راهنمای خرید کولر گازی؛ انواع، ویژگی ها و نکات مهم انتخاب که باید بدانید

به گزارش مجله مدیریت ناب، هنگامی که در روزهای گرم تابستان از دست گرمای زیاد به منزل پناه می بریم، هیچ چیز بیشتر از یک کولر گازی و هوای خنک نمی تواند خستگی را از تن درآورد. اگر فکر می کنید این موضوع در حد و میزان شیره را خورد و گفت شیرین است ملانصرالدین سهل و برای هر کودکی قابل درک است، نیمی از راه را درست رفته اید! ادامه این راستا مسلما به رفتن به پشت بام و تعمیر کولر گازی ختم نمی شود؛ بلکه می خواهیم برای خرید یک کولر گازیِ نو راهنمایی تان کنیم. راهنمایی که برای ادامه این راستا در اختیارتان قرار دهیم باعث می شود در هنگام خرید کولر گازی، تقریبا همه چیز را بدانید و خرید پیروز و دلچسب تری داشته باشید. سعی کرده ایم چیزهایی را برای تان لیست کنیم که در هنگام خرید با آن ها روبرو می شوید و برایتان سوال ایجاد می کنند. برویم و ببینیم برای در اختیار داشتن یک عصای جادوگری که می تواند هوای گرم تابستان را به هوای یخ زمستانی تبدیل می کند دانستن چه چیزهایی لازم است. با خبرنگاران مگ همراه باشید.

راهنمای خرید کولر گازی؛ انواع، ویژگی ها و نکات مهم انتخاب که باید بدانید

چه نوع کولر گازی بخریم؟

کولرهای گازی به سه نوع کلی تقسیم می شوند: کولر اسپلیت، کولر پنجره ای و کولرهای ایستاده. البته مدل های دیگری با ساختارهای خاص هم وجود دارند، اما از آنجایی که تنها از این سه مدل در مصارف خانگی و اداری استفاده می گردد تنها به این سه مدل پرداخته ایم. هر کدام از این سه مدل مزایا و معایبی دارند که باعث می گردد برای عده ای مجذوب کننده باشند و برای سایرین فاقد مجذوب کنندهیت. این شما و این هم سه مدل مورد نظر ما:

کولر اسپلیت

در حالت کلی باید به یاد داشته باشید که کولرهای اسپلیت قیمت بیشتری در مقایسه با سایر مدل های کولر گازی دارند؛ چراکه مصرف برق آن ها به مراتب کمتر است و در دراز مدت صرفه ی اقتصادی بالاتری دارد. در واقع تامین سرمایش کافی و گرمایش بسیار قوی در این دستگاه می تواند به شما در صرفه جویی بین 20 الی 30 درصدی مصرف برق کمک کند. همچنین اسپلیت ها می توانند به کمک فیلترهای قابل شست وشو، هوا را تصفیه کنند و فضایی به دور از آلودگی را پدید آورند.

از طرفی این سیستم دارای لوله های مسی خاصی برای انتقال حرارت است که معمولا برای زیبایی بیشتر (لوله های مسی در معرض دید نباشند!) با ایجاد حفره هایی درون دیوار، لوله های مسی در آن قرار می گیرد. به همین علت هم راه اندازی کولرهای اسپلیت به یک نصاب حرفه ای و ماهر نیاز دارد.

مزایای کولر اسپلیت

 • نگهداری و شست وشوی آسان به علت وجود فیلتر در ساختار آن
 • تطبیق پذیری بالا با محیط (از آن جایی که روی دیوار نصب می گردد تقریبا در هر محیطی قابل اعمال است!)
 • مجذوب کنندهیت و زیبایی در ساخت (به ویژه برای دکوراسیون های مینیمال)
 • عدم ایجاد نویز و صداهای اضافی
 • بهره وری انرژی بالا

معایب کولر اسپلیت

 • قیمت بالا به نسبت به سایر مدل های کولر گازی
 • نصب و راه اندازی (برای نصب آن حتما به نصابی حرفه ای نیاز است!)
 • حدبیشتر فاصله مابین پنل و موتور (که از طریق لوله های مسی به هم وصل می شوند) باید بین 5 تا 10 متر باشد. در غیر اینصورت باید از خرید اسپلیت منصرف شوید!

کولر پنجره ای

کولر گازی پنجره ای نیاز به برق کشی جداگانه ای ندارد و تنها با وصل کردن کابل برق به پریز شروع به کار می کند. در چنین حالتی، نیازی به سوراخ کردن دیوار و نصب لوله های مسی هم موجود ندارد. درواقع بدنه یکپارچه کولر پنجره ای به سادگی درون پنجره جا می گردد و قیمت پایین و قدرت خنک کنندگی زیاد، از جمله مزیت های اصلی این مدل کولر است.

مزایای کولر پنجره ای

 • قیمت کمتر در مقایسه با اسپلیت
 • قدرت خنک کنندگی بالا و قابلیت قرار گیری آسان در پنجره

معایب کولر پنجره ای

 • مصرف برق به شدت بالا
 • کالایی سنگین است و اندازه نویز و صدای بالایی دارد!

کولر گازی ایستاده

کولرهای ایستاده به طور معمول مصارف صنعتی یا عمومی دارند، اما در مواردی مصارف خانگی خاصی هم دارند. درواقع کولرهای ایستاده معمولا ظرفیتی بین 36000 تا 80000 دارند و به همین علت هم در مکان های عمومی پر رفت وآمد (سرانجامه های مسافربری، فروشگاه های زنجیره ای، مساجد و …) قرار می گیرند. همچنین برای آن دسته از کاربرانی که امکان نصب کولر پنجره ای ندارند یا به علت مستاجر بودن، اجازه دخل و تصرف در دیوار منزل مسکونی را ندارند، گزینه ای مناسب است. البته کولرهایی در ظرفیت و ابعاد کوچک تر نیز به صورت ایستاده تولید می شوند که به آن ها پرتابل گویند.

مزایای کولر ایستاده

 • قیمت مناسب نسبت به سایر مدل ها
 • قدرت بالای خنک کنندگی در مکان های عمومی
 • عدم نیاز به نصب بر روی دیوار

معایب کولر ایستاده

 • به علت ابعاد و ظرفیت که دارند، برای مصارف خنگی مناسب نیستند.
 • صدای زیاد فن از جمله معایب اصلی آن است.

بازگشت به فهرست

کولر گازی پرتابل چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

کولرگازی پرتابل برخلاف کولرگازی های پنجره ای و اسپلیت که روی دیوار نصب می شوند، روی زمین قرار داده می گردد و فضای کمی را نسبت به مدل های ایستاده اشغال می کنند. درواقع این نوع از کولرهای گازی به نوعی کولر ایستاده هستند؛ اما به راحتی قابل جابجایی و انتقال هستند و با توجه به اندازه کم صدا و شدت مناسب باد برای استفاده مسکونی کاربردی هستند.

از طرفی نصب کولر گازی پرتابل هم بسیار آسان است، به این شکل که برای استفاده از کولر گازی تنها کافی است که دستگاه را از بسته بندی خارج کنید، محل قرارگیری کولر در اتاق را تعیین و شلنگ تهویه کولر را وصل کنید. سپس از طریق پنجره یا فضای دیگری شلنگ را به بیرون منتقل کنید. پس از طی این مراحل کولر گازی پرتابل را به برق وصل کنید.

مزایای کولر پرتابل

 • کولر های گازی پرتابل، قابل حمل هستند و در برخی موارد چرخ هم دارند!
 • این نوع از سیستم ها مصرف انرژی خیلی کمتری نسبت به سایر کولرهای گازی دارند. لازم به ذکر است که مصرف برق کولر گازی پرتابل دو لوله از تک لوله کمتر است.
 • کولرگازی پرتابل، علاوه بر خنک کردن محیط، رطوبت فضا را هم جذب می کند و به همین علت برای منطقه های با مرطوب بالا بسیار مناسب است.
 • مدل های مدرن این کولرها، دارای محفظه ای با قابلیت جمع آوری آب هستند. درواقع زمانی که موقع تخلیه آن فرا برسد، دستگاه هشدار می دهد و دیگر نیازی به شلنگ برای تخلیه آب کولر وجود ندارد.
 • نصب آسان و عدم اشغال فضا

معایب کولر پرتابل

 • معمولا سنگین وزن هستند!
 • از آن جایی که کندانسور کولر در درون دستگاه است، سر و صدای نسبتا زیادی دارند.
 • محدود بودن فضایی که کولر می تواند خنک کند هم از دیگر معایب این مدل ها است. درواقع فضایی که این مدل از کولرها می توانند تحت پوشش قرار دهند بسیار کمتر از کولر گازی های معمولی است.

حال که با کولر گازی های پرتابل آشنا شدید، باید بدانید که این سیستم ها در دو نوع کولرگازی پرتابل تک لوله (Single hose) و کولرگازی پرتابل دو لوله (Double hose) طراحی و تولید می شوند که در ادامه به توضیح بیشتر هر کدام می پردازیم.

کولر گازی تک لوله

یکی از رایج ترین و پرطرفدارین گزینه ها در بین مدل های پرتابل، کولر گازی تک لوله است، چراکه این نوع از دستگاه ها از نظر قیمتی به صرفه اند. به طور کلی عملکرد این مدل ها به این شکل است که به تدریج فشار هوای محیط را کم می کنند و طبیعتا این کاهش فشار باید جبران گردد، در نتیجه طی فرآیندی طبیعی، هوای سایر اتاق ها به سمت اتاقی که کولر گازی در آن قرار گرفته است، کشیده می گردد. بنابراین توصیه می گردد که از دسترسی کولر به حجم زیادی از هوای گرم جلوگیری کنید و زمانی که کولر را در یک اتاق روشن می کنید، درب اتاق را ببندید.

کولر گازی دو لوله

کولر گازی های پرتابل از نوع دو لوله، کمتر از نمونه های تک لوله مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین نصب آن ها سخت تر است و گران تر از مدل تک لوله هستند؛ اما اندازه مصرف انرژی آن ها کمتر است و هوای تازه را جایگزین هوای گرم اتاق می کنند. درواقع عملکرد این دستگاه ها به گونه ای است که یکی از لوله ها هوای تازه را از محیط بیرون به داخل خانه منتقل می کند و لوله دیگر هوای اتاق را به بیرون منتقل می کند. در نتیجه فشار هوای محیط همچون کولر تک لوله، کم نمی گردد.

بازگشت به فهرست

آیا طراحی پنل واقعا مهم است؟

طراحی پنل واقعا مهم است. تنها چیزی که شما پس از نصب از یک کولر گازی مشاهده می کنید، پنل آن است. نقش پنل یک کولر را می توان به ویترین مغازه ها تشبیه کرد. زیبایی پنل کولر باعث می گردد از محصولی که خریده اید لذت بیشتری ببرید. بنابراین سعی کنید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید، کولری با زیباترین پنل موجود را انتخاب کنید. مسلما زیباتر بودن پنل تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی آن دارد و کولری که پنل مجذوب کننده تری دارد، به طور حتم گران تر هم خواهد بود.

بازگشت به فهرست

قدرت خنک کنندگی چقدر باشد؟ کولر گازی چندهزار بخریم؟

خنک کنندگی کولر گازی با واحد BTU اندازه گیری می گردد و به صورت مضربی از 1000 نشان داده می گردد. واحد BTU در واقع استاندارد اندازه گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است (British Thermal Unit) و در نام گذاری واحد هم به این موضوع اشاره شده است. ولی معمولا در معرفی کولرها از عنوان کردن واحدش صرف نظر می کنیم و مثلا می گوییم یک کولر 18 هزار یا 24 هزار می خواهیم. پیشنهاد می کنیم راهنمای انتخاب کولر شرکت تهویه گلدیران را در این زمینه ببیند.

توجه به این عدد شاید مهم ترین مولفه ای باشد که برای خرید کولر باید در نظر داشته باشید. اگر ظرفیت خنک کنندگی کولری که انتخاب می کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی روبرو خواهید شد و محیط تان آن طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه زود آن را خاموش کنید تا از سرما نخ نزنید! به علاوه بحث مصرف بیش ازحد انرژی هم سر راه تان خواهد بود. در کنار همه این ها باید توجه داشته باشید که کولرهای گازی به علت ماهیت عملکردی شان رطوبت محیط را می گیرند و آن را به صورت آب به بیرون هدایت می کنند. یک کولر با قدرت خنک کنندگی زیاد می تواند رطوبت اتاق تان را به کلی از بین ببرد و اتاقی کاملا خشک را تحویل دهد. در یک اتاق خشک نفس کشیدن سخت تر خواهد بود.

این ها را گفتیم تا برسیم به این مطلب که انتخاب قدرت مورد نیاز در کولر، مبحثی کاملا حرفه ای است و باید به متخصص اش سپرده گردد. برای انتخاب ظرفیت باید به چند فاکتور مهم توجه گردد: نوع محیط (ویلایی، آپارتمانی، دوبلکس)، نوع کاربری (مسکونی یا تجاری)، نوع اقلیم (مثلا جنوب یا مرکزکشور)، اندازه نورگیر بودن، اندازه رفت وآمد، تعداد تجهیزات گرمازای موجود در محیط، تعداد افراد حاضر در محیط و چند فاکتور دیگر از مواردی هستند که در تعیین قدرت کولر مورد نیاز شما نقش اساسی ایفا می کنند. بنابراین حتما از یک متخصص در این زمینه مشورت بگیرید. این را به عنوان یک مثال از ما داشته باشید که معمولا برای یک آپارتمان مسکونی با متراژ بین 70 تا 100 متر، یک کولر 24 هزار پیشنهاد می دهند و برای اتاق خواب، کولرهای 9 تا 12 هزار را توصیه می کنند.

بازگشت به فهرست

چندتا کولر گازی باید خرید؟

دادن یک جواب قاطع به این سوال، کاری سخت و گاه غیرممکن است. درست مثل انتخاب قدرت سرمادهی، برای رسیدن به جواب این سوال هم نیاز است از یک کارشناس مشاوره بگیرید. چرا که اگر این کار را نکنید، ممکن است مثلا یک کولر ظرفیت بالا بخرید و آن طور که انتظار دارید جواب مثبتی نگیرید و بعدا متوجه شوید شاید دو کولر با ظرفیت های پایین تر می توانست بهتر جوابگوی نیازتان باشد. گاهی هم خرید چند کولر اشتباه است و یک کولر تکی هم کارتان را راه خواهد انداخت. برای تعیین این موضوع و تعیین کردن اینکه به چه قدرتی از هر کدام نیاز دارید هم به تشخیص متخصص بازمی گردد. یک بار برای مشورت گرفتن از متخصص هزینه کنید تا در درازمدت، جواب مطلوبی بگیرید. خساست نکنید و به کسی که تجربه بیشتری از شما در این زمینه دارد، مراجعه کنید.

انتخاب نوع مناسبِ کولر با توجه به اندازه اتاق در سرمایش بسیار بااهمیت است. به همین علت توصیه می گردد که برای اتاق های کوچک تر و میانه، کولرهای قابل حمل یا پرتابل را انتخاب کنید. همچنین برای اتاق های بزرگ تر، کولرهای آبی می توانند گزینه بهتری با توجه به شرایط ایران باشند. البته لازم به تاکید است که کولرهای آبی برای منطقه های که رطوبت بالایی دارند (نواحی شرجی کشور)، مناسب نیستند. از طرفی کولرهای گازی گزینه های مناسبی برای محیط های مرطوب یا شرجی به حساب می آیند.

 • اتاق هایی با اندازه ی بین 13.93 متر مربع تا 27.87 متر مربع: کولرهای گازی مدل پرتابل
 • اتاق هایی بزرگتر از 27.87 متر مربع: کولرهای آبی

بازگشت به فهرست

چند نوع کمپرسور داریم؟

کمپرسور اساسا قلب کولر گازی محسوب می گردد و وظیفه متراکم کردن گاز مبرد داخل دستگاه را بر عهده دارد. سه نوع کمپرسور معروف داریم: کمپرسورهای اسکرول (Scroll)، پیستونی (Reciprocating) و روتاری (Rotary) .کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث افزایش فشار آن می شوند. در کولرهای گازی، نقش اصلی را همین کمپرسورها بازی می کنند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال ها هستند. در بحث توان خنک سازی که پس از مصرف برق، پراهمیت ترین تعیینه یک کولر است، کمپرسورهای اسکرول بهترین عملکرد را دارند و انواع روتاری و پیستونی در شرایط متغیری قرار می گیرند؛ به همین علت نمی توان در موردشان نظری قطعی داد. در کولرهای امروزی، کمپرسور روتاری پرکاربردترین نوع است و انواع اسکرول با وجود عملکرد بهتر، خیلی کمتر استفاده می شوند. شما زیاد خودتان را درگیر نوع کمپرسور نکنید!

در حالت کلی لازم است بدانید که سیستم هایی با کمپرسور پیستونی در منطقه ها گرمتر توانایی و قدرت خنک کنندگی بهتر و بیشتری نسبت به سایر مدل های کمپرسور دارند. از طرفی کمپرسور روتاری در منطقه ها معتدل و مرطوب بیشترین کارایی را دارد. در کنار این موارد، کمپرسور اسکرال هم به علت قدرت بالایی که دارد معمولا در کولر گازی ایستاده، مورد استفاده قرار می گیرد.

بازگشت به فهرست

اینورتر چیست؟ چرا این قدر مهم است؟ اصلا مهم است؟

اینورتر (Inverter) هیچ ربطی به نوع کمپرسور ندارد و کاملا مجزای از نوع کمپرسور است. اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه یک برد الکترونیکی به کمپروسور اضافه می گردد و در تمام کمپرسورها می توان از اینورتر بهره برد. در کولرهای غیر اینورتر زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده ایم برسد، کمپرسور خاموش می گردد. با گذشت زمان و هنگامی که دمای محیط زیاد شد، کمپرسور دوباره شروع به کار می کند. در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد: یا روشن است یا خاموش. اما کمپرسورهایی که به سیستم اینورتر مجهز هستند، در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی کنند و تنها دور موتور را کاهش می دهند؛ به همین علت به موتورهای با دور متغیر معروف هستند. موتورهای اینورتر مشابه موتورهای معمولی، مرتبا خاموش و روشن نمی شوند و تنها در سرعت گردش خود تغییر ایجاد می کنند. یکی از مواردی که باعث بالا رفتن مصرف برق می گردد، شروع به کار موتور است که جریان بالایی را از منبع تغذیه می کشد. اصلا همین روشن و خاموش شدن پیوسته کمپرسور، باعث مصرف بیش ازحد برق می گردد. حال وقتی موتور نیاز به روشن شدن های پی درپی نداشته باشد، مصرف برق دستگاه به شدت کاهش می یابد و همین موضوع باعث معروف شدن کولرهای اینورتر شده است.

در فناوری اینورتر تا 60 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد. حتی سازنده ها ادعا می کنند که در برخی مدل های تازه، امکان صرفه جویی بیشتر از این هم فراهم شده است. مسلما تهیه یک کولر دارای اینورتر، بهتر از یک کولر معمولی است. قیمت کولرهای دارای اینورتر از کولرهای معمولی بیشتر است؛ اما این اختلاف قیمت به راحتی با پرداخت برق بهای کمتر جبران می گردد.

بازگشت به فهرست

مصرف برق کولر گازی چقدر است؟ قبض برق مان زیاد نمی آید؟

در مورد نوع برق مصرفی حتما مفصل تحقیق کنید. همان طور که در ابتدا هم گفتیم، مصرف برق کولرهای پنجره ای خیلی زیاد است و علت اصلی ارزان بودن شان هم همین مصرف زیاد است. همان طور که مصرف بنزین در مورد خودروی زیر پایتان مهم است، لطفا در مورد مصرف برق کولری که قرار است حداقل به مدت سه ماه شب و روز روشن باشد، وسواس به خرج دهید. کمپرسورِ کولرها هم در طول زمان با بهینه سازی هایی همراه شده اند که به مصرف کمتر برق منجر می گردد. به اینورتر بودن حتما دقت کنید و فاکتور بعدی را هم حتما در نظر داشته باشید.

اما در مورد اینکه برق مورد نیاز کولرتان چطور باید تامین گردد هم از قبل تحقیق کنید. بیشتر کولرهای خانگی با برق تک فاز کار می کنند و برخی هم به برق سه فاز نیاز دارند. برای کولرهای پنجره ای و اسپلیت، همان برق تک فاز هم کفایت می کند؛ اما در مورد کولرهای ایستاده و آن هایی که برای فضاهای شلوغ طراحی می شوند، به برق سه فاز نیاز خواهید داشت.

بازگشت به فهرست

به EER دقت بکنیم یا نکنیم؟

بله، حتما دقت کنید. این فاکتور به معنای اندازه بهره وری انرژی الکتریکی (Energy Efficiency Ratio) است. از این معیار می توان فهمید کولر مورد نظر، چه اندازه از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می کند. به هر اندازه که EER بیشتر باشد، دستگاهِ خنک کننده بهتری خواهیم داشت. ترکیب EER بالاتر و اینورتر خوب تر در یک کولر، می تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده بالا بسازد.

بازگشت به فهرست

پرتاب باد دقیقا یعنی چه؟

خیلی ساده است: یعنی یک کولر تا چه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد؛ به همین سادگی. معمولا فروشندگان کولر گازی از عددی بر حسب متر استفاده می کنند و درست اش هم همین است. مثلا گفته می گردد پرتاب باد این کولر 10 متر است و آن یکی تا 20 متر پرتاب باد دارد. مسلم است که پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر است. سعی کنید کولری با حداقل پرتاب باد 10 متر تهیه کنید. برخی از مدل های تازه فناوری هایی را به کار گرفته اند که باد را تنها در جهتی که افراد نشسته اند، هدایت می کند و زمانی که کسی درون اتاق نباشد، قدرت را به حداقل می رسانند تا برق کمتری مصرف گردد.

بازگشت به فهرست

اندازه صدای کولر گازی از ابتدا تعیین است؟

کولری بخرید که صدای کمتری تولید کند. کم صداتر بودن باعث می گردد هنگام مهمانی یا مهم تر از آن در حین خواب، محیط آرامی داشته باشید و از آن آرامش بگیرید. چطور می توان فهمید چه کولری کم صداتر است؟ خیلی ساده می توان به عدد دسی بل (db) کولر دقت کرد؛ کمتر بودن این شاخص به معنای کم صداتر بودن است. این عدد را همه سازنده ها در کاتالوگ محصولات خود عنوان می کنند.

به یاد داشته باشید که اسپلیت هایی با صدای یونیت داخلی کمتر از 51 دسی بل گزینه های کم صدا به حساب می آیند.

بازگشت به فهرست

مطبوع یا نامطبوع بودن معنای خاصی می دهد؟

در کولرهای تازه از چندین لایه فیلتر برای تصفیه هوای خروجی استفاده می گردد. این فیلترها می توانند ذرات آلرژی زا، باکتری ها، ویروس ها و دیگر ذرات معلق در هوا را از بین ببرند. یونیزه کردن مبل، پرده و لباس ها هم از آن قابلیت های تازهی است که گفته می گردد خوب است و ما هم به صورت تلویحی بر خوب بودن شان صحه می گذاریم.

بازگشت به فهرست

نوع گاز مبردِ مورد استفاده در کمپرسور کولر را بررسی کنید!

به طور کلی در بین انواع کولرهای گازی، اسپلیت ها برای اجرای عملیات خنک سازی محیط از سیکل تبرید استفاده می کنند. برای اجرای این سیکل نیاز است تا کمپرسورِ کولر گازی از گاز مبرد برای این چرخه استفاده کند. قدیمی ترین گاز R22 که امروزه استفاده از آن منسوخ و ممنوع شده است. چراکه اثرات مخربی بر محیط زیست دارد.

در این میان گاز جایگزین در کولر گازی ها، گاز 410 است که کاملا با محیط زیست سازگار است. درواقع با قطعیت می توان اذعان کرد که نوع گاز مبرد به کار رفته در کمپرسور کولر نقش به سزایی در خرید و انتخاب کولر گازی دارد. بنابراین هنگام مراجعه به بازار یا انتخاب و خرید اینترنتی آن، بهتر است که از نوع گاز مبرد آن اطمینان حاصل کنید.

بازگشت به فهرست

به BTU دستگاه توجه کنید

خنک کنندگی کولر گازی با واحد BTU یا British Thermal Unit اندازه گیری می گردد که به صورت مضربی از 1000 نمایش داده می گردد. درواقع واحد BTU به نوعی استاندارد اندازه گیری قدرت سرمادهی کولر گازی در بریتانیا است؛ ولی معمولا در معرفی کولرها از عنوان کردن واحد BTU صرف نظر می گردد و تنها به ارائه عددی همچون 18 هزار یا 24 هزار بسنده می گردد.

انتخاب مدلی با BTU مناسب نیازمند توجه به اندازه محیط است. به همین علت لازم است بدانید که معمولا برای یک آپارتمان مسکونی با متراژ بین 70 تا 100 متر، یک کولر 24 هزار و برای اتاق خواب ، کولرهای 9 تا 12 هزار توصیه می گردد. به یاد داشته باشید که مدل هایی با BTU کمتر محیط را به خوبی خنک نمی کند و اگر مدلی با BTU بیش از حد انتخاب کنید، مجبور خواهید بود که زود به زود دستگاه را خاموش کنید، چراکه اگر این کار را نکنید، خیلی زود یخ خواهید زد!

بازگشت به فهرست

امکانات اضافی را بررسی کنید

در زمان خرید انواع مدل های کولر گازی می توانید در پی ویژگی های اضافی هم چون کنترل از راه دور، فیلتر ضد پشه و فیلتر گرد و غبار باشید، البته اگر از بابت اعمال هزینه بیشتر مسئله ای ندارید!

در کنار ویژگی های مطرح شده، باید به قابلیت های دیگری هم توجه داشت. اینکه کولر گازی مورد نظر، بادگردان چندجهته دارد یا ندارد. برخی از کولرها تنها می توانند باد را به بالا و پایین هدایت کنند و برخی دیگر، چپ و راست را هم پوشش می دهند. تایمرهای خاموش کردن (زمان خواب) و روشن شدن در زمان دلخواه بسیار کاربردی هستند. قابلیت تازهی هم برای دور کردن پشه و مگس و حشرات موذی به کولرها اضافه شده است که می تواند برای عده ای جالب باشد. راستی حتما به ریموت کنترل کولری که می خرید (در صورت ریموت داشتن) دقت کنید. با برخی از ریموت ها خیلی راحت می توان کولر را کنترل کرد و برخی دیگر به چند ساعت جلسه آموزشی نیاز دارند.

بازگشت به فهرست

با گارانتی بخریم یا بدون گارانتی؟

تعدادی از کولرهای گازی که در بازار پیدا می شوند به کولرهای بانه ای معروف هستند. برخی تنها در بازار آزاد و بدون گارانتی یافت می شوند (معروف ترین آنها کولر جنرال طرح لبخند با جعبه نارنجی است) و برخی دیگر، هم با گارانتی و هم بدون گارانتی قابل خرید هستند. مثلا کولر سامسونگ و ال جی و اُجنرال را با گارانتی و بدون گارانتی خرید. خرید کولر با گارانتی مزایایی دارد که باعث می گردد بتوان وجود نمونه مشابه بدون گارانتی را در عین حالی که قیمت کمتری دارد نادیده گرفت. مهم ترین نکته این است که بیشتر کولرهای اسپلیت بدون گارانتی، فاقد لوله های مسی هستند و برای نصب کولر علاوه بر دستمزد نصاب، باید هزینه این لوله ها را هم پرداخت کنید. گاهی اوقات هم کولرهای بدون گارانتی در حالتی به دست شما می رسند که گاز خنک کننده شان تخلیه شده است و برای پرکردن گاز مخزن هم باید دست به جیب شوید.

بازگشت به فهرست

پرفروش ترین کولر گازی ها در بازار ایران

در کنار آشنایی با انواع مختلفی از کولرهای گازی و فاکتورهای مهم در انتخاب آن ها، بهتر است نگاهی به پرفروش ترین کولر گازی های بازار ایران هم بیاندازید تا خرید شما در نهایت رضایت پیش رود.

کولرگازی گرین مدل GPS-H12P1T1A

کولر گازی گرین مدل H12P1T1A با ظرفیت 12000، کمپرسور روتاری و گاز مبرد R410 محصولی از نوع پرتابل یا قابل حمل است با قابلیت ایجاد سرمایش و گرمایش گزینه ای با ارزش خرید بالا و مناسب برای منطقه ها معتدل به شمار می رود. از جمله تعیینه های این محصول می توان به ویژگی هایی همچون رده مصرف انرژی B، قابلیت کنترل از راه دور و فیلتر چندگانه جهت تصفیه هوای کمپرسور روتاری اشاره کرد.

در کنار این مزایا البته باید اذعان کرد این کولر با توجه به اندازه بالای نویز و صدا برای اتاق خواب چندان مناسب نیست، اما اندازه مصرف انرژی برق آن به شدت پایین است، به طوری که در مقایسه با هزینه انرژی اسپلیت ها مبلغ قبض برق برای شما تعجب آور خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که قابلیت خنک کنندگی و پرتاب باد آن برای اتاق های بسیار بزرگ (برای اتاق هایی با ابعاد حدودی 15 متر مناسب است!) کافی نیست!

کولر گازی سامسونگ مدل AR10MSSDWK/HC

کولر گازی سامسونگ مدل AR10MSSDWK/HC، محصولی همراه با فناوری اینورتر است که با توجه به برندی که از آن پشتیبانی می کند می توانید از خرید خود کاملا مطمئن باشید؛ چراکه کیفیت محصولات سامسونگ زبان زد است!

گستردگی پرتاب باد با وجود فن بزرگی در درون آن قرار گرفته است، بسیار بالاست و این توانایی را دارد که از حالت قدرتمند Fast Cool به صورت اتوماتیک به حالت Comfort Cool تغییر کند تا درجه حرارت مناسب برای خانه ایجاد گردد. بنابراین شما لازم نیست که به صورت دستی خود را درگیر تنظیم دما کنید یا کولرگازی را روشن یا خاموش کنید.

رده مصرف انرژی این کولر گازی A است و امکانات آن شامل تایمر 24 ساعت تصفیه کامل هوا، روکش محافظ فن جهت جلوگیری از فرسودگی، سیستم شست وشوی اتوماتیک، ظرفیت سرمایشی تا 10 هزار BTU در ساعت، توان 670 وات، اندازه پرتاب باد تا 14 متر و همراه با پره های طلایی ضدزنگ می گردد. در حالت کلی، کولر گازی سامسونگ مدل AR10MSSDWK/HC محصولی با مصرف کم انرژی اما بازدهی بسیار بالا است که سالیان سال می تواند در کنار شما باشد.

اسپلیت کولر گازی هایسنس مدل HFH-36FM

اگر در پی یک کولر گازی ایستاده با ظرفیت بالا برای محیط صنعتی یا عمومی خود هستید، اسپلیت کولر گازی هایسنس مدل HFH-36FM، می تواند انتخابی قابل توجه باشد. این محصول 18 ماه گارانتی دارد و همراه با تعیینه هایی از جمله موتور روتاری با ظرفیت 36 هزار، فیلتر 4in1، گاز مبرد R410، دمپر برقی برای تنظیم اتوماتیک پرتاب باد عمودی، تنظیم دستی برای پرتاب باد افقی، سه دور فن به همراه حالت اتوماتیک، ریموت هوشمند و قابلیت شست وشوی فیلترهای پنل به بازار عرضه شده است. همچنین لازم به ذکر است که ظرفیت سرمایشی این کولر گازی ایستاده بالای 30 هزار BTU در ساعت است و قابلیت تصفیه هوا هم دارد.

کولرگازی گرین مدل GWS-H24P1T1A

کولرگازی گرین مدل GWS-H24P1T1A، کالایی با رده انرژی A و قابلیت نظافت آسان است که علاوه بر این تعیینه ها همراه با ویژگی های دیگری همچون ظرفیت سرمایشی 20 تا 30 هزار BTU در ساعت، نوع گاز مبرد R410، فیلتر با قابلیت انتشار ویتامین ث در هوا، فیلتر یون نقره با قابلیت ضدباکتری و ضدقارچ، ظرفیت سرمایش 24000 و ظرفیت گرمایش 25000 است.

بنابراین با توجه به تعیینه های مطرح شده برای این کالا می توان از کولر گازی GWS-H24P1T1A به عنوان کارایی به صرفه و بسیار باکیفیت نام برد که رضایت شما از خرید را به همراه خواهد داشت.

کولرگازی وست پوینت مدل WIT24119-LH

کولرگازی وست پوینت مدل WIT24119-LH، محصولی با گارانتی 60 ماهه است که در روزهای گرم سال می تواند همراه خوبی برای شما باشد. این نوع کولر گازی محصولی از یکی از قدیمی ترین برندهای لوازم خانگی است که اعتبار بالایی در تولید این دسته از کالاها دارد.

این محصول دارای تعیینه هایی همچون کمپرسور کم مصرف با تکنولوزی اینورتر، استاندارد CE اروپا، گاز مبرد R410، نمایشگر پنهان LED و ریموت کنترل است که ظرفیت سرمایشی 20 تا 30 هزار BTU در ساعت و توان 2200 وات هم دارد. بنابراین می تواند انتخابی مناسب برای روزهای گرم تابستان باشد.

کولر گازی ایران رادیاتور مدل ICA-24CH-A

ICA-24CH-A، محصول شرکت ایران رادیاتور یکی باسابقه ترین شرکت ها در زمینه تولید لوازم سرمایشی و گرمایشی است که با وجود کمپرسور GMCC توشیبای ژاپن یکی از گزینه های با ارزش خرید بالا محسوب می گردد.

این محصول رده مصرف انرژی A دارد و در کنار آن از ویژگی هایی همچون ظرفیت سرمایشی 20 تا 30 هزار BTU در ساعت، امکان تصفیه هوا، 4 جهت اتوماتیک جهت چرخش و نوسان هوا، حالت توربو، حالت کم مصرف (ECO) و تنظیم ساعات کاری برخوردار است. اندازه پرتاب باد در این محصول تا 10 متر است و اندازه صدای بخش خارجی آن به 60 دسی بل هم می رسد که چندان پایین نیست!

کولر گازی جی پلاس مدل GAC-HF09MN1

کولر گازی جی پلاس GAC-HF09MN1 با ظرفیت 9000 BTU در ساعت، برای تامین سرمایش و گرمایش واحدهای مسکونی و اداری در شرایط آب و هوایی معتدل بسیار کارا است. رده انرژی این محصول A است و در کنار آن مجهز به حالت Eco جهت صرفه جویى بیشتر در مصرف انرژی است. جالب است بدانید که کمپرسور روتاری این کالای گازی قابلیت کارکرد تا دمای 46 درجه را دارد و همراه با آن از تعیینه هایی همچون قیمت پایین تر نسبت به سایر رقبا، توان 840-771 وات، چرخش و نوسان هوا از بالا به پایین و پره های طلایی ضدزنگ همراه شده است.

کولرگازی گرین مدل GWS-H24P1T1/R1

اگر در پی کالایی با سطح صدای بسیار پایین و توزیع یکنواخت جریان هوا هستید، مطمئنا کولرگازی گرین مدل GWS-H24P1T1/R1، می تواند برای خرید مناسب باشد. چراکه این کالا از قابلیت های قابل توجهی همچون رده مصرف انرژی B، کمپرسور روتاری، ظرفیت سرمایشی 20 تا 30 هزار BTU، امکان تصفیه هوا و فیلتر یون نقره با قابلیت ضدباکتری و ضدقارچ برخوردار است. لازم به ذکر است که اندازه پرتاب باد در این کولر گازی تا 15 متر است و و ظرفیت سرمایش و گرمایش آن به ترتیب 24000 و 25000 است.

کولر گازی ایران رادیاتور مدل ICA-09CH-A

این مدل کولر گازی محصولی ایرانی با قیمت به صرفه است که با وجود صدای کم و سرمای مناسبی که ایجاد می کند گزینه ای محبوبی در بین کالاهای خبرنگاران است. درواقع کولر گازی ایران رادیاتور مدل ICA-09CH-A، دارای سه حالت توربو، کم مصرف و قابل تنظیم است که تا 8 متر قابلیت پرتاب باد دارد.

در کنار این موارد این کولر گازی از ویژگی های دیگری همچون، امکان تصفیه هوا، ظرفیت سرمایش و گرمایش 9000، صدای 52 دسی بلی، 4 جهت اتوماتیک برای چرخش هوا، گاز مبرد R410 و ظرفیت سرمایشی 10 هزار BTU در ساعت برخوردار است.

کولر گازی پاکشوما مدل MPR 12C T3

کولر گازی پاکشوما مدل MPR 12C T3، یک دستگاه کامل با گارانتی 60 ماهه پاک سرویس است که با رده مصرف انرژی A و کمپرسور قدرتمند روتاری از نوع T3-GMCC به بازار عرضه شده است. این کولر گازی دارای سیستم Powerful Cooling جهت تسریع در خنک شدن محیط و پرتاب باد تا 12 متر است و همراه با این ویژگی هام مجهز به حالت Follow Me هم هست. به طور کلی این فناوری این امکان را به شما می دهد تا به صورت تعیین تری دمای محدوده ای که ریموت کنترل در آن قرار گرفته است را کنترل کنید و در هر بخش از خانه که نشسته اید، باد به سمت شما جهت گیری گردد.

محدوده ظرفیت سرمایشی این دستگاه 10 تا 20 هزار BTU و مدل گردش هوای آن سه بعدی است، از طرفی لازم به ذکر است که این کولر قابلیت تصفیه هوا هم دارد. در حالت کلی این محصول از هر جهتی کالایی باکیفیت است و به ویژه برای منطقه ها گرمسیری مدلی مناسب برای خرید است.

کولر گازی تی سی ال مدل TAC-24CHSA/XA81I

کولر گازی تی سی ال مدل TAC-24CHSA/XA81I، یک اسپیلیت کامل است که قابلیت کارکرد در دو حالت سرمایش و گرمایش دارد. به طور کلی این کولر گازی هم مانند تمامی اسپلیت ها دارای دو قسمت داخلی و خارجی است. قسمت خارجی دستگاه، وظیفه خنک کردن گاز را برعهده دارد و همواره در بیرون محیط نصب می گردد. در عین حال یونیت داخلی با طراحی زیبایی که دارد، داخل اتاق نصب می گردد. ابعاد یونیت داخلی آن برابر با 1010×315×220 میلی متر وزن آن 13 کیلوگرم است.

لازم به تاکید است TAC-24CHSA/XA81I، به فناوری اینورتر مجهز شده است و ظرفیت سرمایشآن برابر با 24550، ظرفیت گرمایش آن برابر با 24550 BTU در ساعت و اندازه صدای پنل داخلی در این مدل 54 دسی بل است.

کولر گازی گرین مدل GFS-H48P3T3/R1

کولر گازی گرین مدل GFS-H48P3T3/R1، محصولی از نوع ایستاده، سازگار با آب وهوای شرجی و صنعتی است که مجهز به ریموت کنترل هم هست. نوع برق مصرفی این محصول سه فاز است و با محدودیت سرمایش 30 هزار BTU در ساعت و قابلیت تصفیه هوا، وسیله خنک کننده مناسبی برای محیط های عمومی همچون مساجد یا سالن ها است. لازم به تاکید است که خیالتان از بابت موتور این کولر گازی کاملا راحت باشد چراکه بسیار پر قدرت است و می تواند باد را در چهار جهت پرتاب کند. همچنین با وجود رده انرژی B جزو دستگاه های پرمصرف به حساب نمی آید و از این نظر به صرفه است.

بازگشت به فهرست

جمع بندی

در کنار ویژگی ها و نکات مطرح شده در این مقاله کامل، لازم است تا به قابلیت های دیگری همچون بادگردان چندجهته هم توجه کنید؛ درواقع برخی از کولرها تنها می توانند باد را به بالا و پایین هدایت کنند در حالی که برخی دیگر از مدل ها، قابلیت پرتاب باد به چپ و راست هم دارند. در کنار این مورد وجود تایمر خاموش کردن (زمان خواب) و روشن شدن در زمان دل خواه نیز امکانی کاربردی است که وجود آن زندگی شما را راحت تر می کند. در سرانجام باید تاکید کرد که حتما به ریموت کنترل کولری که می خرید، نهایت توجه (کارکرد آسان) را داشته باشید، چراکه احتمالا علاقه ای ندارید که چند ساعت کلاس آموزشی را برای آشنایی با کارکرد آن بگذرانید!

منبع: GADGETS NOW

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2045

به "راهنمای خرید کولر گازی؛ انواع، ویژگی ها و نکات مهم انتخاب که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید کولر گازی؛ انواع، ویژگی ها و نکات مهم انتخاب که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید