ای برای خبرگزاری آسیا تایمز با اشاره به نشست گروه هفت و درماندگی اروپا مقابل اقدامات آمریکا نوشت: با توجه به دیدار ترامپ از اروپا برای شرکت در نشست ماه جاری گروه 7 ، رهبران اروپا گزینه چندانی در برابر ترامپ ندارند.

آنها تلاش کرده اند او را متقاعد یا نادیده بگیرند و اکنون تنها گزینه باقی مانده مخالفت با اوست.

فوری ترین مساله ای که اروپا با آن روبرو است، تجارت با ایران است که مساله کوچکی نیست و جنگی است که اروپا نمی تواند بازنده آن باشد. ترامپ قادر به وارد آوردن لطمه، بدون گرفتار شدن در شرمساری آن است . اکنون نیز چنین کاری را با ابزاز مالی و تهدید به حملات نظامی انجام می دهد و از قدرت مالی و مالی خود در برابر ایران، ونزوئلا و چین استفاده می کند.

اکنون با گذشت 230 سال از تصویب قانون اساسی امریکا، این کشور گرفتار حکومت ترامپ شده است. ترامپ به گونه ای گسترده سیاستمداری شناخته می شود که به دنبال قدرت فردی و منافع مالی است. او به شدت در پی آن است که هرکشور مخالف خواسته های خود را درهم بشکند.

کشورهای اروپایی از پیامدهای رفتار نابخردانه امریکا در خاورمیانه اطلاع دارند. بحران مهاجرت در اروپا نخست و مهم تر ازهمه ناشی از جنگ های امریکا در منطقه بوده است و اکنون جنگ مالی ترامپ با ایران وقوع جنگی مهلک تر را هشدار می دهد.

او در برابر نگاه جهان تلاش می کند که اقتصاد ایران را با قطع درآمدهای ارزی این کشور نابود سازد و هرشرکت خارجی طرف معامله با ایران را تحریم می کند.

اروپا بارها با تحریم های امریکا مخالفت کرده است که نه تنها یک جانبه، فرا سرزمینی و مغایر با منافع امنیتی اروپا بوده بلکه به صراحت ناقض برجام است . ولی رهبران اروپایی همچنان از مخالفت صریح با ترامپ بیمناک اند. اروپا می تواند با همراهی چین، هند و روسیه در برابر تهدید تحریم های فراسرزمینی امریکا مقاومت کند.

در واقع، تحریم های فراسرزمینی امریکا تهدید معتبر بلند مدتی محسوب نمی شود. اگر امریکا این تحریم ها را در برابر بیشتر کشورهای جهان اعمال کند، خسارت به اقتصاد و دلار امریکا و بازار سهام و رهبری امریکا غیرقابل جبران خواهد بود.

اگر امریکا بخواهد قطعنامه شورای امنیت در برابر تحریم ها را وتو کند همه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل طبق مفاد اصل اتحاد برای صلح می تواند علیه آن اقدام کنند. اکثریت قاطع 193 عضو مجمع عمومی می توانند تاثیر تحریم های فراسرزمینی را باطل سازند.

مردم اروپا و امریکا به اتفاق هم و با مخالفت در برابر ترامپ و دفاع از حکومت قانون بین المللی از جمله تجارت مبتنی بر قانون می توانند صلح جهانی و دوستی بین اروپا و امریکا را برای نسل های بعد تقویت کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، هنوز از طرح فرانسه جزئیات و خبر دقیقی در دست نیست. برخی برآورد ها تنها در سطح رسانه های خبری غرب و تحلیل این رسانه ها است. با توجه به اینکه وزیر خارجه کشورمان راستا فراسنه را صحیح ارزیابی کرده است می توان گفت که این مذاکرات احتمالا نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت. با اینحال باید دید که مکرون در جی هفت چه می کند؟

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 334

به "مکرون با دست پر به میزبانی جی 7 می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون با دست پر به میزبانی جی 7 می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید