ترکیه به بازگرداندن اجباری پناهجویان سوری متهم شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، سازمان عفو بین الملل مدعی است دولت ترکیه پناهجویان سوری را مجبور به امضای نامه درخواست بازگشت داوطلبانه نموده و به سوریه منتقل می نماید.

ترکیه به بازگرداندن اجباری پناهجویان سوری متهم شد

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سازمان عفو بین الملل اظهار داشت صدها پناهجوی سوری در ترکیه مورد تهدید و ارعاب قرار گرفته اند تا درخواست بازگشت داوطلبانه به کشور خود را امضا نمایند.

به نوشته روزنامه گاردین، عفو بین الملل روز آدینه گزارشی منتشر کرد و در آن مدعی شد حداقل 20 مورد بازگرداندن اجباری پناهجویان سوری توسط مقامات ترکیه را ثبت نموده است.

گزارش عفو بین الملل بلافاصله پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تحریم ها علیه دولت ترکیه به خاطر حمله به شمال سوریه را لغو کرد.

اکنون پس از انتشار این گزارش، نگرانی های جدی در مورد نحوه بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان ایجاد شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، پیش از شروع حمله علیه کُردهای ساکن شمال سوریه گفت، قرار است پس از عقب راندن شبه نظامیان کُرد از مرز دو کشور، 2 میلیون پناهجوی سوری را در منطقه امن ایجاد شده در نوار مرزی ساکن کند.

چنین اقدامی از سوی ترکیه، برخلاف تعهدات این کشور به اتحادیه اروپا در سال 2016 است. بر اساس این توافق، اتحادیه اروپا 6 میلیارد یورو در قبال نگهداری از پناهجویان سوری به دولت ترکیه یاری می نماید.

طبق مصاحبه های اجرا شده با پناه جویان سوری بین ماه های جولای تا سپتامبر (تیر تا شهریور) که در این گزارش درج شده است، مقامات ترکیه پیش از ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، به این افراد دستبند زده و آنها را با اتوبوس به سوریه منتقل نموده اند.

بعضی مصاحبه شوندگان گفتند پس از آن که مورد ضرت و شتم و تهدید قرار گرفتند، مجبور به امضای نامه بازگشت داوطلبانه شده اند. بعضی دیگر گفتند در ازای دریافت پتو از مرکز نگه داری پناهجویان راضی به امضای این نامه شده اند.

گرچه این گزارش اذعان می نماید که آماری رسمی درخصوص چنین لغو اقامت هایی وجود ندارد، بر اساس مصاحبه های اجرا شده این طور گمان زده می گردد که ممکن است هزاران نفر به طور اجباری به سوریه بازگردانده شده باشند.

از سوی دیگر، مصاحبه شوندگان از شروع فشار به پناهجویان در ترکیه از اوایل تابستان سال جاری سخن می گویند. یکی از آن ها به عفو بین الملل گفت توسط پلیس به مدت 6 روز مورد بازداشت قرار گرفته بود و در طول آن چند روز مأموران پلیس بارها به او گفته اند: یک انتخاب داری، یک یا دو ماه یا یک سال حبس یا رفتن به سوریه.

یکی دیگر از مصاحبه شوندگان که از مسیحیان سوریه محسوب می گردد گفت پس از آن که به شهر ادلب بازگردانده شد توسط گروه تروریستی تحریر الشام زندانی شده و زنده ماندنش را یک معجزه می داند.

یکی از محققان سازمان عفو بین الملل در این باره گفت، ترکیه به مدت 8 سال میزبان 3.6 میلیون زن و مرد و کودک سوری بوده که قابل قدردانی است اما نمی تواند از این بخشندگی به عنوان بهانه ای برای نقض قوانین محلی و بین المللی و بازگرداندن مردم به مناطق جنگی استفاده کند.

ترکیه در بیست و پنجم مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کُرد سوریه از مناطق مرزی رقه و حسکه سوریه و ایجاد به اصطلاح منطقه امن در این مناطق، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه شروع کرد.

پس از گذشت یک هفته از شروع حملات و اقدام آمریکا در خالی کردن پشت متحدان کُرد خود با خارج شدن نظامیان آمریکایی از پایگاه هایشان در شمال سوریه به سمت عراق که برای کُردها گران تمام شد، توافق آتش بسی میان ترکیه و آمریکا به توقف موقت درگیری ها منجر شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 505

به "ترکیه به بازگرداندن اجباری پناهجویان سوری متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه به بازگرداندن اجباری پناهجویان سوری متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید