گول نوشابه های رژیمی را نخورید

وب سایت فرادید: باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه های گازدار رژیمی تا 3 برابر افزایش می یابد.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

در شروع فصل گرما و افزایش احتیاج بدن نوشیدنی های خنک یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی نوشابه است. این مایع گازدار خنک شیرین به خاطر طعم جذابی که دارد هم چاشنی کنار غذا محسوب می گردد و هم برای برطرف تشنگی به داد خیلی ها می رسد.

از زمانی که نوع رژیمی و به اصطلاح بی قند آن راهی بازار شد هواداران بیشتری پیدا کرد و در واقع کسانی که به خاطر قند و شیرینی نوشابه نمی خوردند حالا با خیال راحت نوشابه را سر می کشیدند.

اما باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه های گازدار رژیمی تا 3 برابر افزایش می یابد. دلیل آن این وجود ماده ای به نام اسپارتام در اغلب نوشابه های رژیمی است که برای شیرین شدن نوشابه به کار می رود.

به گفته محققان آسپارتام و دیگر شیرین نماینده های مصنوعی مثلساخارین موجب تنگ شدن عروق و انسداد آن ها می گردد. گول نوشابه های رژیمی را نخوریددر فصل گرما خیلی از مردم برای برطرف تشنگی نوشابه های خنک شیرین می خورند.

ساخارین چیست؟

نوعی قند مصنوعی است که فراورینمایندگان محصولات غذایی برای شیرین کردن و طعم دادن به محصولاتشان از آن استفاده و معتقدند کالای آن ها در مقایسه با کالاهای دیگر قند کمتر و سالم تری البته این ادعا خیلی هم غلط نیست چون ساخارین در مقایسه با قندهای طبیعی، کالری ندارد و باعث بالا رفتن قند خون نمی گردد.

عوارض ساخارین

البته نمی توان با این اطمینان گفت که قندهای مصنوعی بی ضرر هستند و هیچ عوارض منفی ندارند.این ها می توانند آثار مخرب دیگری بر بدن بگذارند. آزمایش های زیادی بر روی موش و داوطلبان انسانی صورت گرفته که می گوید خطر شیرین نماینده های مصنوعی برای چاقی بیشتر از چیزهایی است که شکر طبیعی دارند.

در این تحقیقات نشان داده شده که شیرین نماینده های مصنوعی استفاده شده در نوشیدنی ها و غذاهای رژیمی، می توانند سبب چاقی و دیابت شوند. این اتفاق به این دلیل می افتد که مواد جایگزین شکر معمولی یا همین شیرین نماینده های مصنوعی متابولیسم بدن را تغییر می دهند و با تغییر باکتری های موجود در شکم، منجر به افزایش قند خون و ایجاد بیماری هایی در بدن می شوند.جالب اینجاست که این تغییرات خیلی هم سریع در بدن رخ می دهند و تنها 4 روز برای آن کفایت می نماید.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

شیرین نماینده های مصنوعی متابولیسم بدن را تغییر می دهند.

کاری که دانشمندان انجام دادند این بود که سه نوع از پرکاربردترین شیرین نماینده ها (ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام)، را همراه با آب به موش ها خوراندند و دریافتند که آن ها متابولیسم بدن را تغییر می دهند و قند خون را در مقایسه با موش هایی که به آن ها شکر خورانده شده بود، بیشتر افزایش می دهند.

از طرف دیگر در تحقیق دیگری که بر روی 400 نفر صورت گرفته بود نشان داده آن هایی که به طور مرتب شیرین نماینده های مصنوعی استفاده می نمایند که بیشتر در نوشابه ها و آدامس های رژیمی وجود دارد، باکتری های شکمی متفاوتی نسبت به آن هایی دارند که این کار را نمی نمایند.

این افراد سطح بالاتری از قند خون دارند و عدم تحمل گلوکز بالاتری از خود نشان می دهند که این مسئله آن ها را در خطر بزرگ تری از ابتلا به چاقی و دیابت قرار می دهد. در یک آزمایش تعداد داوطلب برای خوردن این نوع شیرین نماینده ها انتخاب شدند،هیچ یک از آن ها پیش از این از شیرین نماینده های مصنوعی استفاده نمی کردند، از آن ها خواسته شد تا مقدار زیادی از ساخارین را برای یک هفته مصرف نمایند که این مقدار معادل استفاده 40 قوطی کوکاکولای رژیمی در یک روز بود.

بعد از 4 روز اغلب آن ها قند خون بالا داشته و باکتری های شکمی آن ها تغییر یافته بود. محققان بر این باورند که باکتری های روده ای معینی، توسط مواد نامعلومی با شیرین نماینده های شیمیایی واکنش نشان می دهند که این کار منجر به پاسخی شبیه به اوردوز قند در خون می گردد.

نوشابه رژیمی چیست؟

در اصل ما دو نوع نوشابه با قند مصنوعی داریم.

  • نوشابه های رژیمی که یک فرمول کاملاً متفاوت دارند و در طعم های مختلف فراوری می شوند.
  • نوشابه بدون کالری که جوری تهیه شده تا طعم و مزه ای شبیه کوکا کولای معمولی داشته باشد.

این دو نوشابه 3 تفاوت عمده دارند:

نوشابه رژیمی حاوی آسپارتام، پتاسیم، کافئین، آب تصفیه شده گازدار و عطر و طعم است. اما در سال 2005 کوکا کولا نوعی محصول مشابه را وارد بازار کرد که نوشابه زیرو نام داشت. تفاوت دوم در میزان کافئین آن است. هر دو آن ها حاوی کافئین هستند فقط مقدار آن متفاوت است.

در نوشابه معمولی 9.7 میلی گرم در هر 100 میلی لیتر کافئین وجود دارد که این میزان در نوشابه رژیمی 12.8میلی گرم در هر 100 میلی لیتر و در نوشابه زیرو9.6 میلی گرم در هر 100 میلی لیتر است. بنابراین میزان کافئین در نوشابه زیرو با نوشابه معمولی تقریباً برابر است و این میزان مساوی از باعث می گردد بسیاری افراد مزه نوشابه زیرو را ترجیح دهند، چرا که مزه ای نزدیک تر به نوشابه معمولی را دارد.

و تفاوت سوم اسید های خوراکی مصرف شده در آن ها است. نوشابه های معمولی 380 میلی گرم فسفوریک اسید، نوشابه رژیمی حاوی 380 میلی گرم فسفوریک اسید و 330 میلی گرم سیتریک اسید، نوشابه زیرو 338 میلی گرم فسفریک اسید و 331 میلی گرم سیترات سدیم دارد.

نوشابه های چاق نماینده

نوشابه ها نه تنها هیچ فایده ای برای بدن ندارند بلکه به دلیل اینکه فاقد پروتئین، فیبر، ویتامین ث، ویتامین آ، کلسیم و آهن هستند اثرات مخرب هم بر جای می گذارند. در فصل گرما خیلی از مردم برای برطرف تشنگی به جای آب ترجیح می دهند نوشابه های خنک شیرین را مصرف نمایند اما باید بدانید که آسپارتام موجود در آن ها تأثیر مستقیمی روی افزایش اشتها دارد و باعث افزایش چاقی مفرط می شوند. البته به تأیید سازمان بهداشت جهانی آسپارتام به جز افزایش اشتهای کاذب مشکل دیگری ایجاد نمی نماید.

اتفاقی که در بدن با خوردن این نوشیدنی مضر می افتد بالا رفتن و کاهش ناگهانی قند خون و فراوری انسولین بیشتر است که مهم ترین عامل ایجاد گرسنگی و میل بیشتر به غذاست. البته مثل همه خوراکی های مضر مصرف گاه به گاه نوشابه های رژیمی مسئله ای ایجاد نمی نماید اما مصرف مداوم باعث بیماری های گوارشی و مسائل لثه و دندان خواهد شد.

نوشابه رژیمی برای دیابت

یکی از بیشترین افرادی که سراغ نوشابه های رژیمی می روند مبتلایان به قند خون یا دیابت هستند. این افراد به دنبال خوردنی نوشیدنی هایی می روند که در قند کمتری داشته باشد. طبیعی است که نوشابه بدون قند اولین گزینه آن ها خواهد بود اما در واقع آن ها به راحتی گول تبلیغات را می خورند.

طی تحقیقی در مرکز سرطان اروپا که در ایتالیا واقع شده ،به آنالیز اثر آسپارتام بر سرطان پرداختند. آسپارتام به عنوان شیرین نمایندۀ غیر قندی در نوشابه ها و سایر در صنایع غذایی استفاده می گردد. محققین با آنالیز آسپارتام بر موش های ماده متوجه افزایش شدید سرطان خون و لیفوما در این حیوانات آزمایشگاهی شدند. آسپارتام در اکثر محصولات دیابتی بجای شکر استفاده می گردد و برای سلامتی بسیار مضر است.

نوشابه رژیمی در بارداری

یکی از نوشیدنی هایی که در بارداری خوردن آن ممنوع می گردد نوشابه است.حالا فرقی نمی نماید این نوشابه های عادی باشند یا رژیمی،در هر حال نباید از این نوشیدنی برای برطرف تشنگی بهره ببرید. متخصصان تغذیه می گویند: نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین نماینده های مصنوعی است و در مادران باردار می تواند خطر ساز باشد به شکلی که خطر زایمان زودرس را در خانم های باردار افزایش می دهد. باید دقت کنید که مصرف نوشابه های گازدار رژیمی نه تنها موجب کاهش وزن نمی گردد، بلکه افزایش وزن را نیز به علت تحریک اشتها به دنبال خواهد داشت.

آثار مخرب نوشابه

از بارزترین تأثیرات مخربی که نوشابه بر بدن افراد می گذارد پوکی استخوان است.اسید فسفریک و اسیدهای دیگر موجود در نوشابه در پوکی استخوان و کاهش کلسیم بدن نقش فوق العاده مخربی دارند.به این دلیل که نوشابه ها اجازه جذب کلسیم به بدن را نمی دهند.

همان طور که گفته شد به نوشابه های گازدار، کافئین زده می گردد تا در مصرف نمایندگان اعتیاد و وابستگی ایجاد کند. کافئین موجود در نوشابه های گازدار، با سرعت بیشتری در مقایسه با نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین مانند قهوه جذب بدن می گردد. کافئین موجب بر هم خوردن نظم خواب می گردد، قاعدگی را تشدید می نماید و سبب کم آبی بدن می گردد.

اما اگر به هر دلیلی تمایل به مصرف نوشابه های رژیمی دارید، نوشابه بدون کالری را انتخاب کنید .با این کار فقط بین بد و بدتر یک گزینه را انتخاب نموده اید و در اصل مخرب بودن آن هیچ تأثیری ندارد. طی تحقیقات اخیر ثابت شده است نوشابه زیرو فاقد کالری، چربی، کربوهیدرات، کلسترول و شکر است.

جالب است بدانید این اثرات مخرب تنها بر وزن و استخوان های شما نیست،بلکه خوردن نوشابه به شدت به بافت دندان ها هم آسیب می رساند. برای اثبات میزان تخریب نوشابه بر دندان ها آزمایشی بر روی دندان یک فرد مرده انجام شد به این صورت که یک دندان مرده را که در وضعیت خوبی بود به مدت 24 ساعت در یک لیوان نوشابه گازدار قرار دادند و پس از 24 ساعت ظاهر دندان به طور کامل تغییر پیدا نموده بود و به شدت ضعیف شد و پوسید. نوشابه های گازدار خاصیت اسیدی دارند و سبب فرسایش مینای دندان ها می شوند. همچنین میزان قند بالای نوشابه پوسیدگی دندان ها را تسریع می نماید.

شاید ندانید که یک دیگر از آثار مخرب نوشابه سوءتغذیه است. نوشیدنی نوشابه به طور مرتب نوعی اعتیاد ایجاد می نماید.فردی که به خورد ن نوشابه معتاد می گردد درواقع دچار کاهش اشتها و سوءتغذیه می گردد. دقت کنید وقتی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را باز می کنید حباب ها و گازهای موجود در آن به بیرون می پرند. این گاز به خاطر وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیب آن ها است که سبب اسیدی شدن نوشابه ها می گردد. PH نوشابه های گازدار بین 2.5 تا 3.5 است که موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده می گردد.

مشکل اساسی اینجا پیش می آید و این است که در کل راستا سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی است. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می گردد. چراکه مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیراست. وقتی سیستم گوارشی در معده به هم بریزد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی می ماند و سبب سوءهاضمه و نفخ می گردد. افرادی که از زخم معده و سوزش سرسینه رنج می پرند باید از مصرف نوشابه های گازدار به شدت دوری نمایند.

از دیگر نشانه هایی که به شما می گوید نوشابه چقدر ضرر دارد این است که این نوشیدنی های پرخطر را می توانید برای کارهای دیگری هم بهره ببرید. مثلاً اسیدسیتریک موجود در نوشابه، لکه های ظروف چینی را از بین می برد. پاک کردن آثار زنگ زدگی روی قشر کرومیومی سپر اتومبیل از دیگر کارهایی است که با نوشابه می توانید انجام دهید.فقط کافی است یک آلومینیم فویل را مچاله نموده و به نوشابه آغشته کنید روی سپر بمالید. برای تمیز کردن زنگ زدگی از زوایای باطری ماشین هم نوشابه انتخاب خوبی است.

یک بطری نوشابه را روی زوایای باطری بریزید تا زنگ زدگی ها و فرسودگی ها را جوشانده و بیرون بریزد.به طور کلی نوشابه برای برطرف هر نوع زنگ زدگی خوب عمل می نماید .یک پارچه را در نوشابه آغشته نموده و چند دقیقه روی پیچ و مهره بمالید تا آثار زنگ زدگی کاملاً پاک گردد. یک بطری نوشابه را روی لباس های چرب ریخته و مقداری پاک نماینده هم به آن اضافه نموده و آن را بشورید،نوشابه لکه های چربی را هم پاک می نماید.نوشابه حتی گرد و غبار روی شیشه های ماشین را هم از بین می برد.

با توجه به این حجم از ضررهایی که نوشابه دارد در یک آزمایش نتیجه جالبی ارائه شد. محققان دریافتند که نوشابه های گازدار بر تقویت حافظه اثر می گذارد. نوشیدنی های گازدار، که همواره خوردن آن ها مضر است می توانید موجب تقویت حافظه شوند!

در دانشگاه کلدونیان گلاسگو عصب شناسان به نتایجی در این زمینه رسیدند که می گفت مصرف مقداری نوشیدنی غیرالکلی معادل دو قوطی نوشیدنی گازدار روشی برای تقویت و نگهداری حافظه است. این نوشیدنی ها می توانید با زوال عقل در افراد سالخورده مبارزه نمایند.

یک مدرس روانشناسی که این تحقیقات را رهبری می کرد گفته بود: افرادی که برای امتحانات خود درس می خوانند می توانند با افزودن قند به رژیم روزانه خود، پیروز تر باشند. این محقق با استفاده از مجموعه ای از آزمایش های حافظه و روش های تصویربرداری از مغز، عکس العمل های داوطلبان را قبل و بعد از نوشیدن یک نوشیدنی شیرین ارزیابی کرد. نتیجه اینکه آن ها پیروز شده اند 17% بیشتر از قبل چیزهایی را به خاطربیاورند و از حافظه خود استفاده نمایند.

از 25 داوطلب شرکت نماینده در این آزمون که در سنین 18 تا 52 سال بودند، خواسته شد که فهرستی از کلمات را به خاطر بسپارند. آن هایی که آب مخلوط با اسانس پرتقال و 25 گرم شکر(تقریباً معادل مقدار موجود در یک قوطی کوکاکولا) نوشیده بودند، 11% بیشتر از دیگران پیروز به حفظ لغات شدند. اگر شرکت نمایندگان دوبرابر این مقدار شکر مصرف نموده بودند، قادر بودند تا 17% پیشرفت داشته باشند. آن ها همچنین توانستند یک هزارم ثانیه سریع تر از قبل، لغات را به یاد بیاورند.

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 12 مرداد 1398 شناسه مطلب: 220

به "گول نوشابه های رژیمی را نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گول نوشابه های رژیمی را نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید