خبرنگاران تخت روانچی:تغییری در راهبرد هسته ای ایران ایجاد نشده است

به گزارش مجله مدیریت ناب، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه تغییری در راهبرد هسته ای ایران ایجاد نشده است، گفت ایران به عنوان عضو ان پی تی باید از مزایای استفاده صلح آمیز هسته ای بهره مند شود.

خبرنگاران تخت روانچی:تغییری در راهبرد هسته ای ایران ایجاد نشده است

به گزارش خبرنگاران، مجید تخت روانچی در گفت وگو با شبکه خبری یورونیوز درباره ضرب الاجل ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی اضافه کرد: گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد همکاری ایران با آژانس به صورت کامل اجرا شده است.

وی ادامه داد: وقتی که ایالات متحده به صورت غیرقانونی از برجام خارج شد، دیگر کشورهای باقی مانده در برجام به ما اصرار داشتند که رفتاری مشابه آمریکا نداشته باشیم و از توافق خارج نشویم چرا که آنها خسارت های ایران را جبران می کنند.

عضو ارشد مذاکره کننده ایران در توافق هسته ای اضافه کرد: ما یک سال برای این منظور صبر کردیم اما در عمل اتفاقی نیفتاد. همان زمان دولت ایران تصمیم گرفت به صورت چند مرحله ای تعهدات خود را کاهش دهد. البته همین امر هم بر مبنای بند 36 برجام صورت پذیرفت.

تخت روانچی اظهار کرد: از سوی دیگر مجلس هم مدت ها در این خصوص بحث کرده بود که چه راهکارهایی در قبال این شرایط انجام دهد و در نهایت این قانون تصویب شد. بر اساس این قانون ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشوری داریم و باید گام ها را بردایم که البته برخی از آنها چون غنی سازی 20 درصدی را شروع کرده ایم.

وی یادآور شد: مرحله بعدی قرار است در سوم اسفند ماه اتفاق بیفتد؛ اگر تا آن زمان مطالبه مجلس محقق نشود دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد. ضمن اینکه توجه داشته باشید که اجرای پروتکل الحاقی هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

کننده ایران در سازمان ملل متحد شرح داد: شرایط به پیش از توافق برجام برمی شود. یعنی ما در چارچوب پادمان و ان پی تی به تعهدات خود عمل می کنیم و بر همین اساس هم ماموران آژانس در ایران حضور خواهند داشت.

تخت روانچی درباره انتظار از آمریکا هم گفت: مصوبه مجلس تعیین است. ما همیشه گفته ایم آمریکا باید به برجام یعنی باید به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام برشود. باید تحریم هایی که در خود برجام تعیین شده را لغو کند. تحریم هایی که در دوره ترامپ به عناوین دیگر تصویب شد و البته تحریم های جدیدی هم که در دوره ترامپ تصویب شد، باید لغو شوند. در نتیجه تعیین است که آمریکا باید چه کارهایی انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که تعیین است که در این فاصله زمانی کوتاه این اتفاق ها نخواهد افتاد، گفت: مصوبه مجلس روشن است که چه اتفاقی باید بیفتد. ما بر همان اساس مجبوریم عمل کنیم و عمل خواهیم کرد.

کننده ایران در سازمان ملل متحد درباره این سوال که اگر دولت آمریکا بدون برداشتن تحریم اقدامی برای کاهش فشار بر ایران انجام دهد، واکنش چه خواهد بود، گفت:مصوبه مجلس تعیین است و باید بر همان اساس عمل شود. الان هم زود است که بخواهیم قضاوت کنیم آمریکا چه اقدامی بکند و ما در مقابلش چه اقدامی باید انجام دهیم. آمریکایی ها می دانند باید چه بکنند.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه آمریکا باید تصمیم خود را بگیرد، اضافه کرد: آمریکا همین الان هم ناقض قطعنامه 2231 و برجام است. یعنی همان سیاستی که در دوره ترامپ اجرا می شد هنوز هم ادامه دارد و هیچ تغییری ندیده ایم.

وی شرح داد: آمریکا باید تصمیم بگیرد که می خواهد سیاست شکست خورده فشار حداکثری را ادامه دهد یا واقعا می خواهد متوجه شود که آن سیاست اشتباه بوده و رویکرد جدیدی را اتخاذ کند. البته در صحبت می گویند که سیاست فشار حداکثری سیاست شکست خورده ای بوده است.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی ها به صورت مستقیم گفته اند که این سیاست شکست خورده است، گفت: ما هیچ مذاکره مستقیمی با آمریکایی ها نداشتیم. مسئولان وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کردند سیاست فشار حداکثری شکست خورده است. بنابراین این را باید در عمل اثبات کنند.

تخت روانچی درباره گام نخست و اینکه آیا ایران برنامه ای برای برداشتن آن ندارد، اظهار کرد: این انتظار غلطی است که اینها می گویند ایران گام اول را بردارد. ما که در برجام هستیم. کسی که از برجام خارج شده باید ثابت کند تغییر رویه داده است. چطور انتظار می رود ایران در برجام، گام بردارد؟

وی با تاکید بر اینکه ایران همچنان در برجام حضور دارد، شرح داد: غنی سازی اورانیوم ایران در چارچوب ماده 36 برجام است که وقتی یک خلاف و نقض شدید و آشکاری از سوی یک طرف انجام می شود، طرف مقابل می تواند یا به طور کلی تعهداتش را انجام ندهد یا برخی از تعهداتش را انجام ندهد که ما مورد دوم را انتخاب کردیم و برخی از تعهدات خود را انجام ندادیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: نکته مهم این است که به محض اینکه آمریکا به اجرای تعهدات خود به صورت کامل و بدون پیش شرط بازشود، ما هم به اجرای تعهدات خود باز خواهیم گشت و این قدم هایی که ما برداشیتم کاملا برگشت پذیر است.

تخت روانچی در پاسخ به این که سوال که اگر این قدم نخست برداشته نشود، گام بعدی ایران چه خواهد بود، گفت: سیاست ما در ارتباط با استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای روشن است. ما بارها اعلام کردیم که عضو ان پی تی هستیم و فتوای رهبری هم روشن است. سلاح های هسته ای در دکترین دفاعی ما جایی ندارد و بنابراین موضع ما در این زمینه کاملا روشن است که ما نه به ساخت سلاح هسته ای علاقه داریم و نه به سمتش می رویم.

وی اضافه کرد: در عین حال به عنوان عضو ان پی تی لازم است که از مزایای این معاهده برخوردار شویم تا به صورت کامل از انرژی هسته ای صلح آمیز استفاده کنیم. ما عضو ان پی تی هستیم و به آنچه امضا کردیم متعهدیم و هیچ تغییری در سیاست ما ایجاد نشده است.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از این گفت وگو به تبادل زندانیان هم پرداخت و گفت: با دولت فعلی چه در این زمینه و چه موضوع هسته ای، مذاکره ای انجام نشده است اما موضع ما روشن است و بارها اعلام کردیم. البته ما دو تابعیتی را از نظر قانونی تحت این عنوان به رسمیت نمی شناسیم و شهروندان ایرانی بر اساس قوانین کشور، شهروند ایران هستند اما ما بارها موضع خود را اعلام کردیم.

تخت روانچی درباره سفر وزیر خارجه قطر و همچنین اظهارات وزیر خارجه ایران درباره نقش هماهنگ کننده جوسب بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفت: تعهدات آمریکا روشن است و چیزی نیست که نیازی به بحث و مصاحبه و اینجور مباحث داشته باشد. اگر آمریکایی ها تصمیم بگیرند که به تعهدات خود برگردند. خودشان هم روش آن را می دانند. بنابراین چیزی که لازم است این است که تصمیم سیاسی در واشنگتن گرفته شود.

وی گفت: صحبتی که آقای دکتر ظریف در مورد بورل کردند این است که در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت، اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده یاد شده است. بنابراین نقشی که اتحادیه اروپا دارد هماهنگ گنننده اجرای برجام است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1496

به "خبرنگاران تخت روانچی:تغییری در راهبرد هسته ای ایران ایجاد نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تخت روانچی:تغییری در راهبرد هسته ای ایران ایجاد نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید