بایدن در آستانه اعلام پیروزی؛ ترامپ: 214 ، بایدن: 264

به گزارش مجله مدیریت ناب، تهران (پانا) - دو روز از شمارش آرای پنجاه و نهمین دور انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گذشت، در حال حاضر دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان تا به امروز توانسته 214 رای الکترال را کسب کند ولی جو بایدن نامزد دموکرات ها با کسب 264 رای الکترال، فقط 6 رای الکترال دیگر تا پیروزی فاصله دارد.

بایدن در آستانه اعلام پیروزی؛ ترامپ: 214 ، بایدن: 264

انتخابات آمریکا که از ساعت 14:30 دقیقه روز 13 آبان به وقت تهران شروع شد، مشارکتی وسیع را شاهد بود و طبق اعلام رسانه های آمریکایی بیشترین مشارکت تاریخ انتخابات این کشور یعنی حدود 73 تا 75 درصد را ثبت کرد. رکورد دیگر ثبت شده در این انتخابات، میزان رای جو بایدن، نامزد دموکرات هاست که بیشترین میزان رای ادوار انتخابات آمریکا تا این لحظه با بیش از 72 میلیون رای به نام خود به ثبت رسانده است، این در حالی است که هنوز شمارش آرا در 5 ایالت مهم این کشور به خاتمه نرسیده است.

شمارش آراء در ایالت های مختلف آمریکا از ساعت 3 بامداد روز چهارشنبه 14 آبان به وقت تهران شروع شده است و طبق آخرین شمارش تا به امروز در میزان تصاحب آرای الکترال، نامزد حزب دموکرات یعنی جو بایدن پیشتاز است. تا زمان انتشار این خبر جو بایدن 264 و دونالد ترامپ 214 رای الکترال را کسب کرده اند.

هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به 270 رای الکترال از مجموع 538 رای الکترال در این کشور نیاز دارد.

نتایج شمارش آراء تا به امروز در ایالات مختلف آمریکا به شرح زیر است:

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه

کنتاکی (8)، اوکلاهاما (7)، تنسی (11)، وست ویرجینیا (5)، آرکانزاس (6)، می سی سی پی (6)، آلاباما (9)، کارولینای جنوبی (9)، ایندیانا (11)، وایومینگ (3)، داکوتای جنوبی (3)، داکوتای شمالی (3)، لوئیزیانا (8)، نبراسکا (5)، کانزاس (6)، میسوری (10) آیداهو (4) یوتا (6) اوهایو (18) فلوریدا (29) تگزاس (38) آیووا (6) مونتانا (3)، مین (1)

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات

ورمونت (3)، مریلند (10)، نیوجرسی (14)، ماساچوست (11)، واشنگتن دی سی (3)، دلاور (3)، ویرجینیا (13)، ایلینوی (20)، کنتیکت (7)، رودآیلند (4)، نیویورک (29)، نیومکزیکو (5)، کلورادو (9) نیوهمپشایر (4) ایالت واشنگتن (12)، اورگان (7)، کالیفرنیا (55) مینه سوتا (10) آریزونا (4) هاوایی (4)، مین (4)، ویسکانسین (10)، میشیگان (16)

در مجموع 538 رای الکترال وجود دارد که هنوز 60 رای الکترال و نتایج نهایی انتخابات در 5 ایالت آمریکا همچنان باقی مانده است. پنسیلوانیا (20)، آلاسکا (3)، جورجیا (16)، کارولینای شمالی (15)، نوادا (6).

(در ایالات متحده، نامزد ریاست جمهوری با اکثریت آرایی که در روز انتخابات به دست می آورد، پیروز نمی شود بلکه این آرای الکترال هستند که رییس جمهور را تعیین می کنند و هر نامزدی که دست کم 270 الکترال کالج از مجموع 538 رای الکترال را به دست آورد، رییس جمهور خواهد بود. هر ایالت بر اساس جمعیتش دارای تعداد تعیینی رای الکترال است که هر یک از دو نامزد می توانند با پیروزی نسبی در هر ایالتی، تمام آرای الکترال آن ایالت را از آن خود کنند. البته نسبت جمعیت هر ایالت با تعداد آرای الکترال آن متناسب نیست، به این معنی که ایالت کالیفرنیا با جمعیت حدود 40 میلیون نفر (در سال 2020) دارای 55 رای الکترال است (حدودا به ازای هر 730 هزار نفر یک رای الکترال) اما ایالتی همچون وایومینگ با جمعیت تقریبی 580 هزار نفر سه رای الکترال دارد (حدودا به ازای هر 193 هزار نفر یک رای الکترال).

در حال حاضر گرچه تکلیف آرای نوادا هنوز تعیین نیست اما به نظر می رسد آرای آن به جو بایدن برسد. آلاسکا هم در ردیف پیروزی های ترامپ قرار می گیرد. بدین ترتیب تعداد آرای الکترال بایدن مقابل ترامپ، 270 به 217 می شود. این به معنای پیروزی بایدن است. شرایط در جورجیا و کارولینای شمالی و پنسیلوانیا اما هنوز تعیین نیست.

شرایط شمارش آرا در ایالت های تاثیرگذار و باقیمانده به شرح زیر است:

بایدن در آستانه پیروزی، ترامپ به دنبال آشوب

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و نامزد جمهوریخواستار در انتخابات 2020 که حالا طبق تازه ترین نتایج شمارش آرا در آستانه باخت قرار گرفته، با مطرح کردن بهانه های حقوقی و شکایت درخصوص نتایج شمارش آرا در 5 ایالت شامل میشیگان، جورجیا و پنسیلوانیا، آریزونا و نوادا، به نظر می رسد درحال زمینه سازی برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات و اجرای سناریوی آشوب است. در شهرهای نیویورک، واشنگتن و بسکمک از شهرهای دیگر آمریکا، صاحبان فروشگاه و مدیران بانک ها از بیم آشوب و درگیری های خیابانی بعد از اعلام نتیجه انتخابات، اقدام به حصارکشی مقابل مغازه ها و بانک ها کرده اند.

ادعاهای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره وقوع تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و همچنین زیر سوال بردن میزان بیشتر آراء مردمی جو بایدن رقیب دموکرات خود، با اعتراض مردم نیویورک روبرو شده است. شبکه های اسکای نیوز و راپتلی گزارش دادند که تعداد زیادی از مردم نیویورک برای اعتراض به شبهه افکنی های ترامپ درباره سلامت انتخابات، دست به تظاهرات زده اند. در دست معترضان نیویورکی، پلاکاردهایی با نوشته هایی مانند رأی الکترال باید حذف شود و هر رأی به حساب می آید دیده می شود. گفته می شود این شورش ها به پورتلند، سیاتل و میشیگان نیز کشیده شده است. پیشتر ستاد ترامپ اعلام کرده بود که دادخواستی را به دادگاه پنسیلوانیا داده که طی آن خواستار توقف شمارش آرا در این ایالت شده است.

بایدن در نوادا پیشتاز است

جو بایدن هم اکنون با کسب 588 هزار و 252 رای در ایالت نوادا از دونالد ترامپ پیش افتاده است. نامزد جمهوریخواستار تا به امروز 580 هزار و 605 رای در این ایالت به دست آورده است. به این ترتیب فاصله آرای دو نامزد به 7 هزار و 647 رای کاهش یافته است. این در حالی است که تا به امروز 86 درصد کل آرای نوادا شمارش شده است. به نظر می رسد که با شمارش 14 درصد باقی مانده هر دو نامزد امکان پیروزی در نوادا را دارند. تعداد آرای الکترال جو بایدن در صورت پیروزی در نوادا به 270 خواهد رسید و به این ترتیب او رئیس جمهوری آینده آمریکا خواهد بود.

ساعت 17:50 روز 15 آبان به وقت تهران ترامپ خواستار توقف شمارش آرا شد. چیزی که فاکس نیوز در برابر آن نوشت ستاد ترامپ با ادعای دست کاری آرا در نوادا قصد دارد دادخواست قضایی ارائه دهد. ستاد انتخاباتی ترامپ قصد دارد دادخواست قضایی را با موضوع تقلب و دست کاری در آرا در ایالت نوادا مطرح کند. ترامپ بلافاصله در توییتی دیگر نوشت: هر رایی که پس از روز انتخابات آمده باشد شمرده نمی شود! توییتر هم بی درنگ روی توییت ترامپ مبنی بر عدم شمارش آرا پس از روز انتخابات برچسب حاوی محتوای گمراه کننده بودن گذاشت. سی ان ان هم درخواست ترامپ برای توقف شمارش آرای انتخاباتی را خطرناک ترین حمله به بنیان دموکراسی ارزیابی کرد.

به دنبال درخواست ترامپ برای توقف شمارش آرا، جاش شاپیرو دادستان کل ایالت پنسیلوانیا آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری ام اس ان بی سی آمریکا با انتقاد از ستاد انتخاباتی ترامپ برای ارایه درخواست متوقف کردن شمارش آرای پستی در این ایالت گفت: من اجازه نمی دهم کسی فرایند شمارش آرا را متوقف کند. این آرا قانونی است و شمرده خواهد شد. شاپیرو ترامپ را متهم کرد که سعی دارد مقامات انتخاباتی ایالت پنسیلوانیا را به نبردی سیاسی بکشاند، در حالی که تمرکز این مقامات در شرایط کنونی باید بر روی شمارش آرا باقی مانده باشد. لفاظی ها باید تمام شوند، چون کارزار انتخاباتی تمام شده است.

ترامپ اما در توییتر مجددا نوشت: تمام ایالت هایی که ادعا شده بایدن در آنها به پیروزی رسیده توسط ما بخاطر تقلب مورد چالش حقوقی قرار خواهند گرفت. دلایل زیادی داریم، فقط رسانه ها را چک کنید. ما می بریم. اول آمریکا.

جو بایدن نیز ساعاتی بعد (21:30 پنجشنبه به وقت تهران) دست به کار شد و در اظهارنظری در توییتر نوشت: صبور باشید مردم! آرا در حال شمارش هستند و ما نسب به شرایط فعلی خود احساس خوبی داریم.

بلافاصله دادگاه عالی پنسیلوانیا هم حکم یک قاضی به ستاد ترامپ برای نظارت بیشتر بر شمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا را ابطال کرد. در حالیکه ترامپ به شرایط آرای ایالت نوادا هم اعتراض داشت اما مسئولان برگزاری انتخابات در ایالت نوادا اما ضمن رد ادعاهای کمپین ترامپ در مورد تقلب در شمارش آرا در این ایالت گفتند که نتایج مقدماتی شمارش آرا در نوادا فردا و نتایج قطعی شمارش آن در روزهای شنبه و یکشنبه اعلام خواهد شد.

بایدن: شکی نداریم که ما برنده انتخابات اعلام خواهیم شد

بامداد جمعه اما دادگاه فدرال ایالت پنسیلوانیا گفت کمپین ترامپ شکایت خود برای توقف شمارش آرای پستی را به دلیل تنگی وقت پس گرفته است. بعد از این اتفاق بود که ساعت 01:00 امروز جمعه جو بایدن در یک کنفرانس خبری حاضر شد و گفت: هیچ چیزی غیر از نظر مردم مهم نیست. تمام برگه های رای باید شمرده شود. سیستم دولتی ما باعث رشک دنیاست. من و خانم هریس از شرایط فعلی راضی هستیم.

وی تاکید کرد: شکی نداریم که ما برنده انتخابات اعلام خواهیم شد. از همه شما تشکر می کنم که صبور باشید. باید شمارش آرا ادامه پیدا کند. خدا به آمریکا برکت بدهد.

آخرین شرایط آرای الکترال و مردمی ترامپ و بایدن به شرح زیر است:

ساعت 03:20 روز جمعه 16 آبان/ بایدن: مردم ساکت نمی شوند، باید همه آرا شمارش شود

جو بایدن دقایقی قبل و پیش از شروع سخنرانی دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: مردم ساکت نمی شوند، زورگویی را نمی پذیرند و تسلیم نمی شوند. همه آرا باید شمرده شود.

ساعت 03:40 روز جمعه 16 آبان/ ترامپ: انتخابات را به دیوان عالی می بریم، اجازه رای ها دزدیده شوند

دونالد ترامپ در نشست خبری حضور یافت و گفت: خیلی از آرا با تاخیر واصل شدند. من قاطعانه در بسکمک از ایالت ها همچون فلوریدا، ایندیا و آیووا برنده شدم و برخلاف مداخله تاریخی عظیم رسانه ها و شرکت های تکنولوژی عظیم ما با آمار عظیمی برنده شدیم. هیچ موج آبی در کار نبود و برخلاف آنچه تبلیغ می کردند، موج عظیم قرمز در کار بود و این را رسانه ها اذعان کردند. در سنا و مجلس کنندگان بسیار پیروز عمل کرده ایم. در کارولینای شمالی و کنتاکی در رقابت های سنا علیه ما هزینه کردند اما ما حتی یک کرسی را در مجلس کنندگان نباختیم و امروز با کاوین مک کارتی صحبت کردم، حتی یکی از کرسی های خود را نباختیم. من عظیمترین آرای رای دهندگان غیر سفید از جمله لاتین تبارها، آسیایی تبارها و بومیان را در مقایسه با سایر رئیسان جمهوری جمهوریخواه در 60 سال گذشته برنده شدم.

ترامپ گفت: اگر آرای قانونی را می شمردید، من برنده بودم، اما با آرای غیرقانونی عقب افتاده ام. آن ها با آرای عجیب وغریب، نظرسنجی های دروغ و پول های پول دارها، چنین القا کردند که یک موج آبی آمریکا را دربرمی گیرد و بایدن برنده است. صدها میلیون دلار علیه ما خرج شد و بانک های وال استریت رقیب های ما را حمایت کردند و فقط مردم عادی از ما حمایت کردند. حزب دمکرات، حزب رسانه های عظیم است اما حزب ما، حزب مردم است. به طور جدی شکایت هایمان را پیگیری میکنیم و تمام آن ها باید بررسی شود. تعداد زیادی از رای های ما شمارش نشده، خودشان خیلی خوب میدانند چون آدم های احمقی نیستند. منتظر بودند ببینند چه قدر رای می خواهند و بعد مدام رای اضافه کردند و رای مرا در پنسیلوانیا و جورجیا که برنده شده بودم، کم کردند.

وی ادامه داد: سیستم ما فاسد است و رای گیری پستی سیستم ما را خراب کرده است. آن ها می دانستند که نمی توانند ببرند؛ برای همین کلی آرای پستی ایجاد کردند. به ناظرین ما اجازه ندادند بررسی هایشان را انجام دهند. نمی خواهند کسی ببیند که چه گونه رای ها را می شمارند. من نمی گذارم یه همچین رای هایی در این انتخابات دزدیده شود. نمی توانیم شاهد مهندسی انتخابات باشیم. در پنسیلوانیا، یک دستگاه فاسد دمکرات رای ها را می شمارد و کلی آرای پستی بدون تاریخ ارسال را شمرده اند. و به ناظران ما اجازه حضور نداده اند. ما انتخابات را به دیوان عالی می بریم. برخی ایالت ها را من گفته ام برنده شدم و برخی را بایدن اما این قاضی است که تعیین می کند کدام درست است. در نهایت این قاضی است که نظر خواهد داد چه کسی پیروز خواهد شد.

دونالد ترامپ بدون ارائه هیچ سند و مدرکی و بدون پاسخ به سوالات خبرنگاران، محل سخنرانی را ترک کرد.

ساعت 04:00 روز 16 آبان/ دو درصد مانده به خاتمه شمارش آرای جورجیا، فاصله بایدن با ترامپ کمتر شد

ادامه شمارش آرا در جورجیا فاصله بایدن و ترامپ را کاهش داده است. در حال حاضر ترامپ با نسبت 49.4 به 49.3 و با اختلاف حدود 3635 رای از بایدن پیش است و حدود دو درصد آرای این ایالت هنوز شمرده نشده است. ایالت جورجیا 16 رای الکترال دارد و اگر ترامپ برتری قبلی خود در این ایالت را از دست بدهد، روی کاغذ هم شانسی برای ادامه ریاست جمهوری در دور دوم نخواهد داشت.

ساعت 04:05 روز 16 آبان/ بایدن در نوادا پیش است و فاصله آرای وی با ترامپ در پنسیلوانیا و جورجیا کاهش یافته است

ساعت 04:25 روز 16 آبان/ درصد آرای ترامپ و بایدن در جورجیا برابر شد

ساعت 10:20 روز 16 آبان/ آخرین شرایط ایالت های باقی مانده

پنسیلوانیا با شمارش 95 درصد آراء - ترامپ: 49.6 / بایدن: 49.3

کارولینای شمالی با شمارش 94 درصد آراء - ترامپ: 50.1 / بایدن: 48.7

جورجیا با شمارش 99 درصد آراء - ترامپ: 49.4 / بایدن: 49.4 (میزان اختلاف رأی : 1775)

آلاسکا با شمارش 50 درصد آراء - ترامپ: 62.1 / بایدن: 33.5

نوادا با شمارش 84 درصد آراء - ترامپ: 48.5 / بایدن: 49.4

ساعت 10:45 روز 16 آبان/ بایدن: کسی نمی تواند دموکراسی را از ما بگیرد

جو بایدن بامداد روز جمعه در پیامی توئیتری نوشت: هیچ کسی دموکراسی را از ما نخواهد گرفت. نه حالا، نه هیچ وقت دیگر. آمریکا برای تحقق این امر، راه درازی را طی کرده، در نبردهای زیادی جنگیده و مسائل بسکمک را تحمل کرده است.

نامزد دموکرات در توئیت دیگری تاکید کرد: دونالد ترامپ قصد دارد برای جلوگیری از شمارش آرا به دادگاه مراجعه کند. ما برای مقابله با آن، عظیم ترین تلاش ها در تاریخ را به منظور حفاظت از انتخابات به کار بسته ایم و به کمک شما نیاز داریم.

ساعت 13:15 روز 16 آبان/ بایدن در جورجیا جلو افتاد

با اضافه شدن 1824 رای جدید، که 88 درصد از آن ها به نام بایدن بود، جو بایدن با 917 رای اختلاف از ترامپ در ایالت جورجیا جلو زد. در حال حاضر جو بایدن دارای (73.488.248) رای مردمی و دونالد ترامپ (69.622.407) رای مردمی و اختلاف آنها 3.865.841 رای است.

ساعت 15:00 روز 16 آبان/ آخرین شرایط شمارش آراک/ کدام نامزدها با چند راى در ایالت هاى باقیمانده پیشتاز هستند؟

جورجیا (بایدن با 917 راى)

نوادا (بایدن با 11،438 راى)

پنسیلوانیا (ترامپ 18،229 راى)

ساعت 15:15 روز 16 آبان/ شکست دادخواست ترامپ در فیلادلفیا

فاکس نیوز: یک قاضی فدرال در ایالت پنسیلوانیا با دادخواست ستاد انتخاباتی ترامپ برای توقف شمارش آراء در شهر فیلادلفیا مخالفت کرد.

ساعت 15:30 روز 16 آبان/ بایدن به زودی اعلام پیروزی می کند

واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه گفت بایدن ممکن است بزودی اعلام پیروزی کند. بایدن هم اکنون دارای 264 رای الکترال در مقابل 214 رای الکترال ترامپ است.

بایدن در شمارش ارای دو ایالت نوادا و جورجیا از پنج ایالت باقیمانده از رقیب خود پیش افتاده است.

ساعت 17:30 روز 16 آبان/جو بایدن در پنسیلوانیا از دونالد ترامپ پیش افتاد

درحالیکه 98درصد آرای این ایالت شمرده شده، بایدن 49/5درصد و ترامپ 49/4درصد آرا را کسب کرده اند.

6000 رای دیگر باید شمرده شود که پیش بینی اکثریت آن برای بایدن است.

ساعت 19:10 روز 16 آبان/مروری سریع بر آخرین اوضاع ایالت های باقی مانده

پنسیلوانیا با شمارش 98درصد آراء - بایدن: 49.5 وترامپ:49.4درصد- بایدن با کم تر از هفت هزار رای از ترامپ پیش افتاده است.

جورجیا؛ با شمارش 99درصد آراء - هردو 49.4درصد آرا را دارند- اما بایدن با کمی کم تر از 1100رای پیش است.

اما امان از نوادای مشهور؛ با شمارش 84درصد آراء - بایدن: 49.4 و ترامپ : 48.5درصد- تقریبا 12هزار رای اختلاف است.

کارولینای شمالی با شمارش 94درصد آراء - ترامپ: 50.1 وبایدن: 48.7درصد- تقریبا 80هزار رای فاصله است.

آلاسکا با شمارش 50 درصد آراء - ترامپ: 62.1 و بایدن: 33.5درصد- بیش از 55هزار رای فاصله است.

ساعت 19:45روز 16 آبان/ پلوسی: بسکمک از آسیب ترامپ به کشور نگران هستند

رییس مجلس کنندگان آمریکا بیان کرد: به نظر می رسد پیروز بایدن و هریس در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قطعی شده است بسکمک درمورد آسیبی که ترامپ ممکن است در فاصله زمانی باخت در انتخابات و ترک کاخ سفید به کشور وارد کند نگران هستند، هرچند ما تمام آرا را به دست نیاوردیم اما خاتمه این جنگ را برنده شدیم.رییس جمهور منتخب جو بایدن از حمایت مجلس سنا برخوردار خواهد بود.

آرای ایالت جورجیا بازشماری می شود

فرماندار ایالت جورجیا گفت با توجه به نزدیکی تعداد آرای جو بایدن و دونالد ترامپ آرای این ایالت بازشماری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1246

به "بایدن در آستانه اعلام پیروزی؛ ترامپ: 214 ، بایدن: 264" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن در آستانه اعلام پیروزی؛ ترامپ: 214 ، بایدن: 264"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید