ترامپ در انتظار توافق نفتی عربستان و روسیه

به گزارش مجله مدیریت ناب، خبرنگاران: دونالد ترامپ گفت که اخیرا با سران عربستان سعودی و روسیه صحبت نموده و بر این باور است که این دو کشور تا چند روز دیگر توافق خواهند کرد تا به جنگ قیمتشان خاتمه دهند و با کاهش فراوری، قیمتها را تقویت نمایند.

ترامپ در انتظار توافق نفتی عربستان و روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش مجله مدیریت ناب به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ اظهار کرد که از مدیران نفتی آمریکا دعوت نموده است به کاخ سفید آمده و درباره راههای یاری به صنعت که از افت شدید تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه آسیب دیده است، گفت و گو نمایند.

رییس جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی به مجله مدیریت ناب گفت: روز آدینه با فراورینمایندگان نفت ملاقات خواهم کرد و روز آدینه یا شنبه با فراورینمایندگان نفت مستقل ملاقات می کنم. دولت ملاقاتهای زیادی در این زمینه خواهد داشت.

ترامپ گفت: صنعت جهانی نفت متلاطم شده و این برای روسیه بد است و برای عربستان سعودی بسیار بد است. منظورم این است که برای همه بد است و تصور می کنم ما یک توافق در این زمینه خواهیم داشت.

قیمتهای جهانی نفت سال جاری تحت تاثیر افت تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت و افزایش فراوری عربستان سعودی و روسیه، حدود دو سوم سقوط نموده است.

یک مقام بلندپایه در منطقه خلیج فارس به رویترز گفت: عربستان سعودی از همکاری میان فراورینمایندگان نفت استقبال می نماید اما مخالفت روسیه با پیشنهاد ماه گذشته برای تشدید کاهش فراوری، باعث آشفتگی بازار شده است.

فروپاشی قیمتهای نفت صنعت حفاری آمریکا را به خطر انداخته و باعث به راه افتادن موج ورشکستگیها و اخراجها شده و به همین دلیل واشنگتن به دنبال راههایی برای حمایت از این بخش است.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، انتظار می رود ترامپ در ملاقات با مدیران نفتی به بحث درباره گزینه های مختلف یاری به این صنعت بپردازد که شامل اعمال تعرفه روی واردات نفت از عربستان سعودی خواهد بود.

شرکتهایی که در نشست روز آدینه با ترامپ حضور خواهند داشت شامل اکسون موبیل، شورون، اکسیدنتال پترولیوم و کانتیننتال ریسورسز هستند.

یک منبع مطلع به رویترز گفت: پالایشگاههای نفت و فراورینمایندگان کوچک هم در این ملاقات نماینده خواهند داشت و بحث معافیت از پرداخت حقوق مربوط به مناطق فراساحلی فدرال و سایر بخشها مطرح خواهد شد.

موسسه امریکن پترولیوم که نماینده صنعت نفت و گاز آمریکا است، گفت که مایک سامرز، رییس این گروه در ملاقات با ترامپ حضور پیدا می نماید اما به دنبال یارانه های دولت یا مداخلات ویژه برای پرداختن به رکورد فعلی نیست.

موسسه امریکن پترولیوم که اعضایش فعالیت جهانی دارند، در گذشته با وضع تعرفه های تجاری مخالفت نموده است زیرا این اقدام پروژه ها و روابط تجاری اعضایش در کشورهای دیگر را دچار مخاطره می نماید.

ترامپ چند روز پیش جنگ قیمت عربستان سعودی و روسیه را دیوانگی خواند و با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه درباره این موضوع صحبت کرد. مقامات انرژی دو کشور هم بعدا صحبت نموده و با ادامه مذاکرات به همراه سایر کشورهای فراورینماینده و مصرف نماینده موافقت کردند.

دولت ترامپ اعلام نموده که میخواهد نماینده ویژه ای را به ریاض اعزام کند تا این کشور را برای کاهش فراوری نفت مجاب کند.

دو منبع مطلع اطلاع دادند عرضه نفت عربستان سعودی با وجود افت شدید تقاضا، روز چهارشنبه به رکورد بیش از 12 میلیون بشکه در روز صعود کرد.

در این بین، خبرگزاری اینترفکس به نقل از آمار وزارت انرژی روسیه اطلاع داد فراوری نفت این کشور در مارس ثابت بوده و در 11.29 میلیون بشکه در روز مانده است. فراوری نفت روسیه در مارس به تن 47.76 میلیون بود.

بلومبرگ به نقل از یک مقام روسی که مایل نبود نامش فاش گردد، نوشت: روسیه با توجه به مازاد عرضه عظیمی که در بازار جهانی وجود دارد، قصد ندارد فراوری نفت خود را افزایش دهد و افزایش فراوری در چنین شرایطی برای فراورینمایندگان منطقی نیست.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه ماه گذشته پس از شکست مذاکرات با اوپک و انحلال پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس، گفته بود این کشور می تواند فراوریش را در کوتاه مدت 200 تا 300 هزار بشکه در روز و در بلندمدت 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد.

درخواست وزارت انرژی آمریکا از عربستان سعودی و روسیه

وزارت انرژی آمریکا در پی افزایش عرضه نفت عربستان سعودی به رکورد بیش از 12 میلیون بشکه در روز، از عربستان سعودی و روسیه خواست بازارهای نفت آرام نمایند.

شایلین هاینس، سخنگوی وزارت انرژی آمریکا اظهار کرد: افزایش فراوری نفت در شرایط از بین رفتن تقاضای جهانی، عصبانی نماینده است و برنامه مطلعانه ای که ما از شرکایمان انتظار داریم را نشان نمی دهد و منابع مشترک ما در بازارهای باثبات را پیش نمی برد. وی گفت: دن برویت، وزیر انرژی آمریکا به منظور تثبیت بازارها، سرگرم مذاکره با همتایانش در کشورهای فراورینماینده عظیم است.

اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه اظهار کرد: روسیه و عربستان سعودی درباره شرایط فعلی بازار نفت مذاکراتی ندارند و رییس جمهور روسیه برنامه ای برای تماس تلفنی با سران سعودی ندارد با این حال وی اعلام نمود: اگر ضرورتی وجود داشته باشد، چنین مذاکراتی می توانند به سرعت انجام گیرند.

بر اساس گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه از فراورینمایندگان و مصرف نمایندگان نفت خواست راهکاری برای بهبود شرایط بازارهای نفت پیدا نمایند.

وی در یک نشست دولتی گفت اگر سرمایه گذاریها در بخش نفت کاهش پیدا کند، قیمتها مطمئنا بهبود خواهند یافت اما هیچ کس به چنین چیزی احتیاج ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 875

به "ترامپ در انتظار توافق نفتی عربستان و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ در انتظار توافق نفتی عربستان و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید