هفته نامه؛ از مجوز ماهواره در هتل ها تا شناسایی ساختارهای معماری مدفون در محوطه پاسارگاد

به گزارش مجله مدیریت ناب، با هفته نامه خبرنگاران همراه باشید تا مهم ترین رویدادهای حوزه گردشگری در هفته گذشته را مرور کنیم و در خاتمه سری به گالری های درحال برگزاری بزنیم.

هفته نامه؛ از مجوز ماهواره در هتل ها تا شناسایی ساختارهای معماری مدفون در محوطه پاسارگاد

جهت دریافت خدمات آلاچیق در حیاط منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

در هفته ای که گذشت اعلام واگذاری 20 بنای تاریخی ارزشمند دیگر به بخش خصوصی، دلسوزان گردشگری کشور را به توسعه و بهبود امکان تاریخی کشور امیدوارتر ساخت. ابقای برج های دوقلوی نجف آباد در فهرست آثار ملی، خبری مسرت بخش برای علاقه مندان به حوزه میراث فرهنگی کشور بود. جامعه هتل داران کشور از برنامه های خود برای پیگری حذف دائم مالیات بر ارزش افزوده هتل ها در مجلس آینده اطلاع داد اما اخبار مربوط به هتل های کشور زیر سایه خبر اعطای مجوز به هتل ها برای استفاده از ماهواره قرار داشت. درگذشت محمود موسوی باستان شناس پیشکسوت کشور کام علاقه مندان به باستان شناسی کشور را تلخ کرد، اما جامعه باستان شناسی کشور با اکتشافات جدید در محوطه پاسارگاد و مجموعه شهر بیشاپور هفته پرباری را رقم زد.

ابقای برج های دوقلوی نجف آباد در فهرست آثار ملی

روزهای ابتدایی هفته گذشته خبری امیدوارنماینده برای دوستداران میراث فرهنگی به همراه داشت. برج های کبوتر دو قلوی صفا در شهرستان نجف آباد با رای دادگاه تجدید نظر در فهرست آثار ملی باقی ماندند. پیش از این، مالکان خصوصی این اثر تاریخی دوره صفویه، با تنظیم شکایتی در دیوان عدالت اداری، خواهان خروج اثر مذکور از فهرست آثار ملی ثبتی شده بودند. دادگاه تجدید نظر به دنبال اقدامات حقوقی و کوشش های دفتر نمایندگی میراث فرهنگی در نجف آباد، برج های دوقلوی صفا را جزء نفایس ملی بیان کرد که در این حالت امکان تخریب توسط مالکان وجود نخواهد داشت. قدمت تاریخی برج های دوقلوی نجف آباد به دوران صفویه باز می گردد.پیش از این برج های کبوتر به منظور لانه گزینی و جمع آوری فضولات پرندگان برای استفاده در زمین های کشاورزی به عنوان کود در استان اصفهان ساخته می شد. برج های دوقلوی صفای نجف آباد در منزل تاریخی که مالکیت آن در انحصار بخش خصوصی است، قرار گرفته است. شهرستان نجف آباد در 30 کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است.

واگذاری 20 بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی

خبر دیگری که هفته گذشته بارقه های امید را برای دلسوزان توسعه گردشگری زنده کرد، اعطای واگذاری 20 بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی بود. براساس گزارشی که از روابط عمومی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی(صابتا) نقل شد، این صندوق، 20 بنای تاریخی را از طریق مزایده عمومی دومرحله ای به صورت قرارداد سرمایه گذاری در بازسازی، احیاء، نگهداری و واگذاری حق بهره برداری، واگذار می نماید. برآورد میزان سرمایه گذاری برای بازسازی و احیاء بناهای تاریخی یادشده، 224 میلیارد ریال و میانگین مدت قراردادها 15 سال خواهد بود. همچنین کاربری های فرهنگی، اقامتی و پذیرایی به منظور بهره برداری برای 20 بنای یادشده، مشخص شده است. اتاق آیینه، خانه حفیظی ها، قلعه امیر مفخم(دزک) و بخش اندرونی و بهاربند قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری، بناهای حمام خان و حمام عبدالخالق در استان کردستان، خانه صادقی و حمام پیر زرگر در استان اردبیل، گراند هتل و کاروانسرای آوج در استان قزوین، منزل و ساباط مستوفی و خانه شریف در استان خراسان جنوبی و کاروانسرای پیغام و حمام کردشت در استان آذربایجان شرقی، خانه جعفرزاده در استان خراسان رضوی، خانه فیض مهدوی در استان کرمانشاه، مجموعه باقری در استان گلستان، حمام قلعه در استان همدان، مجموعه چرخاب اردکان در استان یزد و خانه امینیان در استان کرمان در مرحله دوم مزایده ها واگذار می شوند.

در گذشت محمود موسوی باستان شناس پیشکسوت کشور

خبر تلخ این هفته درگذشت محمود موسوی باستان شناس دلسوز و پیشکسوت کشورمان بود، که شب چهارشنبه شانزدهم دی ماه دار فانی را وداع گفت. محمود موسوی که مدت ها از بیماری سرطان ریه رنج می برد، در کاوش های میدانی متعددی شرکت نموده بود و حتی سرپرستی بعضی از این کاوش ها را به عهده داشت. مهرماه سال گذشته، دومین نشان عزت الله نگهبان (پدر باستان شناسی ایران) به مرحوم موسوی اعطا شده بود. مرحوم موسوی سال گذشته در مراسم اهدای نشان عزت الله نگهبان گفته بود:

از نظر من جایزه دکتر نگهبان با هیچ جایزه و نشان دیگری برابری نمی نماید. نام دکتر نگهبان بر تارک باستان شناسی ایران می درخشد، کسانی که از شاگردان بلاواسطه او بودند، می دانند چه می گویم و به شخصیت استثنایی و کاریزماتیک او معترف اند.

شناسایی ساختارهای معماری مدفون در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

هفته گذشته برای جامعه باستان شناسی کشور روزهای پرباری به همراه داشت. خبرها حاکی از آن بود که فصل اول از دور دوم مطالعات هیأت مشترک ایران و فرانسه در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و دشت مرغاب به شناسایی و آشکارشدن ساختارهای معماری مدفون فراوان منجر شد. کوروش محمدخانی سرپرست ایرانی هیات باستان شناسی، هدف اصلی مطالعات هیات مشترک ایران-فرانسه را شناخت بهتر محوطه باستانی پاسارگاد و شناسایی حدود محوطه پاسارگاد در دوره هخامنشیان دانست. در این فصل از مطالعات متخصصان ژئوفیزیک، توپوگرافی و باستان شناسی چشم انداز در محوطه پاسارگاد و دشت مرغاب به پژوهش و تحقیق پرداختند.

وی با اشاره به اینکه در این فصل حدود 50 هکتار از محوطه حفاظت شده به صورت میکرو توپوگرافی برداشت شد@ اضاقه کرد که 20 هکتار از قسمت شرقی محوطه در اطراف تل تخت به روش مغناطیس سنجی با استفاده از دستگاه مغناطیس سنج ربیدیوم- سزیوم مورد آنالیز قرار گرفته و ساختارهای معماری مدفون بسیاری شناسایی و آشکار شد. همچنین قسمت های مختلف بستر رودخانه و قسمت جنوبی محوطه از طریق روش الکترو مغناطیس برای یافتن حدود باستانی شهر پاسارگاد مورد تحقیق و آنالیز قرار گرفته است.:تیم آنالیز باستان شناسی هیات مشترک همچنین با همکاری بخش باستان شناسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به آنالیز های باستان شناسی در قسمت شمالی محوطه پرداختند. سرپرستی ایرانی هیات باستان شناسی را کورش محمدخانی دانش آموخته دکتری باستان شناسی با تخصص آرکئوژئوفیزیک از دانشگاه لیون 2 فرانسه و سرپرست فرانسوی هیِئت را دکتر سباستین گندت از مرکز ملی پژوهش های عملی فرانسه دانشگاه لیون 2 به عهده داشتند.

آنالیز ژئوفیزیک، باستان شناسی و زمین شناسی شهر هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از هفدهم آبان ماه سال جاری آغاز شده بود، هفته گذشته به خاتمه رسید.

کشف درپوش سنگی یک استودان دوره ساسانی در شهر بیشاپور

خبر دیگر در حوزه باستان شناسی، کشف درپوش سنگی متعلق به یکی از استودان های ساسانیان در مجموعه شهر بیشاپور بود. آن استودان ها مکان های سنگی بودند که تدفین مردگان در دوره ساسانیان در آن ها اجرا شده و تنها بعضی از آنها دارای درپوش بوده اند.با توجه به وجود 4 سطری که در این درپوش سنگی وجود دارد، می طلبد مطالعات گسترده ای در این عرصه انجام گردد و به احتمال زیاد این درپوش متعلق به مقبره یکی از افراد سرشناس و مهم در دوره ساسانیان بوده است.

شهر بیشاپور یکی از شهر های مهم در دوره ساسانیان است که قدمتش به 1700 سال قبل برمی گردد و در مناطق مختلف این محدوده تاریخی ، استودان های متعددی هم وجود دارد که محل تدفین مردمان آن دوره را نشان می دهد.

موانع پیش روی برخورد با تشنگان گنج

سایت های گنج یابی همچنان در حال رشد هستند و در شهرهای گردشگری تبلیغ می شوند اما فرمانده حفاظت از میراث فرهنگی از مشکلاتی می گوید که هنوز در راستا مقابله با این سایت ها وجود دارد. پیداکردن سایت های تبلیغ دستگاه های گنج یاب، طلایاب و فلزیاب کار پیچیده و سختی نیست. تنها واردکردن یک کلمه ساده در موتورهای جستجو پیرامون پیداکردن فلزیاب و گنج یاب کافی است تا به بسیاری از سایت های اینترنتی فروشنده این دستگاه ها دست پیدا کرد. اتفاقا بسیاری از آنها بی واهمه از همه قوانین و ممنوعیت های تبلیغ چنین دستگاه هایی شماره تماس و نشانی هم دارند. اما به ندرت می توان گزارشی از پلمپ دفاتر فروش فلزیاب ها و یا مسدودشدن این سایت ها شنید. این در حالی است که بسیاری از این تبلیغات زردرنگ هنوز روی پیکر و در و دیوار نزدیک به آثار تاریخی کشورمان دیده می شوند و تنها کافی است که کمی به این کاغذهای زردرنگ که تداعی نماینده رنگ طلاست، دقت کرد. هیئت وزیران اواخر اردیبهشت سال 79 ماده واحده قانونی را به تصویب رساند که براساس آن، ضرورت اخذ مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلزیاب تشریح و اعلام شد. متخلفان از مفاد این قانون، به ضبط و مصادره دستگاه مذکور محکوم می شوند.

چنانچه دستگاه فوق در حفاری غیرمجاز به قصد کشف اموال فرهنگی ـ تاریخی مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر مجازات فوق، به یک تا سه سال حبس محکوم می گردد.

همچنین در سال 82 وزارت صنایع و معادن مکلف شد ضوابط اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور را هنگام ثبت اعلامیه تأسیس، به متقاضیان ساخت دستگاه های فلزیاب ابلاغ کند. در خاتمه این بند آمده بود که صدور پروانه بهره برداری برای این واحدها منوط به موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور خواهد بود.

اما چرا با وجود این ماده قانونی صریح و انتشار تصاویر و گزارش های پی درپی و درخواست رسانه ها در برخورد قاطع با تبلیغ فلزیاب، بازهم شرکت های فروشنده، فعالیت خود را بی مانع و ترس از مواد قانونی ادامه می دهند؟

مشکل اصلی در فضای مجازی است

در این باره، سرهنگ محمد کربلایی، فرمانده یگان حفاظت از آثار تاریخی کشور می گوید:

مشکل اصلی ما در بخش سایبری است. با دادستان جرائم فضای مجازی مکاتبه کردیم و قرار شد تا سایت ها رصد و مسدود شوند.خبرهایی را که به ما می رسد نیز ماهیانه برای آنها می فرستیم اما اخیرا نامه نوشتند که این گزارش ها را با امضای رییس سازمان میراث فرهنگی بفرستیم. ما قبلا گزارش می دادیم و آن سایت ها را مسدود می کردند اما شاید اکنون تعداد این گزارش ها زیاد شده که چنین دستوری داده اند. در یک سال گذشته سایت های فعال و مشهوری مسدود شد. پلیس فتا هم به ما اعلام می نماید که سایت های متخلف معرفی شده توسط نیروهای یگان را مسدود نموده است.

به نظر می رسد آنطور که فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی بیان کرد، هنوز این یگان به صورت کامل توان مبارزه با سایت های گنج یابی و برخورد با تبلیغات فلزیاب را ندارد.

این مشکل از آنجا ناشی می گردد که عزم جدی در پلیس فتا، یگان حفاظت از میراث فرهنگی و حتی مسئولان سازمان میراث فرهنگی وجود ندارد چرا که حتی با وجود برخوردهای موردی با سایت ها و تبلیغات، بازهم آنها با یک شناسنامه دیگر به فضاهای مجازی بازمی گردند و دوباره به فعالیت شان ادامه می دهند.

درخواست هتل داران برای حذف دائمی مالیات بر ارزش افزوده

جامعه هتل داران ایران نیز این هفته از برنامه هایش برای پیگری در مجلس آینده اطلاع داد. یکی از این برنامه ها به درخواست هتل داران برای حذف دائمی مالیات بر ارزش افزوده هتل ها مربوط می گردد. چرا که آنها معتقدند مالیات بر ارزش افزوده موجب گرانی نرخ اتاق هتل ها و کاهش رغبت مسافران به اقامت در هتل شده است. جمشید حمزه زاده، از پیگیری درخواست های جامعه هتل داران کشور از مجلس اطلاع داد و گفت:

اکنون روی نرخ اتاق ها 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که همین موضوع موجب افزایش نرخ اتاق و در نهایت افزایش نرخ سفر شده و توان مالی مردم را برای استفاده از هتل ها پایین آورده و به همین دلیل ضریب اشغال هتل ها نیز کاهش پیدا نموده است. بنابراین می خواهیم که در مجلس بعدی این موضوع پیگیری شده و مالیات بر ارزش افزوده حذف گردد. هتلداران اکنون از 50 درصد معافیت مالیات بردرآمد برخوردار هستند که با پیگیری های اجرا شده این معافیت را به صددرصد، آن هم به مدت 6 سال رساندیم. اما اکنون می خواهیم این معافیت صددرصدی دائمی گردد.

مشخص تکلیف مجوز ماهواره در هتل ها

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در روزهای اخیر در جلسه ستاد سفرهای نوروزی استان مازنداران با اشاره به مشکل هتل ها برای پخش شبکه های ماهواره ای گفته بود:

درخواست هتل داران در این زمینه به میراث فرهنگی ارائه شده و ما آن را به وزارت ارشاد ارسال می کنیم. پس از ارائه مجوز میزان دسترسی از سوی وزارت ارشاد برای مجموعه هتل ها در این زمینه مشخص تکلیف می گردد.

انتشار این خبر در میان فعالان گردشگری سوالاتی را به وجود آورده است مبنی براینکه پخش بعضی از شبکه های ماهواره ای در هتل های ایران اتفاق جدیدی نیست. در این باره جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتل داران گفته است:

از سال ها پیش بعضی شبکه های ماهواره ای در هتل های ایران مصون بوده است و ما به تازگی درخواستی را مطرح ننموده ایم چراکه بیشتر هتل های ایران شبکه ها و کانال هایی را که امکان استفاده از آنها وجود دارد، برای میهمانان خارجی خود فراهم نموده اند.

اکنون هتل های پرستاره که میزبان میهمانان خارجی هستند، می توانند شبکه های خبری خارجی را به زبان های عربی، انگلیسی و یا فرانسوی تماشا نمایند. این موضوع جدیدی نیست و مطمئن هستم که منظور معاون گردشگری این است که در بعضی از استان ها اداره ارشاد مشکل ایجاد می کرد و سلیقه ای عمل می کردند بنابراین در هتل ها امکان استفاده از شبکه های ماهواره ای وجود نداشت و اکنون معاونت گردشگری درصدد حل مشکل این استان ها برآمده است.

خانه ظهیرالاسلام به طور قطع کاربری فرهنگی خواهد داشت

این هفته بازهم خبر رسید که قرار است نقشه دیگری برای خانه تاریخی ظهیرالاسلام کشیده گردد. این بار معاون خدمات شهری شهرداری تهران از بازسازی و بازسازی خانه ظهیرالاسلام اطلاع داد و گفت که این خانه به موزه هنر تبدیل می گردد.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه تنها بازسازی این خانه به شهرداری تهران واگذار شده است و برای احیا خانه ظهیرالاسلام و جلوگیری از تخریب بیشتر این خانه، این پروژه در دستور کار قرار گرفته است، اضاقه کرد که کاربری این خانه به صورت مشترک مشخص شده است چراکه خانه مذکور در حال حاضر در تملک و ملکیت وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی است و شهرداری تهران در بازسازی این خانه مشارکت خواهد نمود. همانند کاری که برای موزه علی اکبرخان صنعتی انجام گرفته است.

به طور قطع خانه ظهیرالاسلام کاربری فرهنگی خواهد داشت چرا که این خانه یک مکان تاریخی است و ممکن است به نگارخانه، موزه هنر یا خانه موزه تبدیل گردد؛ البته این موارد به عنوان یک پیشنهاد در شورای مشترک مطرح خواهدشد.

افتتاح نمایشگاه ورقه های پستی ایران در کاخ موزه گلستان

برای علاقه مندان به مجموعه داری یا بازدید از نمایشگا ها هم این هفته خالی از لطف نبود، هفته گذشته خبر رسید که نمایشگاهی از ورقه های پستی ایران در دوره قاجار، از مجموعه خصوصی سام شمس آبادی در کاخ گلستان به نمایش گذاشته می گردد. شمس آبادی درباره برپایی نخستین نمایشگاه از مجموعه پست کارت های متعلق به دوران قاجار و پهلوی اول، شرح داد:

بعد از مدت ها تصمیم گرفتم نمایشگاهی از این مجموعه را در خاک کشورم و با سیستم کاملا مدرن و اروپایی برگزار کنم. در این نمایشگاه، تعدادی از پست کارت های مربوط به دوران قاجار و پهلوی اول به نمایش گذاشته می گردد.

کارت پستال های تصویری، تاریخ زنده را در خود به تصویر کشیده اند. عکس هایی در این مجموعه وجود دارد که کاملا مستند هستند و به تمام جهان پست شده اند. البته ما این گنج را مدیون ناصرالدین شاه قاجار هستیم که از سیستم پست کارت و تمبر در ایران پشتیبانی کرد. بلژیکی ها نیز نقش مهمی در پیشرفت سیستم تمبر و کارت پستال ایران در جهان داشتند و توانستند درآمد پست ایران را به مبلغ قابل توجهی برسانند و از شاه قاجار مدال بگیرند. این بخش، یکی از پردرآمدترین منابع ارزی کشور بود که اکنون صندلی خود را از دست داده است. نمایشگاه ورقه های پستی ایران (دوره قاجار) 19 دی ماه ساعت 14 در چادرخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح می گردد و تا 24 دی ماه میزبان علاقه مندان خواهد بود.

گالری های در حال برگزاری

گالری مس نگار واقع در خیابان ملاصدرا، شیراز شمالی، کوچه حکیم اعظم، مجتمع پارک پرنس با برگزیده ای از گنج واره های گلیم سیرجان، از 17 دی لغایت 24 دی ماه پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

نگارخانه آتشزاد واقع در خیابان ولیعـصر، نرسیـده به میـدان ونک، خیابان عباسپـور (توانیر) شمـالـی، بعـد از پـل همت، با نمایشگاهی از نقاشی های آبرنگ محمدرضا آتشزاد تحت عنوان لحظه های دور، لحظه های نزدیک تا سی ام دی ماه پذیرای بازدید نمایندگان خواهد بود.

گالری محسن واقع در ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، تا سی ام دی ماه نمایشگاهی از آثار نقاشی با عنوان هنوز به سان زندگی برگزار می نماید. همچنین نمایشگاه عکسی با عنوان بعد از مادربزرگ نیز در این نمایشگاه در حال برگزاری است.

نگارخانه لاله واقع در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله،روبروی پارکینگ طبقاتی، نیز با نمایشگاهی از آثار چاپ دستی تحت عنوان آینه از هجدهم لغایت سی ام دی ماه پذیرای علاقه مندان به بازدید از این آثار خواهد بود.

از آدینه 18 دی ماه نیز نمایشگاهی از آثار نقاشی تحت عنوان آن جا در نگارخانه مهروا واقع در خیابان کریم خان زند، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی) در حال برگزاری است.

تهیه شده در خبرنگاران

منبع: کجارو
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 976

به "هفته نامه؛ از مجوز ماهواره در هتل ها تا شناسایی ساختارهای معماری مدفون در محوطه پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته نامه؛ از مجوز ماهواره در هتل ها تا شناسایی ساختارهای معماری مدفون در محوطه پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید