86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، در کمیته آثار غیرمنقول، 86 اثر تاریخی از هشت استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، فارس، قم، کردستان، لرستان و همدان، پس از آنالیز و تایید کارشناسان و صاحب نظران میراث فرهنگی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.

86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد

به گزارش خبرنگاران، سرپرست دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: در این کمیته به تفکیک 30 پرونده از استان فارس، 18 پرونده از استان آذربایجان شرقی، 11پرونده از استان لرستان، 8 اثر از استان قم، از استان های آذربایجان غربی و تهران از هرکدام 6 اثر، 5 پرونده از استان کردستان و دو پرونده از استان همدان مورد آنالیز نهاده شد.

مصطفی پورعلی محوطه تاریخی باغ گلستان و کلیسای انجیلی تبریز، قلعه سنگان اشنویه، مسجد جامع مرودشت، حمام سیدان، خانه صالحی، مزرعه احمد آباد و تکیه روستای کاسوای قم، حمام حاج تراب و بازار بروجرد، استادیوم امجدیه، پادگان 06 مجموعه تاریخی سلطنت آبادو دانشکده مدیریت دانشگاه تهران را از شناخته شده ترین آثاری برشمرد که در این جلسه واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.

به گفته پورعلی با ثبت هر اثر در فهرست آثار ملی هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبتی برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

همچنین بر اساس قوانین مرتبط با ثبت هر گونه اقدام حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تأیید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان پذیرخواهد بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 361

به "86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "86 اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید