موضوع تراکتور پیچیده شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، حکمی که کمیته انضباطی علیه طرفداران تراکتور صادر نموده، فریاد اعتراض تبریزی ها را به آسمان بلند نموده است.

موضوع تراکتور پیچیده شد

خبرورزشی: این اولین حکم غیرمنتظره فوتبال ایران نیست و پیش از این هم حکم های متناقض از مجموعه های انضباطی فدراسیون داشتیم، ولی این حکم از یک لحاظ استثنایی است: تراکتور با ارسال فیلم رفتار اهانت آمیز بیرانوند به هوادارانش خواستار برخورد انضباطی با دروازه بان پرسپولیس شد و کمیته انضباطی در روزی که بیرانوند را برای پاسخگویی احضار نموده بود، حکم به محرومیت یک جلسه ای تراکتور داد، آن هم بدون آن که نماینده ای از باشگاه تبریزی در جلسه حاضر باشد.

اعتراض تراکتور هم به دلیل تصمیم غیرمنتظره کمیته انضباطی است. کمیته انضباطی که می گوید وقتی عذرخواهی بیرانوند را شنیده، محرومیت 2 جلسه ای او را به یک جلسه تبدیل نموده، چرا نماینده تراکتور را احضار نکرد و حرف های او را نشنید و اصلاً چرا شاکی را هم مثل متشاکی مستحق محرومیت دانست؟ شاید بهتر بود کمیته انضباطی نماینده تراکتور را هم به حضور در جلسه بیرانوند دعوت می کرد. مسئله بعدی، عاملی است که منجر به محرومیت هواداران تراکتور شده است. در فیلمی که از حاشیه بازی تراکتور و پرسپولیس منتشر شده، تعداد انگشت شماری از سکونشینان به بیرانوند علائمی را با انگشت نشان می دهند. به خاطر همین چند نفر، در روزی که 70 هزار هوادار تراکتور میزبان شایسته ای برای حساس ترین بازی هفته بودند و اتفاقاً از سوی اهالی فوتبال و رسانه ها مورد تشویق قرار دریافتد، هواداران تراکتور باید از یک بازی خانگی محروم شوند؟ مگر آقایان لیگ را 3 هفته عقب نینداختند که جایگاه ها را شماره گذاری نمایند و گیت ها و دوربین ها را راه بیندازند تا تماشاگرنما ها قابل شناسایی باشند؟ خب چرا الان همان چند تماشاگرنما را طبق قانون یک ماه از حضور در لیگ محروم نمی نمایند و تمام هواداران تراکتور را به پای همین چند نفر می سوزانند؟

صدالبته تبریزی ها اعتقاد دارند حتی اگر چند فوتبال دوست هم علیه بیرانوند شعار داده باشند، بازهم این بازیکن حق نداشته اهانت کند و باید با او برخورد جدی تری صورت می گرفت. بیرانوند 3 جلسه محرومیت تعلیقی هم در کمیته اخلاق داشت که باید با این حکم تازه فعال می شد، اما کمیته انضباطی آن حکم را از احکام خودش جدا می داند و البته اغلب حقوق دان ها چنین اعتقادی ندارند و می گویند اتفاق تبریز هم مثل اتفاق جم خارج از زمین بازی و در حاشیه دیدار بوده و این موضوع را هم باید کمیته اخلاق آنالیز می کرد و احکام دو کمیته که هر دو محاکم قضایی فوتبال هستند، جدا از هم نیست و یک جلسه محرومیت برای بیرانوند مصداق شاخص نقض قانون است.

موضوع پیچیده شده است. هوادارن تراکتور از این باشگاه خواسته اند به فیفا شکایت کند. تبریزی ها در حال آماده سازی حکم های متناقض فدراسیون هستند تا با استناد به این احکام، فیفا را در جریان تبعیض قرار بدهند.

آن ها می پرسند همین کمیته انضباطی بعد از جنجال های دو بازی پرسپولیس و سپاهان در تهران و اصفهان، نه هواداران پرسپولیس را از بازی خانگی محروم کرد و نه هواداران سپاهان را و چطور می گردد که خیلی راحت حکم به محکومیت و محرومیت هواداران تراکتور می دهد؟ این دوگانگی ها بدبینی هواداران تراکتور به فدراسیون فوتبال را بیشتر می نماید و اگر تراکتور واقعاً به فیفا شکایت کند، آوازه تبعیض ها در فوتبال ایران در دنیا هم می پیچد!

تراکتور خواستار اجرای عدالت/کمپین تبریزی ها علیه تبعیض

از تبریز خبر می رسد هواداران تراکتور با راه اندازی کمپینی به کمیته انضباطی اعتراض نموده اند. آن ها می گویند سال جاری، چون تراکتور فینال زودهنگام لیگ را از پرسپولیس برد، کارشکنی علیه تیم محبوب شان از همین ابتدا آغاز شده و می خواهند تراکتور را به وسیله محرومیت هوادارانش متوقف نمایند.

هواداران تراکتور می پرسند چرا در پرونده هایی که قرار است حکم علیه تراکتور صادر گردد، رسیدگی به پرونده خیلی فوری انجام می گردد، اما پرونده هایی که تراکتور شاکی است مثل شکایت از پرسپولیس، شهرخودرو، سپیدرود و… مشمول دور زمان شده و با گذشت چند ماه هنوز احکامش صادر نشده است.

مسئولان و صاحب نظران پاسخ می دهند

آیا حکم کمیته انضباطی علیه بیرانوند و هواداران تراکتور عادلانه بود؟

حسین عبداللهی: رأی ما کاملاً عادلانه بود

دبیر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: ببینید هر رأیی که کمیته انضباطی صادر می نماید، افراد زیادی هستند که آن را قبول نمی نمایند و به ضرر خودشان می دانند، اما ما باید عدالت را هم در نظر بگیریم. قابل پیش بینی بود که اگر بیرانوند در شهرآورد محروم نگردد امکان اعتراض به رأی کمیته انضباطی وجود دارد. بعضی احکام مثل همین پرونده بیرانوند و هواداران تراکتور اصلاً پیچیده نیست به همین دلیل خیلی زود رأی صادر کردیم و اساس آن هم مستندات قانونی بود که در اختیار داشتیم.

دکتر عبدالله سمامی: این دو محرومیت با هم فرق دارد

دبیر کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: بله بستگی به شرایط همچنین قوانینی داریم و محرومیت تعلیقی که یک بازیکن از سوی کمیته اخلاق شامل حالش می گردد با نوع محرومیت کمیته انضباطی فرق دارد لذا این طور می گردد که یک جلسه محرومیت بیرانوند شامل محرومیت تعلیقی او نخواهد شد. من بیشتر از این دوست ندارم وارد بحث شوم، اما احکام صادره بر اساس قانون بوده است. لازم به ذکر است بیرانوند چندی پیش از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال با محرومیت تعلیقی 3 جلسه ای روبرو شد.

احد شیخ لاری: مگر می گردد معترض نباشیم؟

سرپرست تیم تراکتورسازی تبریز با اشاره با رأی صادره توسط کمیته انضباطی و محرومیت تماشاگران این تیم گفت: مگر می گردد نسبت به رأی محرومیت تماشاگران خود معترض نباشیم. این در حالی است که در همان بازی به خاطر رفتار خوب هواداران مان تشویق هم شدیم. در حال حاضر قصد داریم با مسئولان باشگاه جلسه ای داشته باشیم و در مورد اعتراض به این رأی تصمیم گیری کنیم، روز دوشنبه و امروز در این باره تصمیم گیری خواهیم کرد.

محسن خلیلی: بازیکن تحت فشار شدید چه کار کند؟

سرپرست تیم پرسپولیس در این خصوص به ما گفت: وقتی بعضی هواداران به شدت بازیکنان را مورد بی حرمتی و فحاشی قرار می دهند کمیته انضباطی باید هم رسیدگی کند. بیرانوند هم قصد توهین نداشت و آن قدر به ما فحاشی شد که چنین مسئله ای به وجود آمد. به نظرم بیرانوند مظلوم واقع شد و اگر مورد بخشش قرار می گرفت بهتر بود. اگرچه قانون می گوید اگر هواداران تیم ها اقدام به فحاشی و… نمایند قطعاً با جریمه روبرو خواهند شد و این شامل حال همه تیم های لیگ شده و خواهد شد.

غلامرضا رفیعی: کمیته انضباطی تخلف نموده است

کارشناس حقوقی فوتبال در این خصوص به ما گفت: اگر اجرای حکم محرومیت تعلیقی بیرانوند توسط کمیته اخلاق به کمیته انضباطی تسری داده نشده باشد قانوناً استدلال کمیته انضباطی منبی بر محرومیت یک جلسه بیرانوند بدون در نظر دریافت محرومیت تعلیقی درست است. اما ماجرا از اصل مشکل دارد چراکه کمیته انضباطی اعلام نموده بر اساس ماده 60 آیین نامه انضباطی بیرانوند را یک جلسه محروم نموده اند در حالی که در ماده 60 آمده حداقل دو جلسه باید محروم گردد و کمیته انضباطی عدالت را رعایت ننموده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 355

به "موضوع تراکتور پیچیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع تراکتور پیچیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید