5 اثر منفی زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها

به گزارش مجله مدیریت ناب، تا به امروز چند بار برای خود یا فرزندتان از دارو های بدون نسخه برای درمان تب، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا استفاده کرده اید؟

5 اثر منفی زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها

به گزارش ایسنا، مطالعات نشان می دهد که در بسکمک از کشور ها مصرف خودسرانه دارو های آنتی بیوتیک افزایش چشمگیر یافته که در یک دوره زمانی می تواند به عواقب ناخوشایندی منجر شود.

با وجود اینکه آنتی بیوتیک ها دارو های تجویزی هستند، معمولا در داروخانه ها بدون نسخه در دسترس هستند. هنگامیکه برای مدت زمان طولانی در مصرف دارو های آنتی بیوتیک افراط شود، مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد میشود. هند یکی از کشور هایی است که بالاترین مقدار مقاومت ضد میکروبی را در سراسر جهان دارد.

مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی رخ می دهد که باکتری در واکنش به مصرف این دارو ها تغییر کند. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO)، درمان عفونت هایی مانند ذات الریه، سل، سوزاک و سالمونلوز سخت تر می شود، زیرا آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان آن ها اثربخشی خود را تا حدودی از دست داده اند.

5 اثر منفی زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها

به گفته پزشکان هندی، آنتی بیوتیک ها رایج ترین ترکیب های ضد میکروبی هستند که به طور فعال برای مقابله با باکتری ها از طریق نابودی یا سرکوب رشد آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند، با ظهور فناوری و دسترسی آسان به اطلاعات، اکنون بسکمک از مردم معمولا این دارو ها را بدون ارائه نسخه مصرف می کنند که منجر به افزایش موارد مقاومت ضد میکروبی و عوارض جانبی آن شده است.

به گزارش روزنامه هندوستان تایمز، در ادامه به پنج اثر مخرب افراط در مصرف آنتی بیوتیک ها اشاره شده است:

1- عدم تعادل فلور روده: باکتری هایی که به حفظ تعادل روده کمک و هضم درست و ایمنی آن را تضمین می کنند به عنوان فلور روده شناخته می شوند. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند باعث عدم تعادل روده شود و بخش قابل توجهی از این باکتری ها را از بین ببرد که میتواند منجر به بروز مسائل دیگر شود.

2- اسهال: بسکمک از افراد اغلب برای درمان سرماخوردگی یا آنفلوآنزا در بچه ها و همچنین بزرگسالان به مصرف دارو های آنتی بیوتیک رو می آورند که اغلب منجر به چندین عارضه جانبی ناخواسته می شود. طبق مطالعه ای که از طریق کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها اجرا شده بچه های که به طور معمول برای درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرفه و سرماخوردگی و ... آنتی بیوتیک دریافت می کنند، بیشتر مستعد ابتلا به سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک باکتریایی به نام انتروکولیت با غشای کاذب هستند. این عفونت باکتریایی در روده انسان موجود است و می تواند باعث اسهال شدید شود. این باکتری هر ساله منجر به مرگ هزاران کودک و بزرگسال میشود.

3- عفونت های قارچی: در حالیکه آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری های مضر طراحی شده اند، اغلب باکتری های خوب را که به محافظت از افراد در برابر عفونت های قارچی کمک می کند، از بین می برند. به همین دلیل، افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند اغلب در قسمت های خاصی از بدن خود مانند دهان، گلو و واژن درگیر عفونت های قارچی میشوند.

4- تداخلات دارویی: آنتی بیوتیک ها گاهی اوقات با سایر دارو ها نیز تداخل پیدا کرده و اثربخشی آن ها را در برابر بیماری کم می کنند. این ترکیبات همچنین می توانند عوارض جانبی دارو یا آنتی بیوتیک دیگر را تشدید کنند. برخی از آنتی بیوتیک ها آنزیم های کبدی را تحریک کرده که باعث افزایش یا کاهش تاثیر تعدادی از آنتی بیوتیک ها، دارو های قلبی، دارو های ضد صرع و دارو های ترکیبی می شود.

5- مقاومت ضد میکروبی: باکتری ها تلاش میکنند ساختار خود را تغییر دهند یا آنزیم های خاصی را آزاد کنند که در صورت استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها زنده بمانند، به همین دلیل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک هایی که پیش از این اثربخش بوده اند، ایجاد می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2121

به "5 اثر منفی زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 اثر منفی زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید