شهر درعیه، محل تولد عربستان سعودی

به گزارش مجله مدیریت ناب، شهر درعیه، نمادی از تاریخ عربستان سعودی است که طرح باز سازی آن در دست اجرا است. در حقیقت اینجا مرکز اولین دولت سعودی است. در سال 1774 میلادی محمد بن سعود حاکم این شهر با یک رهبر مذهبی به نام شیخ محمد بن عبدالوهاب پیمان همکاری بست که شروع درهم آمیزی سیاست و اسلام شد و درعیه را به مرکزی از قدرت و ثروت تبدیل کرد.

شهر درعیه، محل تولد عربستان سعودی

در سال 1818، عثمانی ها این شهر را ویران کردند وحاکمان آن پس از فرار مرکز دیگری در ریاض برپا کردند که نقطه عطفی در تاریخ عربستان سعودی بود. درعیه تا سال 2000 منطقه ای متروکه بود، اما در این سال اجرای طرح بازسازی آن شروع شد.

عبدالله حامد اروکبان، مدیر این طرح می گوید: طرح توسعه درعیه طرحی بلندپروازانه است. این طرح با بازرسی و ارزیابی از ساختمان ها و آثار باستانی موجود شروع شد. ساختمان ها بر اساس اهمیت تاریخی، ساختار و عملکردشان دسته بندی شدند. بعضی ساختمان ها از نو ساخته شدند و یا به خاطر ارزش تاریخی شان به همان صورت حفظ شدند. بعضی هم بر اساس کاربردهای اولیه شان مورد بهره برداری مجدد قرار گرفتند.

تا به امروز بازسازی ساختمان های متعددی تکمیل شده که از جمله می توان از مسجد الظویهره نام برد.

گزارشگر خبرنگاران: در داخل این مسجد قدیمی، تلفیق ظریفی از نوسازی همراه با وفاداری به شیوه های سنتی ساختمان سازی به چشم می خورد. برای نمونه این دیوار که از کاهگل ساخته شده و سالیان دراز برجای مانده است.

مصالح ساختمانی سنتی با تکیه بر آموزش مهارت های فراموش شده قدیمی در محل فراوری می گردد.

احمد عبدالحید، مهندس ارشد این طرح می گوید: کار با گل، کاری ویژه و غیر معمول است. اطلاعات آنرا از بعضی کتاب ها و هم مشاوران ساختمانی گرد آورده ایم. البته مشاوران ما می توانند با چشم بسته این کار را انجام دهند، ولی ما آن را می آموزیم و به تدریج حرفه ای می شویم.

این ماده ساختمانی یعنی کاهگل با مخلوط کردن خاک، کاه و آب شکل می گیرد. بعد در هوای آزاد قرار داده می گردد تا خشک و محکم گردد. مرحله مهم کار، سازگاری این مواد برای تبدیل شدن به خشت و استفاده در ساختمان است.

جالب ترین منطقه درعیه، منطقه طورایف در مرکز شهر است که از سال 2010 به اسم میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. این منطقه قصر سلطنتی خاندان سعود که پایه گذار اولین دولت سعودی است را هم دربر می گیرد.

نشانه های با ارزشی از زندگی در درعیه، که مربوط به دوران قبل از سقوط آن به دست عثمانیان بود، پس از حفاری های باستان شناسانه گسترده، کشف شد. زمانی که طرح بازسازی به طور کامل اجرا گردد، منطقه طورایف به موزه ای در هوای آزاد تبدیل خواهد شد. در سراسر دره حنیفه، شماری از ساختمان ها با طراحی نو مانند یک مرکز توریستی در دست اجراست که هنوز کامل نشده است.

این دو منطقه در نهایت با یک پل عابر پیاده به هم مرتبط می شوند. در محوطه سازی برای منطقه، فضای سبز بسیاری ایجاد شده که در حال حاظر مورد استفاده ساکنان ریاض است.

یک بازدید کننده محلی می گوید: من به خود می بالم که جزء اولین کسانی هستم که به اینجا آمده ام. من به میراث خودمان افتخار می کنم. این میراثی است که تاریخ گذشته ما تا دوران معاصر را به بچه ها مان می آموزد.

انتظار می رود که درعیه زمانی به مقصدی برای توریستانی خارج از پادشاهی عربستان هم تبدیل گردد.

یک توریست چینی می گوید: از اینجا می توان شناخت سنت های مردم عربستان، شیوه زندگی و فرهنگ شان را شروع کرد. خیلی مهم است که این کشور را بشناسیم. فکر می کنم این کاری قابل توجه است.

گزارشگر خبرنگاران: زمانی که تمام این منطقه ها ظرف دو سال آینده به روی مردم باز گردد، بازدید کنندگان می توانند از روی پل قدم زنان به سمت قصر سالوا یعنی محل تولد اصلی عربستان سعودی بروند. در برنامه آینده به اهیمت و نقش کلیدی آب در ایجاد این کشور خواهیم پرداخت.

منبع: یورونیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1701

به "شهر درعیه، محل تولد عربستان سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر درعیه، محل تولد عربستان سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید