سرمایه گذاری 86 هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری مازندران

به گزارش مجله مدیریت ناب، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، سرمایه گذاری 86 هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری مازندران صورت گرفته است.

سرمایه گذاری 86 هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری مازندران

قضیه چیست؟

سیف الله فرزانه اضافه نمود: در 2 دوره دولت تدبیر و امید یعنی از سال 92 تا 15 اسفند امسال 855 فقره مجوز سرمایه گذاری در بخش ساخت مجموعه های گردشگری صادر شد که حدود 83 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری را در پی داشت.

وی میزان پیش بینی اشتغال مستقیم این حجم از سرمایه گذاری را 42 هزار و 828 نفر مطرح نمود و ادامه داد : این در حالی است که در کل دولت نهم و دهم میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده براساس موافقت اصولی 47 هزار و 430 میلیارد ریال بود که نشان دهنده رشد 100 درصدی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری مازندران طی سالهای اخیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی گفت: تقاضا برای سرمایه گذاری در گردشگری مازندران در سالهای اخیر بیش از گذشته واقعی و عملیاتی بود، زیرا در هفت سال اخیر تنها 15 درصد موافقت اصولی سرمایه گذاری باطل شد در حالی که پیش از این حدود 40 درصد موافقت های اصولی به دلایل مختلف باطل می شد.

فرزانه اضافه نمود: ساخت 2 هتل پنج ستاره در شهرستان نوشهر، ساخت هتل چهار ستاره در ساری، مجموعه تفریحی و گردشگری در ساری و همچنین مجموعه تفریحی در چالوس از بزرگترین پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال های اخیر بوده است.

بازدهی سرمایه گذاری 15 هزار میلیارد ریالی

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران همچنین به بهره برداری 177 پروژه با حجم سرمایه گذاری بیش از 15 هزار و 268 میلیارد ریال در هفت سال اخیر اشاره نمود و گفت: تعدادی زیادی از این پروژه ها سالها و حتی چند دهه بر زمین مانده بودند که به دلایل مختلف از جمله مسائل مجوز و همچنین موانع بین دستگاهی معطل ماندند.

وی همچنین به پروژه های فعال و در حال تاسیس گردشگری مازندران اشاره نمود و اضافه نمود: در حال حاضر 218 واحد گردشگری با حجم سرمایه گذاری 26 هزار و 265 میلیارد ریال در حال ساخت است که از این تعداد حدود نیمی از آن با حجم سرمایه گذاری 18 هزار میلیارد ریال به عنوان سرمایه گذاری های جدید در دولت دوازدهم بوده است.

این مسئول تعداد اشتغال این تعداد پروژه گردشگری در صورت بهره برداری را 16 هزار و 554 نفر گفت و گفت: با احتساب اشتغال غیر مستقیم رقمی بیش از 60 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران رشد بسته های حمایتی دولت از سرمایه گذاران گردشگری را یکی از دلایل افزایش تمایل بخش خصوصی به این حوزه دانست و گفت: در هفت سال گذشته حدود سه هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای سرمایه گذاران گردشگری مازندران اعطا شد که رشد پنج برابری در مقایسه با گذشته داشت.

وی همچنین افزایش ظرفیت اقامتی گردشگری استان در سال های اخیر را یکی از دستاوردهای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه مطرح نمود و اضافه نمود: از سال 92 تا به امروز 42 واحد اقامتی مدرن همچون هتل و مجموعه های اقامتی لوکس به ظرفیت رسمی گردشگری مازندران اضافه شد که رشد 30 درصدی را رقم زد.

فرزانه گفت: همچنین 216 واحد اقامتی بومگردی و سه هزار و 247 خانه مسافر نیز به ظرفیت اقامت گردشگری مازندران اضافه شد که تقریبا رشد 100 درصدی را برای مجموعه های اقامت رسمی در پی داشت ضمن اینکه پیش از این مازندران فاقد مجموعه اقامت بومگردی بود.

تداوم سرمایه گذاری گردشگری در فصل کرونایی

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران همچنین به تداوم سرمایه گذاری گردشگری در شرایط کرونایی اشاره نمود و گفت: حتی در این شرایط که کسب و کار حوزه گردشگری استان برای ماهها تداوم شیوع ویروس کرونا کم رنگ شده است، اما دورنمای اقتصادی استان برای سرمایه گذاران و سرمایه گذاری جذابیت ویژه ای دارد.

وی شرح داد: در امسال 83 فقره مجوز و موافقت اصولی سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان صادر شد که حدود 23 هزار و 568 میلیارد ریال سرمایه گذاری را پیش بینی می نماید که این مسئله نشان دهنده ظرفیت بالای گردشگری مازندران برای حوزه های اقتصادی و درآمدی است.

فرزانه گفت: علاوه بر تسهیلات اقتصادی، ارائه خدمات کارشناسی و مشاوره ای و تهیه آمایش گردشگری سرزمین مازندران، تاکید دولت بر همکاری دستگاه ها برای سرعت بخشیدن و گره گشایی از فعالیت سرمایه گذاران و کاهش کاغذ بازی های گذشته و کاهش مدت فرآیند سرمایه گذاری از حدود 500 روز به کمتر از چند هفته از مهم ترین اقدامات خدماتی بود که دولت به وسیله سازمان میراث فرهنگی ارائه داد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1470

به "سرمایه گذاری 86 هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 86 هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید