نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام در وین ، اجماع اعضای برجام در مقابله با قانون شکنی آمریکا

به گزارش مجله مدیریت ناب، معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان گفت: تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره مندی ایران از منافع این توافق در حوزه برطرف تحریم هاست که صرفا به وسیله اتخاذ گام های عملی و ملموس اعضای برجام، محقق می گردد.

نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام در وین ، اجماع اعضای برجام در مقابله با قانون شکنی آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر نموده است، نتایج نشست و رایزنی های اجرا شده در وین را تشریح کرد.

عراقچی در گفت وگو با نورنیوز، با سازنده اعلام کردن نشست کمیسیون برجام و نزدیکی مواضع اعضاء باقی مانده در این توافق بین المللی در مورد لزوم اقدام هماهنگ علیه قانون شکنی آمریکا گفت: برابر روال همیشگی، قبل از شروع نشست کمیسیون، دیدارهای دوجانبه مستقلی با روسای هیات های چین و روسیه و همچنین خانم اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به منظور انجام رایزنی ها و هماهنگی های لازم، صورت پذیرفت.

وی اضافه نمود: همچنین، نشست با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی نیز بعد از جلسه کمیسیون مشترک و به منظور بحث و آنالیز درخصوص گام های آینده و راهکارهای حفظ و تداوم برجام، بگونه ای که منافع کشورمان را تامین نماید، برگزار گشت.

عراقچی درخصوص محتوای گفت وگوهای اجرا شده در نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: این نشست، در شرایط خاص ناشی از تحولات در شورای امنیت پیرامون برجام و اقدام غیر موجه و غیر قانونی آمریکا برگزار گشت از اینرو، محور اصلی مباحث کمیسیون، بر ضرورت یکپارچگی و انسجام علیه اقدام آمریکا متمرکز بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه نمود: در این خصوص، اعضای کمیسیون با تاکید بر مواضع اصولی خود در جریان آنالیز قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که با شکست مفتضحانه آمریکا همراه بود و همچنین مخالفت های اساسی خود با اقدام آمریکا برای جا زدن خود به عنوان عضو برجام و اعاده قطعنامه های تحریمی شورای امنیت علیه ایران، بطور متفق القول بر این عقیده بودند که آمریکا از 8 می 2018 مشارکت خود در برجام را متوقف نموده و دیگر عضو این توافق محسوب نمی گردد ولذا، نمی تواند از حقوق تصریح شده در برجام از جمله با هدف برگشت تحریم ها، استفاده کند.

نماینده کشورمان در کمیسیون مشترک برجام همچنین گفت: موضوع دیگری که در کمیسیون به اتفاق مورد تاکید نهاده شد، ضرورت حفظ برجام و انجام اقدامات لازم در این راستا از جمله به وسیله اجرای کامل و موثر تعهدات تمامی طرف ها، بود.

عراقچی خاطر نشان کرد: در این زمینه، ما تاکید کردیم که تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره مندی ایران از منافع این توافق در حوزه برطرف تحریم هاست که صرفا به وسیله اتخاذ گام های عملی و ملموس اعضای برجام، محقق می گردد.

وی گفت: در همین رابطه، تصریح کردیم کاهش تعهدات برجامی ایران نیز درواقع، واکنشی به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل است.

رییس هیات ایرانی با اشاره به این که این نشست کمیسیون برجام، بدلیل فاصله با نشست قبلی و موضوعات مختلف مورد بحث، یکی از طولانی ترین نشست ها بود، گفت: در خاتمه این نشست نیز هماهنگ کننده کمیسیون (خانم اشمید) بیانیه ای را صادر کرد که نظرات اعضا در حوزه های مختلف مورد بحث در نشست را منعکس می نماید.

عراقچی خاطر نشان کرد: تمامی اعضاء از بیانیه مشترک ایران و آژانس که به دنبال سفر اخیر مدیرکل آژانس به کشورمان صادر شد، استقبال و از ابتکار ایران در این جهت نیز قدردانی کردند.

وی اضافه نمود: به همین دلیل در جلسه ای که با مدیرکل آژانس بعد از نشست کمیسیون داشتم، دو طرف بر این عقیده بودیم که گفت وگوهای اخیر تهران و بیانیه مشترک که منجر به تقویت همکاری ها و تعاملات و همچنین اعتماد بین ایران و آژانس می گردد، اقدامی مهم، مثبت و سازنده است که از استقبال گسترده ای در سطح بین المللی نیز برخوردار شده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در خاتمه گفت : در دیدار با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر عزم ایران و آژانس برای تداوم همکاری های متقابل، بر اساس حسن نیت، تاکید کردیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1141

به "نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام در وین ، اجماع اعضای برجام در مقابله با قانون شکنی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام در وین ، اجماع اعضای برجام در مقابله با قانون شکنی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید