گرانی بلای جان بازار کم رمق کتاب ، ضرر تولید کتاب با کاغذ آزاد برای ناشر و مخاطب

به گزارش مجله مدیریت ناب، بازار کتاب با وجود تخصیص کاغذ یارانه ای به ناشران از گرانی بی نصیب نبوده و در چند وقت گذشته قیمت تمام شده کتاب افزایش چشم گیری داشته است.

گرانی بلای جان بازار کم رمق کتاب ، ضرر تولید کتاب با کاغذ آزاد برای ناشر و مخاطب

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی گاه و بی گاه و کم رونق شدن کتاب فروشی ها در کنار گرانی چرخه تولید و توزیع کتاب از جمله کاغذ، صحافی، چاپخانه، حقوق مولف یا مترجم و ویراستار و ... کار در این حوزه را هر روز سخت تر از پیش می کند.

افزایش قیمت کتاب با وجود توزیع کاغذ دولتی

حال و در این شرایط که معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از قول هایی مبنی بر حمایت از ناشران به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو نمایشگاه بین المللی کتاب تهران داده بود؛ برآورد هایی مبنی بر تخصیص نیافتن ارز 4200 تومانی به واردات کاغذ در آینده نزدیک وجود دارد. طی سال های گذشته کاغذی که مورد مصرف ناشران بود حداکثر با ارز 4200 تومانی وارد می شد و حتی قبل از تحریم و کرونا این رویه برای حمایت از ناشران بازار نشر کتاب وجود داشت.

با وجود اینکه تا امروز عمده کاغذ مورد نیاز ناشران به صورت یارانه ای و با ارز 4200 تومانی بین ناشران توزیع شده است؛ طبق آمار و ارقام متوسط قیمت کتاب در سال 1394، 14 هزار تومان بود ولی در سال 1399 به قیمت 42 هزار تومان رسیده است.

این اختلاف قیمت به این دلیل است که قیمت کاغذ نقش بسیار کوچکی در قیمت گذاری نهایی کتاب دارد و با وجود اینکه ناشران کماکان کاغذ را با قیمت یارانه ای دریافت کرده اند، اما دیگر تولید کتاب مانند زینک، صحافی، چاپخانه، حقوق مولف یا مترجم و ویراستار و ... هزینه های تهیه کتاب افزایش پیدا کرده و تقریباً به سه برابر رسیده است.

افزایش قیمت چند برابری کتاب در صورت لغو تخصیص کاغذ دولتی

در شرایطی که کاغذ کماکان به صورت یارانه ای به دست ناشران می رسد هزینه کاغذ 10 تا 15 درصد از قیمت تمام شده کتاب را در بر می گیرد. هزینه های سایر اقلام چرخه تولید و نشر کتاب، بر اساس قیمت آزاد است و این هزینه ها بازار کتاب را از گرانی های این چند وقت اخیر بی نصیب نکرده است؛ حال اگر تخصیص کاغذ دولتی نیز از طرف وزارت ارشاد لغو شود و ناشران مجبور به استفاده از کاغذ با قیمت آزاد شوند؛ شاهد افزایش قیمت شدید در بازار کتاب خواهیم بود که دود آن نه تنها به چشم مشریان کتاب بلکه به چشم تمام چرخه نشر خواهد رفت و ناشران کم رمق را از پای درخواهد آورد.

بنابراین در این شرایط که بسیاری از ناشران با مسائل فراوان توانسته اند کج دار و مریز تا امروز حرکت کنند؛ به نظر می رسد تحمل و کشش خرید کاغذ آزاد را نخواهند داشت.

4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1157

به "گرانی بلای جان بازار کم رمق کتاب ، ضرر تولید کتاب با کاغذ آزاد برای ناشر و مخاطب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی بلای جان بازار کم رمق کتاب ، ضرر تولید کتاب با کاغذ آزاد برای ناشر و مخاطب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید