ابهام یک مرگ ، بازار داغ شایعات درباره سرنوشت رهبر کره شمالی

به گزارش مجله مدیریت ناب، ابهام و بی خبری ای که همواره درباره کره شمالی وجود دارد، حتی رهبران ایالات متحده را بارها مجبور به استناد به شایعات و اخبار غیرموثق درباره این کشور و برنامه های پیونگ یانگ برای افزایش یا کاهش تنش کرده است.

ابهام یک مرگ ، بازار داغ شایعات درباره سرنوشت رهبر کره شمالی

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، کره شمالی کشوری است که درک آن از جهان خارج، بسیار سخت است. تصاویر ماهواره ای، این کشور فرورفته در تاریکی را در محاصره چین و کره جنوبی، همسایگانی غرق در نور نشان می دهد؛ تاریکی و ظلمتی که هرگونه اطلاعات را در خود غرق می کند. حتی افرادی که سال ها تحولات کره شمالی را به طور گسترده بررسی کرده اند، هم صادقانه اعتراف می کنند که هیچ حدسی درباره اینکه رهبران این کشور چه در سر دارند و چه اقدامی ممکن است انجام دهند، نمی توانند بزنند.

اولین بار شبکه سی ان ان بود که 21 آوریل درباره سلامتی کیم جونگ اون، رهبر 36 ساله کره شمالی، ابراز تردید کرد. گزارش سی ان ان با اشاره به حضورنیافتن کیم جونگ اون در انظار عمومی در 10 روز گذشته، حاکی از آن بود که رهبر کره شمالی احتمالا در پی عمل جراحی در شرایط وخیم جسمی به سر می برد و با مرگ دست وپنجه نرم می کند. این خبر یادآور مسئله ای بود که جهان درباره کره شمالی با آن روبرو است: نبود منابع خبری شفاف و قابل اعتماد در این کشور.

ابهام و بی خبری ای که همواره درباره کره شمالی وجود دارد، حتی رهبران ایالات متحده را بارها مجبور به استناد به شایعات و اخبار غیرموثق درباره این کشور و برنامه های پیونگ یانگ برای افزایش یا کاهش تنش کرده است.

این شرایط نمی تواند ادامه پیدا کند. اگرچه در دو سال اخیر رهبران ایالات متحده و کره شمالی با انجام دیدارهایی بی سابقه تلاش کردند تا سطح تنش را میان دو کشور و در منطقه کاهش دهند؛ اما هنوز هم ریسک اشتباه محاسباتی درباره کره شمالی بسیار بالا است.

واشنگتن و پیونگ یانگ ممکن است نتوانند تمام اختلافات خود را حل کنند؛ اما توافق نامه ای گسترده تر که اجازه تأسیس سفارتخانه به دو کشور را می دهد، گامی بلند در راستای کاهش خطر محاسبات غلط و تصمیم گیری براساس شایعات خواهد بود. اگر آمریکا زمانی توانست آرایش جنگی خود با شوروی را پایان دهد و دو کشور در خاک یکدیگر سفارتخانه داشته باشند؛ پس با کره شمالی هم می توان این کار را انجام داد.

گزارشگران بدون مرز، کره شمالی را به عنوان بدترین کشور جهان در زمینه آزادی مطبوعات رتبه بندی می کنند. آژانس خبری مرکزی کره تنها منبع مجاز اخبار رسمی در امور کره شمالی محسوب می شود و این محدودیت شدید در منابع خبری کره شمالی باعث ایجاد شکاف و تردید در تحلیل بیرونی می شود.

بررسی سیاست ها، تفسیر و تحلیل های بی طرفانه و مستقل از طرف جامعه جهانی به ندرت درباره کره شمالی اتفاق می افتد. اخبار آژانس خبری مرکزی کره از سوی متخصصان خارجی با دستور و وسواس زیاد بررسی می شوند تا شاید از بین سطور این خبرها بتوان نشانه هایی از تحولی خاص در کره شمالی یافت. دنی روی پژوهشگر تحولات کره شمالی اعتقاد دارد که تصویری که از کره شمالی در جهان وجود دارد بیشتر حاصل سوءتفاهم و تبلیغات است و رسانه ها و کارشناسان درباره این کشور اشتباهات زیادی مرتکب شده اند. یکی از فاحش ترین این اشتباهات زمانی بود که یک متخصص امور کره شمالی اعلام کرد کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی در سال 2003 بر اثر ابتلا به دیابت درگذشته است (کیم جونگ ایل در سال 2011 درگذشت).

گزارش اخیر سی ان ان درباره کیم جونگ اون یک بار دیگر نشان می دهد که دیپلماسی ترامپ درباره کره شمالی جواب نداده است و هیچ کدام از مقام های رسمی واشنگتن قادر نیستند اطلاعاتی درباره شرایط رهبر کره شمالی ارائه کنند. ایالات متحده و کره شمالی هر دو بارها تاوان برقرارنکردن رابطه دیپلماتیک را داده اند.

واشنگتن رفتارها و مقاصد کره شمالی را با حدس و گمان می سنجد و پیونگ یانگ هم نمی تواند چرایی و چگونگی اتخاذ یک تصمیم در واشنگتن را درک کند.

خبر اخیر مبنی بر مرگ قریب الوقوع کیم جونگ اون جدا از صحت وسقم آن باید برای تصمیم گیران در واشنگتن هشداری جدی باشد. شایعه بعدی ممکن است این ادعا باشد که کره شمالی می خواهد یک حمله هسته ای را شروع کند و تصمیم گیران آمریکایی را در واکنش خود به اشتباه بیندازد.

چیزهای زیادی درباره پیونگ یانگ وجود دارد که واشنگتن نمی تواند تغییر دهد؛ اما می تواند برای پایان بخشیدن به بی خبری محض و غیرضروری از کره شمالی که بر خود تحمیل کرده است، اقدامی مؤثر انجام دهد.

  • زنی در سرزمین مردان

بیش از 10 روز است که کیم جونگ اون در ملأ عام ظاهر نشده و هیچ خبری نیز از او منتشر نشده است. آخرین بار خبر پاسخ دادن به نامه بشار اسد بود. حالا خبر رسیده که گروهی از پزشکان چینی برای بررسی شرایط سلامت کیم جونگ اون راهی کره شمالی شده اند.

کیم ایل سونگ بنیان گذار کره شمالی را معمار پیروز ترین کیش شخصیت تاریخ مدرن می دانند، کسی که با استفاده از پروپاگاندا نه فقط رقیبانش را کنار زد؛ بلکه برای اولین بار در اردوگاه کمونیستی، قدرت را موروثی و به پسرش، کیم جونگ ایل منتقل کرد. کیم جونگ ایل هم که خودش کارش را از زمین خاکی های سازمان پروپاگاندای کره شمالی شروع کرده بود، با کنترل کامل همه محصولات فرهنگی، ملتش را شست وشوی مغزی داد و با پیروزیت توانست قدرت را به پسرش، کیم جونگ اون، برساند که با تواضع تمام و برخلاف اجدادش از پذیرش هرگونه لقب و عنوانی سر باز زده است.

کیش شخصیت خاندان کیم شاید فقط یک نقص داشته باشد، آن هم این است که بسیار شخصی است. کیم جونگ ایل حتی زمانی گفته بود که انسان هم مانند درخت است و برای رشد شاخه اصلی (خودش)، شاخه های اضافی را باید قطع کرد.

اکنون که احتمال مرگ کیم جونگ اون در روزهای اخیر مطرح شده، این سؤال مطرح می شود که در صورت مرگ رهبر جوان کره شمالی چه اتفاقی خواهد افتاد. گزینه های زیادی برای جانشینی او به نظر نمی رسد. در فوریه 2017 کیم جونگ اون دستور داد برادرش کیم جونگ نام را در فرودگاه کوالالامپور ترور کنند. پس با توجه به مرگ برادرش، او نمی تواند رهبر بشود. پسر برادر به قتل رسیده هم سال هاست در یکی از کشورهای غربی پناهنده است و طبیعتا او هم از فهرست جانشینان احتمالی خط می خورد. کیم جو آئه، پسر خود کیم جونگ اون، هم با وجود تمام مدال های نظامی که دارد، هنوز بالغ نیست و باز هم بعید است که قدرت به او برسد.

اما کیم جونگ اون برادر دیگری هم دارد. کیم جونگ چول دو سال از رهبر فعلی کره شمالی بزرگ تر است. او علاقه چندانی به سیاست ندارد. نوازنده گیتار است و عاشق اریک کلپتون. احتمالا عالم سیاست کره شمالی اندکی برای روح لطیف او خشن باشد.

اما گزینه آخر خواهر کوچک کیم جونگ اون است. کیم یو جونگ پس از ظهور در عالم سیاست کره شمالی به سرعت پله های ترقی را طی کرد؛ اما پس از شکست خوردن مذاکرات با ایالات متحده از صحنه محو شد تا اینکه مدتی پیش دوباره به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست کره شمالی درآمد و بیانیه شدیداللحنی هم علیه کره جنوبی صادر کرد که باعث شد بسیاری بگویند کیم جونگ اون حرف های خودش را از زبان خواهرش می گوید. بااین حال کیم یو جونگ یک مشکل دیگر هم دارد. کره شمالی جامعه ای کاملا مردسالار است و بعید است که ژنرال های سنتی کره بپذیرند که از یک زن جوان دستور بگیرند.

فرایند تغییر رهبر در کره شمالی مقدمات بسیاری لازم دارد. کیم جونگ ایل به آن سادگی که بسیاری فکر می کنند به قدرت نرسید و کیم جونگ اون هم که از حمایت کامل پدرش برخوردار بود، هم به سادگی به رهبری نرسید. ماه ها پیش از به قدرت رسیدنش، بخش های جدیدی در اردوگاه های کار ساختند که به مخالفان رهبری او اختصاص داشت؛ اما حالا هیچ کدام از این اتفاقات نیفتاده است، حتی خبری از جابه جایی نیروها هم نیست و این قدری عجیب است. چیزی که روشن است، این است که اگر خبر مرگ کیم جونگ اون برسد، اوضاع شبه جزیره کره عادی نخواهد بود و باید منتظر واکنش های چین از یک طرف و کره جنوبی و آمریکا از طرف دیگر باشیم. حتی رسانه ها احتمال می دهند که نزدیک به سه میلیون نفر از ساکنان کره شمالی پس از تأیید مرگ رهبر این کشور برای فرار به سمت کره جنوبی یا چین هجوم ببرند.

در روزهایی که دیپلمات سابق کره شمالی که به جنوب پناهنده شده بود، در انتخابات مجلس کره جنوبی رأی آورد، بعید نیست که بعضی دیگر از مقامات کره شمالی هم بخواهند شانس شان را در جهان آزاد امتحان کنند.

  • یشتر بخوانید:

ادعای جدید درباره جراحی کیم جونگ اون | جراحی ناپیروز بود؟

تحلیلگران پاسخ می دهند | با مرگ کیم کره شمالی متلاشی می شود؟

ماجرای تصویر جسد رهبر کره شمالی چیست؟ | خبرهای ضد و نقیض از رهبر کره شمالی | اون از پیونگ یانگ خارج شد؟

جدیدترین واکنش ترامپ به شرایط رهبر کره شمالی | دعوای مجدد با خبرنگار CNN

پیام رئیس جمهوری کره شمالی به اسد | حالم خوب است

غیبت مشکوک کیم جونگ اون | از ماجرای نامه رهبر کره شمالی به ترامپ تا شایعه جراحی قلب

رهبر کره شمالی دچار مرگ مغزی شده است؟

خواهر اون رهبر بعدی کره شمالی می شود؟ | واکنش کاخ سفید

حال جسمانی رهبر کره شمالی در شرایط خطرناکی است

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 942

به "ابهام یک مرگ ، بازار داغ شایعات درباره سرنوشت رهبر کره شمالی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ابهام یک مرگ ، بازار داغ شایعات درباره سرنوشت رهبر کره شمالی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام یک مرگ ، بازار داغ شایعات درباره سرنوشت رهبر کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید