تصویر سازمان در فضای مجازی به کمک ابزار دیتاک

به گزارش مجله مدیریت ناب، ایجاد تصویر سازمانی مناسب و متناسب با هویت برند سازمان یکی از اهدافی است که مدیران شرکت ها برای دستیابی به آن برنامه ریزی می­ کنند.

تصویر سازمان در فضای مجازی به کمک ابزار دیتاک

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، ایجاد تصویر سازمانی مناسب و متناسب با هویت برند سازمان یکی از اهدافی است که مدیران شرکت ها برای دستیابی به آن برنامه ریزی می­کنند. آن ها در گزارش تصویر سازمان به دنبال پاسخ دادن به این سوال هستند که آیا توانسته اند در نگاه و ذهن مخاطبان خود تصویری درست و متناسب با هویتی که دارند خلق کنند یا خیر؟

امروزه در بسکمک از کسب وکارها سنجش برند سازمانی به عنوان یکی از وظایف مهم تیم بازاریابی و برندینگ در دستور کار قرار گرفته است که در بازه های زمانی مناسب باید انجام شود.

همچنین برای خلق این گزارش تلاش می­ شود تمامی منابع بیرون و درون سازمان به کار گرفته شود، چرا که دقت در این گزارش بسیار مهم و حیاتی است و وجود خطا در چنین گزارش هایی هزینه­های بالایی را به سازمان تحمیل می­کند. تصویر سازمانی مثبت، زمانی حاصل می­شود که اهداف سازمان به اندازه زیادی تحقق پیدا نموده باشد.

تصویر سازمانی؛ منفی یا مثبت

هرگاه سازمان تصویری مثبتی از خود ایجاد کند، مخاطبان، ذینفعان و شرکاء اجتماعی یا مشتریان، عموماً رفتارها، تصمیمات و تجربه های مشترک خود را با آن مثبت تلقی نموده و به تبع همراهی بیشتری خواهند کرد و در شرایط بحرانی به خوبی از سازمان حمایت و طرفداری می کنند.

بالعکس، اگر تصویر سازمان در ذهن مخاطبان منفی باشد، عملکرد، رفتار و تصمیمات سازمان نیز عموماً تحت تاثیر تلقی ها و برداشت های منفی خواهد بود.

باید به این نکته توجه داشت که تصویر را صرفاً خود سازمان ایجاد نمی نماید، بلکه جوامع مرتبط با سازمان هم به طرز موثری در این امر دخیل هستند.

تصویر سازمانی چیست؟

درک درست از مفهوم تصویر سازمانی می تواند به روشن شدن میزان اهمیت این مساله کمک کند. منظور از تصویر سازمانی، تصورات دیگران از سازمان است. در واقع تصویر سازمانی تجلّی تصوراتی است که یک سازمان با عملکرد خود در ذهن مخاطبان ایجاد می نماید.

مفهوم تصویر سازمانی بسیار نزدیک به مفهوم هویت سازمانی است، با این تفاوت که هویت سازمانی اشاره به این نکته دارد که اعضای سازمان باید بدانند که چگونه هماهنگ با یکدیگر در راستای تحقق اهداف مشترک و ایجاد ارزشی متمایز تلاش کنند.

سازمانی که بتواند تصویری متناسب با اهداف خود خلق کند، توانسته است تا حد زیادی مفهوم هویت مد نظر خود را در بین اعضا تفهیم نماید.

به همین دلیل، گزارش تصویر سازمان برای مدیران و تصمیم گیران ارشد، از اهمیت بسکمک برخوردار است چرا که بازتابی از میزان موفقیت آن ها در مدیریت سازمان است.

روابط عمومی و تصویر سازمان

واحد روابط عمومی سازمان، یکی از مهم ترین بخش های سازمان است که در ایجاد تصویر سازمانی نقش کلیدی ایفا می نماید و در بسکمک از سازمان های بزرگ، در فرآیند سنجش برند سازمانی به واحد برندینگ کمک شایانی می نماید. همچنین فعالیت های واحد روابط عمومی تاثیر مستقیمی بر دیدگاه مردم و مخاطبان در مورد برند و تصویر سازمان می گذارد. یکی از مهم ترین چالش های مدیران روابط عمومی این است که مخاطبان سازمان چگونه به آن نگاه می کنند؟

بر اساس همین تصویر است که افراد، سازمان های خاصی را برای بر طرف کردن نیاز های خود انتخاب می کنند، از آن ها خرید نموده یا در شبکه های اجتماعی در مورد آن ها صحبت می کنند.

اگر تصویر سازمان مطابق استانداردها و هویت سازمان نباشد، ایجاد وفاداری در مشتریان و بهره مندی از حمایت آن ها در شبکه های اجتماعی و ... امکان پذیر نبوده و چالش های متعددی در جهت پیشرفت سازمان قرار خواهد گرفت.

امروزه سازمان ها برای روبرو درست با این مسئله و جلوگیری از ایجاد بحران در ارائه تصویر درست از سازمان، از تکنولوژی های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و ابزارهای حرفه ای مانند شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

اثرات تصویر سازمانی

تصویر سازمانی تاثیرات بسکمک بر روی ابعاد مختلف سازمان از خود به جای می گذارد و در واقع پل ارتباطی میان درون و بیرون سازمان است، به همین خاطر متخصصین معتقدند که:

  • تصویر سازمان بر روی رفتارها، انتظارات و انگیزه کارکنان تاثیر معنادار و مهمی می گذارد.
  • به کمک تصویر سازمان چشم انداز و عملکرد بخش های مختلف یکپارچه و همسو می شود و این بازتاب یکپارچگی در تصویر سازمان نیز خود را نشان می دهد.
  • نقاط ضعفی که مشتریان از سازمان و محصولات درک می کنند، کشف شده و سازمان می تواند با شناسایی و برطرف کردن نقاط ضعف و مسائل خود در نهایت تصویر سازمانی مناسبی ارائه دهد که این امر منجر به افزایش کیفیت ارتباط با مخاطبان خواهد شد.
  • تصویر سازمان بر روی کیفیت ارائه خدمات، رضایت مشتری و انعطاف پذیری سازمان در شرایط بحران نیز تاثیرگذار است و به وسیله همین برند سنجی و کشف تصویر واقعی سازمان می­توان در سطوح مختلف مدیریت تصمیمات صحیح و مبتنی بر اطلاعات گرفت.

همان طور که گفته شد تصویر سازمان با مفهوم هویت سازمانی کاملاً منطبق نیست و غالباً برداشت افراد از تصویر سازمان برآیند تصاویری است که مخاطبان نسبت به آن در ذهن خود دارند که بر تمامی مولفه های مذکور نیز تاثیرگذار خواهد بود.

تصویر سازمانی و شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی نقش مهم و سازنده ای در ایجاد، سنجش و مدیریت تصویر سازمان دارند و محتوای سیالی که هر روز در این شبکه ها خلق و توزیع می شود می تواند نمایی از تصویر سازمان را نشان دهد.

سازمان ها می توانند با بررسی و خبرنگارانلیز دقیق و حرفه ای شبکه های اجتماعی، تصویر خود را ترسیم کنند. در بزنگاه ها و شرایط حساس نیز شبکه های اجتماعی می توانند به مثبت یا منفی کردن این تصویر کمک کنند. سازمان ها با حضور موثر در شبکه های اجتماعی و مدیریت صحیح دیدگاه ها و نظرات مخاطبان، می توانند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند.

از آنجا که در دنیای امروز، شبکه های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام و تلگرام همانند یک پل ارتباطی بین درون و بیرون سازمان عمل می­کند، از این طریق می­توان هویت و تصویر مد نظر خود را به نحو احسن، در ذهن مخاطبان شکل داد. با استفاده از تکنولوژی ها و روش های پیشرفته می توان گزارش تصویر سازمان را در فضای مجازی در سریع ترین زمان و با هزینه کم به دست آورد و فرآیند برند سنجی سازمانی را بهتر مدیریت کرد.

گزارش تصویر سازمان با ابزار دیتاک

شرکت دیتاک که یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی در حوزه هوش مصنوعی و تکنولوژی های روز است، با استفاده از ابزارها و روش های به روز، می­تواند پاسخ نیاز شرکت­ها را از دل شبکه های اجتماعی بیابد. دیتاک به پشتوانه نه سال تجربه در این زمینه و به کمک ابزارهای پیشرفته، دانش کاربردی مد نظر سازمان ها را از بین داده های شبکه های اجتماعی استخراج می نماید.

کشف تصویر سازمان با استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی یکی از مهم ترین خدمات شرکت دیتاک است. ابزارهای پیشرفته دیتاک، با رصد تمامی محتوایی که حول برند سازمان تولید و توزیع می شود و خبرنگارانلیز دقیق آن ها، امکان تهیه و ارائه گزارش تصویر سازمان را با دقت و کارایی بسیار بالایی فراهم می­کند.

با استفاده از ابزار دیتاک و تکنولوژی­های روز می توان تصویر واضح و مشخصی که از سازمان، در ذهن مخاطبان وجود دارد را سنجید.

ابزارهای دیتاک با بررسی و رصد شبکه های اجتماعی، سایت­های خبری و محتوایی می­توانند تحلیل های درست و عمیقی از شرایط برندینگ و تصویر سازمانی ارائه کنند.

تهیه گزارش تصویر سازمانی با دیتاک

استفاده از این ابزارها علاوه بر افزایش سرعت و کاهش هزینه ها موجب افزایش دقت و اثربخشی فرآیند سنجش تصویر سازمان می شود.

نکته مهم در استفاده از ابزارهای دیتاک این است که مشاوران و متخصصان حرفه ای در زمینه های مختلف به سازمان ها در این فرایند کمک می کنند که با توجه به نیاز و مسئله ای که سازمان با آن روبرو است از این ابزارها استفاده کنند.

اخذ مشاوره از دیتاک

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1135

به "تصویر سازمان در فضای مجازی به کمک ابزار دیتاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر سازمان در فضای مجازی به کمک ابزار دیتاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید