سیستیت بینا بینی

به گزارش مجله مدیریت ناب، سیستیت بینابینی عبارت است از یک نوع التهاب دیواره مثانه ، سیستیت بینابینی علایمی شبیه سیستیت (عفونت باکتریایی مثانه ) دارد، اما کشت ادرار از نظر باکتری در آن منفی است و دادن آنتی بیوتیک معمولاً کمکی نمی کند. سن میانه آغاز این بیماری حدود 40 سالگی است ، اما این بیماری می تواند در زنان در تمام سنین بروز کند. علایم از خفیف تا

سیستیت بینا بینی

سیستیت بینا بینی

اطلاعات اولیه

توضیح بیماری

سیستیت بینابینی عبارت است از یک نوع التهاب دیواره مثانه ، سیستیت بینابینی علایمی شبیه سیستیت (عفونت باکتریایی مثانه ) دارد، اما کشت ادرار از نظر باکتری در آن منفی است و دادن آنتی بیوتیک معمولاً یاریی نمی نماید. سن میانه آغاز این بیماری حدود 40 سالگی است ، اما این بیماری می تواند در زنان در تمام سنین بروز کند. علایم از خفیف تا شدید متغیرند.

علایم شایع

درد و احساس فشار در لگن

احساس احتیاج فوری به ادرار کردن (گاهی 80-60 بار در روز) و احساس سوزش هنگام ادرار کردن

احساس خالی نشدن کامل مثانه

درد به هنگام مقاربت

گاهی درد در مجرای تناسلی و راست روده

علل

دلیل دقیق آن ناشناخته است . تحقیقات این طور نشان می دهند که این بیماری در واقع یک نوع نشانگان التهاب مثانه است که احتمالاً به وسیله عفونت باکتریایی ، خودایمنی (پاسخ ایمن به اجزای خودی بدن )، یا موارد آزارنده ایجاد می گردد. این بیماری احتمالاً عفونی نیست .

عوامل تشدید نماینده بیماری

سابقه حساسیت یا آلرژی به داروها، غذاها، یا سایر مواد؛ تب یونجه یا آسم

آرتریت روماتویید [یک نوع شایع التهاب مفاصل ]

سابقه درآوردن رحم

پیشگیری

روش شناخته ای شده ای برای پیشگیری وجود ندارد.

عواقب مورد انتظار

روش های درمانی موجود هستند که به یاری آنها ممکن است بتوان علایم را کنترل کرد یا به حداقل رساند، اما این روش های درمانی بیماری را معالجه نمی نمایند. تحقیقات پزشکی در زمینه معین دلیل این بیماری ، درمان های سودمندتر و معالجه آن ادامه دارند.

خانم هایی که دچار این بیماری هستند ممکن است شعله ور شدن و فروکش کردن های این بیماری را تجربه نمایند؛ در بیماران مختلف درمان های مختلف مؤثر واقع می گردد. حتی در یک خانم هم ، یک نوع درمان ممکن است اثر کند ولی بعد تأثیر خود را از دست بدهد.

عوارض احتمالی

علایم رفع نشده ای که می آیند و می فرایند و شدت آنها ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد.

درمان

اصول کلی

آنالیز اولیه تشخیصی عبارتند از آزمایش ادرار (که معمولاً طبیعی است ) و معاینه لگنی . در هر حال باید بیماری هایی که علایم شبیه این بیماری را دارند (مثلاً عفونت مثانه ، مسائل کلیوی ، عفونت های مجرای تناسلی ، آندومتریوز و بیماری های آمیزشی ) رد شوند.

اگر سایر آنالیز ها منفی باشند، اغلب توصیه به انجام سیستوسکپی می گردد. در این روش از یک وسیله باریک که سر آن منبع نورانی واقع شده است برای تماشا داخل مثانه استفاده می گردد. همراه با انجام آن نمونه برداری هم انجام می گیرد تا احیاناً اگر سرطان وجود داشته باشد معین گردد. یک مزیت دیگر سیستوسکپی این است که با انجام آن غالباً علایم تخفیف می یابند. زیرا در سیستوسکپی ، مثانه با آب پر و متسع می گردد و ظرفیت آن افزایش می یابد.

برای این بیماری راه درمانی قطعاً مؤثر وجود ندارد. انتخاب های درمانی عبارتند از داروهای خوراکی مختلف ، داروهایی که به داخل مثانه وارد می شوند، کارهای مخصوص برای اتساع مثانه ، تغییر در رژیم غذایی ، تمرینات مخصوص مثانه ، و تحریک الکتریکی رشته های عصب از راه پوست

انجام مشاوره ، بازخورد زیستی (بیوفیدبک )، یا هیپنوتیسم یا آرام سازی به وسیله خود فرد جهت یاری به کنترل استرس ، عصبانیت ، اضطراب و گاهی ، افسردگی همراه با اختلالات درد مزمن توصیه می گردد.

روش های جراحی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند (تنها به اسم حربه آخر و هنگامی که سایر روش های درمانی شکست خورده باشند و برای بهبود کیفیت زندگی پایین فرد انجام اقدامات غیرمحافظه کارانه جایز باشد).

داروها

آنتی هیستامین ها، آنتی کولینرژیک ها، داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی ، و داروهای ضدافسردگی همگی موفقیت محدودی در کاهش علایم دارند.

داروی پنتوزان پلی سولفات سدیم در تخفیف علایم برخی از خانم ها مؤثر بوده است .

دی متیل سولفوکساید یا سایر داروها را می توان مستقیماً به درون مثانه وارد کرد. دی متیل سولفوکساید به مدت 15 دقیقه در مثانه نگاه داشته و سپس تخلیه می گردد. این درمان هر دو هفته تکرار می گردد، یا تا زمانی که علایم تخفیف یابند و سپس برحسب احتیاج تکرار می گردد. مصرف دی متیل سولفوکساید باعث وجود آمدن یک بوی شبیه سیر در پوست و تنفس می گردد که تا 72 ساعت ادامه می یابد.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

محدودیتی برای آن وجود ندارد فقط در صورت بروز علایم ، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری مربوطه نباید انجام گردد.

رژیم غذایی

حذف نوشیدنی های حاوی کافئین ، شیرین نماینده های مصنوعی ، غذاهای پرادویه ، مرکبات و کوجه فرنگی از رژیم غذایی ممکن است به تخفیف علایم یاری کند. مصرف الکل بیماری را تشدید می نماید.

مصرف رژیم غذایی ساده بدون ادویه در برخی از بیماران مؤثر است .

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم سیستیت بینابینی را دارید.

اگر درد غیرقابل تحمل هنگام درمان رخ دهد.

اگر دچار علایم نو و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

اگر علایم پس از درمان مجدداً بازگردند.

پی نوشت ها :

* نام بیماری به انگلیسی: Interstitial cystitis

منبع:www.irteb.com

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1746

به "سیستیت بینا بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستیت بینا بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید