اجرای 2400 پروژه گردشگری با سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومان، ارائه بسته های سرمایه گذاری در سفارتخانه های ایران

به گزارش مجله مدیریت ناب، معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در حال حاضر 2400 پروژه گردشگری در سراسر کشور با حجم سرمایه گذاری بیش از 200هزارمیلیارد تومان در حال اجراست که عمده این سرمایه گذاری ها، آورده بخش خصوصی است.

اجرای 2400 پروژه گردشگری با سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومان، ارائه بسته های سرمایه گذاری در سفارتخانه های ایران

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، حسین اربابی معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، امروز سه شنبه 23 مهر 98 در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار گردید، توضیح داد: شاید بزرگ ترین ایرادی که سرمایه گذاران در سال های گذشته از ما می گرفتند، موضوعات مرتبط با حمایت از آن ها بود، در این میان بزرگ ترین حمایتی که از سرمایه گذاران انجام دادیم، کاهش بروکراسی اداری و کوتاه شدن زمان صدور مجوزها و استعلام ها بود که صورت گرفته و میانگین 16 ماهه صدور مجوز امروز به کمتر از یک ماه رسیده و کوشش می کنیم این روند به کمتر از یک هفته کاهش یابد.

او ادامه داد: در این میان، در حوزه حقوقی نیز اتفاقات بسیار خوبی روی داده است. در دو سال گذشته بیش از 20هزار نامه حقوقی را پاسخ دادیم که عمده این نامه ها فرآیند کارشناسی می خواست. کارشناسان این معاونت در این مدت در جلسات متعدد دادگاه شرکت نموده اند و اکنون خوشبختانه با کوشش های صورت گرفته تخریب های میراثی به شدت کاهش یافته و در بعضی از استان ها این اتفاق تقریباً به صفر رسیده است که مهم ترین نمونه آن شهر یزد است.

اربابی گفت: در حوزه سمن ها و تشکل های مردم نهاد نیز شاهد اتفاقات بسیار خوبی در دو سال گذشته بوده ایم. سمن ها وظیفه دیده بانی خود را به خوبی انجام داده اند و شاهد فعالیت های بسیار خوبی از سوی سمن ها هستیم.

او در ادامه این نشست خبری و در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درخصوص جذب سرمایه گذاران، گفت: در جذب سرمایه گذاران دو بعد داخلی و خارجی داریم، در بعد خارجی با وجود پروژه ایران هراسی از سوی آمریکایی ها، استقبال از حوزه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری بسیار خوب و بی سابقه است. چند هفته پیش شاهد خبر خوش رتبه دوم ایران در سرعت رشد گردشگری بودیم که نشان دهنده ظرفیت بالای ایران در حوزه گردشگری است.

معاون سرمایه گذاری افزود: امروزه شاهد این هستیم که اتفاقات بسیار خوبی در حوزه ساخت اقامتگاه های بوم گردی روی داده است، از جمله می توان به بوم گردی ها و بوتیک هتل ها اشاره نمود که نشان دهنده اطمینان به حوزه گردشگری است.

90درصد پروژه های گردشگری، آورده بخش خصوصی است

اربابی گفت: در حال حاضر بیش از 2400 پروژه گردشگری با حجم سرمایه گذاری بالغ بر 200هزار میلیارد تومان در حال انجام است که 90درصد این سرمایه گذاری آورده بخش خصوصی است و تنها 10 درصد آن تسهیلات ارائه شده است. این در حالی است که شاهد سرمایه گذاری در حوزه استارت آپ های گردشگری هستیم که حتی سرمایه گذاران خارجی نیز به حوزه ورود پیدا نموده اند. بسته های سرمایه گذاری چند زبانه توسط سفارتخانه های ما در کشورهای مختلف ارائه می گردد.

احتیاجمند تغییر نگرش به حوزه گردشگری هستیم

او در پاسخ به سوال دیگری در مورد ارتقای بودجه بعد از تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه و تاثیر آن در تامین زیرساخت های گردشگری نیز گفت: یکی از بزرگ ترین چالش های ما در حوزه گردشگری احتیاجی است که به تغییر نگرش به این حوزه احساس می گردد، هنوز نگاه ما به نفت است و احتیاجمند این هستیم که نگرش همه بخش ها از جمله حاکمیت به بخش گردشگری تغییر کند. برای ایجاد یک شغل در حوزه صنعت باید بالغ بر 500میلیون تومان هزینه کرد اما در حوزه گردشگری برای ایجاد یک شغل پایدار بین 50 تا 70میلیون تومان احتیاج است. رایزنی های خوبی را در مجلس شروع کردیم و در دولت نیز شاهد این تغییر نگرش هستیم و امیدواریم شاهد رونق بیش از پیش حوزه گردشگری باشیم.

اربابی ادامه داد: در بعضی از استان ها از جمله خراسان رضوی، بسته های سرمایه گذاری را تدوین کردیم که آن بسته ها می تواند 1600میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی را به دنبال داشته باشد. یکی از موضوعاتی که در حوزه زیرساخت های گردشگری دنبال می کنیم ایجاد جاذبه های جدید گردشگری است. این در حالی است که موضوعاتی مانند گردشگری کشاورزی را در استان گلستان مورد توجه ما قرار گرفته و موضوع جذاب دیگری که دنبال می کنیم، اجرای طرح رایحه درمانی است.

اصل سرمایه، سرمایه گذاران خارجی در ایران تضمین شده است

اربابی در پاسخ به سوال دیگری در مورد احتمال ریسک سرمایه گذاری خارجی در ایران و تضمین این نوع سرمایه گذاری نیز توضیح داد: وزارت اقتصاد ضمانت های کلی برای سرمایه گذاران خارجی پیش بینی نموده و اصل سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی تضمین شده است. در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز اقداماتی در مورد بازنگری قوانین شروع شده که بعضی از آن ها قوانین مربوط به سرمایه گذاری است.

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد ارائه تسهیلات از سوی بانک ها و لزوم تسهیل ارائه تسهیلات گفت: تمام کوشش خود را داریم انجام می دهیم که بانک ها را متقاعد کنیم که قوانین را تسهیل کند، خصوصا درباره تسهیلات در پروژه های روستایی این موضوع را به صورت جدی دنبال می کنیم. در این میان البته بعضی از موسسات پولی و اقتصادی از جمله صندوق کارآفرینی امید شاهد همکاری های بسیار خوب و ارائه تسهیلات آسان به سرمایه گذاران حوزه گردشگری از جمله حوزه روستایی هستیم.

اربابی در پاسخ به سوال دیگری در مورد زنجیره تأمین صنعت گردشگری نیز گفت: شاید یکی از اتفاقات بزرگی که در این حوزه افتاد، این است که برنامه ریزی که صورت گرفته است، در تمام حوزه ها صورت گرفته و صرفا برای زیرساخت های گردشگری نبوده است. حتی در حوزه حمل و نقل نیز وارد شدیم و دستورالعمل آن تدوین شده است. در حوزه روستاهای هدف گردشگری در حوزه راه و زیرساخت های عمرانی روستا این ها نیز جزو زنجیره تأمین ما هستند. در این میان در ادامه تأمین زنجیره گردشگری در حوزه هتل داری و اقامت ارزان و برنامه ریزی شده، بوم گردی ها و هتل بوتیک ها را شروع نموده ایم که تا کنون 1800 بوم گردی ثبت شده اند. سفرهای ارزان قیمت نیز این سفرها به صورت بسته ای ارائه می گردد. در این خصوص البته تفاهم نامه ای نیز با بانک گردشگری در حال انجام داریم که بسته های سفر ارزان قیمت تدوین و اجرایی خواهد شد. برای این کار بانک گردشگری 550میلیارد تومان در نظر گرفته است.

اتفاقات خوب در حوزه صیانت از آثار تاریخی

این مقام مسئول در ادامه و در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درخصوص حمایت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بناها و آثار تاریخی، گفت: اقدامات خوبی صورت گرفته که به عنوان مثال می توان به تصویب قانون حمایت از مالکان و بهره برداران از آثار و بناهای تاریخی از سوی مجلس در چند ماه پیش اشاره نمود. در یکی از بندهای این قانون موضوع بسیار خوبی دیده شده و آن این است که اگر در بافت تاریخی تخلفی صورت گرفت با جریمه قابل برطرف نیست بلکه باید کاملا قلع و قمع گردد.

اربابی افزود: البته نباید فراموش کرد که ما یک میلیون سایت تاریخی، 34هزار اثر ثبت ملی و 24 اثر ثبت جهانی داریم که نگهداری و حفاظت و صیانت از آن ها کار ساده ای نیست. ما احتیاجمند همکاری و یاری تمامی دستگاه ها و نهادها و عموم مردم و نیز رسانه ها در این خصوص هستیم.

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از این نشست خبری در سخنانی با اشاره به اهمیت تأمین زیرساخت های گردشگری در جذب گردشگر، افزود: اگر قرار است به جذب 20میلیون گردشگر در سند چشم انداز 20 ساله نظام برسیم، تاسیسات گردشگری ما باید سالانه 200درصد رشد داشته باشد. تمام کوششمان انجام می دهیم و شاهد رشد احداث هتل ها و تأسیسات گردشگری در دولت یازدهم و دوازدهم هستیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 452

به "اجرای 2400 پروژه گردشگری با سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومان، ارائه بسته های سرمایه گذاری در سفارتخانه های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 2400 پروژه گردشگری با سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومان، ارائه بسته های سرمایه گذاری در سفارتخانه های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید