جدول سهم کشورها از دانشجوی خارجی، سیر نزولی پذیرش در آمریکا

به گزارش مجله مدیریت ناب، جعفر مهراد در مصاحبه با خبرنگاران گفت: آمریکا در بین کشورهای جهان با بیش از یک میلیون دانشجوی بین المللی که در پائیز سال 2016 میلادی پذیرش شده اند، بیشترین دانشجوی خارجی را دارد.

جدول سهم کشورها از دانشجوی خارجی، سیر نزولی پذیرش در آمریکا

وی اضافه کرد: این رقم تقریبا دو برابر دانشجویان بین المللی انگلستان است که از این نظر رتبه دوم جهان را در اختیار دارد.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: باوجود این، سهم آمریکا از دانشجویان بین المللی در سه دهه گذشته کاهش یافته و دانشجویان برای ادامه تحصیل کشورهای دیگری را مانند کانادا، انگلستان و استرالیا انتخاب کرده اند.

نگرانی کارشناسان آمریکایی از کاهش دانشجوی خارجی در این کشور

مهراد تاکید کرد: کاهش دانشجویان بین المللی، متخصصان آموزش عالی آمریکا را نگران کرده و بر این عقیده اند تا زمانی که این کشور رویکرد خود را به دانشجویان بین المللی تغییر ندهد، مزایای فرهنگی و اقتصادی با اهمیتی را که دانشجویان بین المللی دارند از دست خواهد داد.

وی مطرح کرد: دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی 2016-2017 میلادی از بیش از 450 هزار شغل پشتیبانی کرده اند و 36.9 میلیون دلار نیز به اقتصاد آمریکا کمک کرده اند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در سال 2013 میلادی، دولت آلمان طرح افزایش دانشجویان بین المللی را تا سال 2020 به میزان 350 هزار نفر گفت، هدفی که در سال تحصیلی 2016-2017 محقق شد.

مهراد گفت: کانادا امیدوار است تا سال 2022 میلادی تعداد 450 هزار دانشجوی بین المللی پذیرش کند، هدفی که در سال 2016 میلادی به آن نایل آمده و به موازات آن گام های موثر و آسان تری را نیز برای شهروندی دانشجویان بین المللی برداشته است.

وی اضافه کرد: در سال 2016، استرالیا راهبردهای آموزش بین المللی را گفت. تا اکتبر سال 2017 میلادی این کشور گفت که بیش از 350 هزار دانشجوی بین المللی در آموزش عالی استرالیا تحصیل می کنند که نسبت به سال قبل حدود 16 درصد افزایش نشان می دهد.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: اکنون جذب دانشجویان بین المللی، آموزش عالی کشورهای برخوردار از آموزش عالی برتر را به یک صنعت سودآور تبدیل کرده است.

مهراد تاکید کرد: رشد این صنعت و تغییرات حاصله در میان کشورها شگفت آور است. در سال 2001 میلادی، یعنی 17 سال قبل درصد جذب دانشجویان بین المللی در کشور های مقصد به تعداد 2.1 میلیون دانشجو به این شرح بود:

جدول پذیرش دانشجوی خارجی کشورها در سال 2001
ردیف کشور پذیرش دانشجو خارجی
1 آمریکا 28 درصد
2 انگلستان 11 درصد
3 آلمان 9 درصد
4 فرانسه 7 درصد
5 استرالیا 4 درصد
6 ژاپن 3 درصد
7 اسپانیا 2 درصد
8 بلژیک 2 درصد
9 سایر کشورها 34 درصد

وی گفت: در سال 2017 میلادی تعداد دانشجویان بین المللی به 4.6 میلیون دانشجو رسیده و سهم کشورهای برخوردار از این قرار است:

جدول پذیرش دانشجوی خارجی کشورها در سال 2017

ردیف کشور پذیرش دانشجوی خارجی
1 آمریکا 24 درصد
2 انگلستان 11 درصد
3 چین 10 درصد
4 استرالیا 7 درصد
5 فرانسه 7 درصد
6 کانادا 7 درصد
7 روسیه 6 درصد
8 آلمان 6 درصد
9 سایر کشورها 23 درصد

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: فضای سیاسی در آمریکا تنها دلیل کاهش ثبت نام دانشجویان بین المللی است. هزینه بالای آموزش عالی و تغییرات حاصله در برنامه های بورس کشورهایی مانند برزیل و عربستان سعودی سایر کشورهای مقصد را برای دانشجویان بین المللی جذاب تر کرده است.

مهراد گفت: متوسط شهریه در سال تحصیلی 2017-2018 در دانشگاه های خصوصی بیش از 40 هزار دلار، در دانشگاه های دولتی خارج از ایالت برای آمریکایی ها بیش از 25 هزار دلار و در دانشگاه های ایالتی برای دانشجویان همان ایالت بیش از 10 هزار دلار است.

وضعیت ایران در جذب دانشجویان خارجی

وی ادامه داد: دانشگاههای ایران نیز باتوجه به سیاست های وزارت علوم و وزارت بهداشت نسبت به جذب دانشجویان بین المللی در مقایسه با سال های گذشته علاقه بیشتری از خود نشان می دهند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: آمار وزارت بهداشت حاکی از آن است که در سال 94 در مجموع هزار و 179 دانشجو و در سال 95 تعداد هزار و 435 دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی به تحصیل اشتغال داشتند.

مهراد گفت: بیشترین تعداد دانشجویان خارجی مربوط به کشور عراق با 404 دانشجو، افغانستان با 296 دانشجو، سوریه با 160 دانشجو و لبنان با 109 دانشجو است.

وی مطرح کرد: در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم نیز تعداد دانشجویان خارجی بیشتر است به نحوی که رئیس سازمان امور دانشجویان تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه های وزارت علوم را 26 هزار نفر اعلام کرده است که 27 هزار نفر از آنها را دانشجویان افغانی تشکیل می دهد.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: طبق اعلام رئیس سازمان امور دانشجویان قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه این وزارتخانه 75 هزار دانشجوی خارجی جذب کند.

مهراد گفت: صنعت آموزش عالی کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه نیز مانند هند و مالزی در این زمینه از سودآوری بالایی برخوردار است و هر روز با ارائه برنامه های راهبردی می کوشند زمینه های مساعدتری را برای جذب حداکثری دانشجویان بین المللی فراهم کنند.

وی تاکید کرد: دانشگاه های ایران به گواه نظام های رتبه بندی بین المللی در موقعیت نسبتا ممتازی قرار دارند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: هر سال نام تعدادی از دانشگاههای بزرگ جامع و صنعتی در بین دانشگاه های برجسته جهان دیده می شود.

مهراد اضافه کرد: در برخی از رشته ها به ویژه رشته های نوظهور و فناوری های پیشرفته دانشگاه های کشور در زمره دانشگاه های ممتاز جهان قرار دارند.

وی گفت: به نظر می رسد آنچه موفقیت دانشگاه ها را در جذب دانشجویان بین المللی لطمه می زند نبود برنامه های راهبردی موثر و زیرساخت های لازم و عدم حمایت جدی دولت از این برنامه ها است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 497

به "جدول سهم کشورها از دانشجوی خارجی، سیر نزولی پذیرش در آمریکا" امتیاز دهید

3 کاربر به "جدول سهم کشورها از دانشجوی خارجی، سیر نزولی پذیرش در آمریکا" امتیاز داده اند | 2.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدول سهم کشورها از دانشجوی خارجی، سیر نزولی پذیرش در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید