چرا مردان بیش از زنان کرونا می گیرند؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، دکتر مطهره علامه با بیان اینکه با توجه به شیوع کووید-19 در دنیا شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان نسبت به زنان بیشتر است، گفت: گرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علائم تاثیر گذارند. ابتلا با علائم شدیدتر یا مرگ و میر ناشی از کرونا، در سال های پایانی میانسالی و دوره سالمندی بیشتر است. تا به امروز موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.

چرا مردان بیش از زنان کرونا می گیرند؟

وی در مصاحبه با ایسنا، با بیان اینکه مهم ترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید19 در مردان نقش بازی می کنند در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تاکید قرار گرفته اند، اضافه نمود: مطالعات حاکی از آن است که برخی ویژگی های بیولوژیک مردان آنان را نسبت به ابتلا به کووید 19 آسیب پذیرتر از زنان می کند. از جمله اینکه وجود آنزیم ACE در مردان بیشتر از زنان است که عاملی برای ایجاد عفونت قلمداد می شود. همچنین عامل ژنتیک مربوط به کروموزوم اضافی در زنان عامل ایمنی بهتر در زنان است. از طرف دیگر در برخی مطالعات وجود هورمون استروژن در زنان را عاملی برای بهبودی سریع تر و کاهش شدت ابتلا در زنان دانسته اند. به هر حال شواهد، حاکی از آسیب پذیری بیولوژیک بیشتر مردان در مقابل بیماری کووید-19 است.

علامه، پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی مردان را عامل دیگر این مضوع دانست و اضافه نمود: شاغل بودن اکثریت مردان به عنوان نان آور خانواده سبب می شود که تماس های آنان با محیط خارج از خانه بیشتر از سایر افراد خانواده بوده و در معرض خطر بیشتری قرار گیرند. آن ها باید بنا را بر آن بگذارند که اطرافیان آن ها آلوده هستند. تنها با پذیرش این اصل است که به حفاظت شخصی خود توجه خواهند کرد و حداکثر اصول بهداشتی و احتیاطات همه جانبه را رعایت خواهند کرد. رعایت اصول حفاظت فردی در محیط کار بر اساس پروتکل های مربوطه در این گروه سنی از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب شغل های در معرض خطر، یا مردانه هستند یا حتی اگر مردان و زنان هر دو به آن اشتغال دارند، مردان بیشتری مبتلا شده و با علایم شدیدتری روبرو شده اند. شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان کادر بهداشت و درمان نیز بیشتر از زنان است.

وی اضافه نمود: دلایل فرهنگی از جمله باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی تر بودن نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت، سبب می شود مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه کنند و به انجام آزمایش تن دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شستشوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک و دستکش مبادرت ورزند. همچنین وجود بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی-عروقی (فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) بیشتر در مردان نسبت به زنان و همینطور رفتار های ناسالم مردان مانند تغذیه ناسالم، بی تحرکی و مصرف دخانیات از عوامل ابتلای بیشتر مردان به ویروس کرونا است. انتشار آمار های مربوط به ابتلا و مرگ و میر مردان در اثر بیماری کووید 19 از مواردی است که می تواند بر شکستن این رویکرد غلط برای محافظت در مقابل کرونا موثر باشد.

وی با اشاره به این که اقدامات پیشگیرانه و کنترلی برای محافظت از کارگران در روبروه با ویروس کرونا و ابتلا به آن، به نوع کار انجام شده و ریسک روبروه با آن از جمله پتانسیل ارتباط با افراد آلوده و آلودگی محیط کار، بستگی دارد، گفت: کارفرمایان باید استراتژی های کنترل عفونت را بر اساس یک ارزیابی ریسک دقیق با استفاده از تلفیق مناسبی از کنترل های مهندسی و مدیریتی، شیوه های کار ایمن و وسایل حفاظت فردی (PPE) اتخاذ کنند تا از روبروه کارگران پیشگیری شود. برای جلوگیری از روبروه شغلی با ویروس کرونا کارفرمایان ملزم هستند که به کارگران در زمینه اجزای پیشگیری از آلودگی از جمله وسایل حفاظت فردی آموزش دهند. همچنین لازم است مردان در محیط کار، اصول پیشگیری از بیماری کووید19 را جدی بگیرند.

رئیس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت، مسئولیت خانوادگی مردان برای خرید اقلام مورد نیاز خانواده را علت دیگر ابتلای مردان به کووید19 دانست و گفت: اکثریت میانسالان مسئولیت خرید اقلام ضروری خانواده را نیز بر عهده دارند و در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند. به همین جهت باید خرید را فقط به تامین مواد اصلی مورد نیاز اختصاص دهند. این کالا های اصلی شامل مواد شوینده، ضد عفونی کننده و بهداشتی و دارویی و مواد غذایی است. توجه کنید تامین هیچ کالایی مهم تر از کالا های فوق نیست. همچنین تعداد دفعات خرید را به حداقل ممکن برسانند و سعی کنند خرید اقلام مورد نیاز را یک جا خریداری کنند.

وی ادامه داد: بیماری های مزمن در مردان عامل خطر دیگر است. گرچه بیماری های مهمی مانند بیماری قلبی عروقی، فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز عامل مهم مرگ و میر بویژه در گروه سنی میانسال و سالمند است، اما این عوامل در مردان نقش بسیار پررنگ تری نسبت به زنان دارند و بروز و شیوع و مرگ و میر ناشی از آن ها به طور قابل توجهی بیشتر از زنان است.

وی همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در مردان را از اهمیت زیادی برخوردار دانست و اظهار کرد: فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می برد و همچنین در کاهش استرس های ناشی از این بیماری مهلک موثر می باشد. فعالیت ورزشی مناسب برای بهبود ظرفیت قلبی و تنفسی و تقویت عضلات نیازمند برنامه کاملی برای ابعاد مختلف ورزش هوازی، تمرینات کششی و تمرینات قدرتی است. فعالیت هوازی با شدت متوسط که عموما معادل با راه رفتن سریع است و به نحو چشمگیری ضربان قلب را تسریع می کند. در شرایط خانه نشینی ناشی از شیوع کرونا می توان راه رفتن در حیاط یا پارکینگ منزل یا تردمیل را در نظر گرفت. می توان با جمع دور هایی که حداقل 10 دقیقه یا بیشتر طول می کشند، تا حداقل 30 دقیقه روزانه انجام داد.

علامه با اشاره به اینکه ویروس کرونا از جمله عوامل بیماری زای تنفسی است که ممکن است از یک سرماخوردگی خفیف تا بیماری های شدیدتری را باعث شود، ادامه داد: عوامل زمینه ای متفاوتی مانند بیماری های قلبی-عروقی و دیابت می توانند فرایند طبیعی بیماری را تغییر دهند. با توجه به درگیر شدن دستگاه تنفسی و ریه ها در بیماری کرونا، استعمال دخانیات شامل سیگار، قلیان و نظایر آن می تواند در فرایند پیشرفت این بیماری تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه در همه جوامع، مصرف دخانیات در مردان بسیار بیشتر از زنان است، شرح داد: سابقه مصرف دخانیات هنگام ابتلا به کرونا، علائم بسیار شدیدتر و کشنده تری ایجاد می کند؛ چراکه دود ناشی از دخانیات مانع رسیدن اکسیژن به ریه ها می شود. به دلیل آسیب دیدگی و عملکرد نامناسب ریه ها در استعمال کنندگان مواد دخانی، این افراد با شدت و وخامت بیشتری تحت تاثیر این ویروس قرار خواهند گرفت، بنابراین شرایط شیوع کرونا ضرورت برای ترک سیگار را افزایش می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1001

به "چرا مردان بیش از زنان کرونا می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مردان بیش از زنان کرونا می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید