چالشهای زلنسکی در پاریس

به گزارش مجله مدیریت ناب، ولودیمیر زلنسکی در حالی امروز دوشنبه در پاریس به ملاقات ولادیمیر پوتین میرود که در داخل اوکراین تحت فشار مضاعفی برای طرح مطالبات کشورش نزد رئیس جمهور روسیه قرار گرفته و هر گونه امتیازی که او به پوتین بدهد باعث برانگیختن مخالفت و انتقاد از سوی مخالفانش خواهد شد.

چالشهای زلنسکی در پاریس

خبرگزاری دویچه وله در گزارشی درباره چالشهای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در نشست امروزش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همین طور رهبران فرانسه و آلمان می نویسد:

ملاقات رودرروی امروز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور لبنان با ولادیمیر پوتین، همتای روسیه ای وی در پاریس در حالی انجام می گردد که انتظارات بالایی از این نشست مطرح شده اما ناظران در رسانه ها و سیاست، متفق القول می گویند که در مذاکرات پاریس که با مشارکت سران آلمان و فرانسه در کنار رهبران اوکراین و روسیه برگزار خواهد شد، یک نقطه عطف رقم می خورد.

تحلیلهای متعددی در اوکراین درباره آنچه که رئیس جمهور این کشور باید در این اجلاس با موضوع رسیدگی به شرایط شرق اوکراین دنبال کند و اینکه چه نتایج نامطلوبی نیز ممکن است برای اوکراین رقم بخورد، مطرح شده اند. سیاستمداران غربگرای مخالف زلنسکی به او هشدار داده اند که او در ملاقات با پوتین نباید از یک سری خط قرمزهای معین شده از سوی آنها عبور کند. فشارهایی نیز از سمت خارج علیه این رئیس جمهور اوکراین وجود دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم گفته است، این اجلاس در بردارنده فرصت کسب پیشرفتی چشمگیر است.

ناظران از نزدیک ملاقات زلنسکی با پوتین را به منظور تشخیص هر گونه امتیاز دردناکی که رئیس جمهور اوکراین ممکن است به روسیه در ازای صلح در شرق اوکراین بدهد، دنبال می نمایند. یافتن یک راهکار دیپلماتیک برای درگیری های شرق اوکراین که از سال 2014 تا کنون ادامه یافته یکی از وعده های انتخاباتی محوری این کمدین سابق 41 ساله بوده که تاثیر زیادی در رسیدن او به ریاست جمهوری داشت. در سند موسوم به پروتکل 2015 مینسک، جهت صلحی برای اوکراین ترسیم شد اما این توافق هنوز اجرایی نشده است. تمامی طرف ها شامل کرملین، جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین و دولت کی یف یکدیگر را به خاطر بن بست به وجود آمده در اجرای این توافق مقصر دانسته اند، با این حال کرملین، پترو پوروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین را به عنوان اصلی ترین مانع اجرای صلح در این کشور معرفی و از تعامل با او خودداری می کرد. در نتیجه این شرایط از سال 2016 تا کنون هیچ نشستی در چارچوب به اصطلاح فُرمت نُرماندی برای صلح در اوکراین سازماندهی نشد.

مسکو در پی رسیدن زلنسکی به ریاست جمهوری اوکراین در ماه آوریل از تمایل خود برای مذاکره با او اطلاع داد اما در عین حال یک سری پیش شرط ها را نیز برای او گذاشت از جمله: عقب نشینی نظامیان ارتش اوکراین همزمان با عقب نشینی شبه نظامیان جدایی طلب از سه حوزه معین شده در شرق اوکراین و ارائه بیانیه ای مکتوب و اعلام پایبندی به طرح موسوم به فرمول اشتاینمایر. این نام برگرفته از نام فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه سابق آلمان به دلیل تلاشهای در حصول این طرح گذاشته شده در حالی که به موجب این طرح قرار است شرایطی ویژه برای مناطق تحت کنترل جدایی طلبان در شرق اوکراین از سوی دولت کی یف معین شده تا در ادامه انتخابات منطقه ای در آنجا برگزار گردد. این طرح در عین حال معین می نماید که کی و چطور بعضی قوانین به اجرا در بیایند.

زلنسکی درخواست پوتین را اجرا نموده و یکی از مواضع اساسی پوروشنکو، یعنی پیش شرط دستیابی به آتش بس و سپس عقب نشینی سربازان را کنار گذاشت. درگیری ها در شرق اوکراین در حالی ادامه دارد که سربازان اوکراینی همچنان تقریبا به صورت روزانه در این درگیری ها کشته می شوند. قبول کردن فرمول اشتاینمایر از سوی زلنسکی، باعث تشدید خشم مخالفان در داخل اوکراین شده و بعضی از آنها تهدید به راه انداختن تظاهرات در صورت اعطای امتیازات بیش از حد از سوی زلنسکی به پوتین نموده اند. با این حال برای زلنسکی نشست پاریس همچون شانسی برای برقراری یک آتش بس کامل و سازماندهی دور جدید مبادله زندانی ها محسوب می گردد. پوتین به نوبه خود فشارهای خیلی کمتری نسبت به همتای اوکراینی اش احساس می نماید. او تنها به دنبال مجبور کردن کی یف به اعطای امتیازهای سیاسی از جمله موافقت با قانون معین شرایط ویژه برای جدایی طلبان است. ظاهرا قانون فعلی که در انتهای امسال میلادی منقضی می گردد قرار است قبل از تصویب یک قانون جدید تمدید گردد. با این حال مسکو می خواهد در عین حال کی یف را مجبور به شرکت در مذاکراتی مستقیم با جدایی طلبان نموده و خودش نیز به عنوان میانجی گر و نه به عنوان یکی از طرف های درگیری در آن مشارکت داشته باشد. یکی دیگر از مسائل لاینحلی که در نشست امروز مطرح می گردد موضوع انتقال گاز روسیه به اروپا به وسیله خاک اوکراین است. از جمله اهداف دیگر پوتین نیز فشار برای برگزاری انتخابات در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان اوکراین است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 609

به "چالشهای زلنسکی در پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالشهای زلنسکی در پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید