چین از پهپادهای جنگی رادارگریز رونمایی کرد

به گزارش مجله مدیریت ناب، چین از پهپادهای جنگی دوربرد و رادارگریز تازه خود موسوم به GJ-11 رونمایی کرد.

چین از پهپادهای جنگی رادارگریز رونمایی کرد

نمایشگاه هوایی 2021 چین که اخیراً به سرانجام رسید، اولین رویداد برای بسیاری از هواپیماهای بدون سرنشین ساخت چین بود.

صنعت هواپیمایی چین با پیشرفت فناوری هواپیماهای بدون سرنشین(UAV) خود به پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشینی دست یافته است که می توانند پروازهای بین قاره ای انجام دهند و تا ارتفاعات نزدیک به لبه فضا پرواز کند و تصاویر با وضوح بالا را حتی از مناطقی که بسیار حفاظت شده هستند، ثبت کند.

اما چیزی که به نظر می رسد توجه بیشتر افراد را به خود جلب کرده، رونمایی از یک پهپاد رادارگریز موسوم به GJ-11 با قابلیت حمل تسلیحات جنگی است که برای اولین بار از توانایی های حمله آن رونمایی شده است.

این پهپاد از سال 2013 در حال توسعه است و از یک موتور توربوفن استفاده می کند و فاصله بین بال های آن 14 متر است. در حالی که جزئیات این پهپاد تا حد زیادی ناشناخته است، اعتقاد بر این است که برد این پهپاد 4000 کیلومتر و حدبیشتر سرعت آن 1000 کیلومتر در ساعت است و مهم تر از همه این که دارای قابلیت های فوق رادارگریزی است.

برای اولین بار است که GJ-11 در منظر عموم قرار گرفته است که شاهد دو جایگاه متقارن برای نصب تسلیحات هستیم. هر جایگاه می تواند تا چهار مهمات را در خود جای دهد که می تواند بمب های هدایت دقیق باشد.

همچنین فیلمی تبلیغاتی از قابلیت های GJ-11 از جانب سازنده آن یعنی گروه صنعت هوانوردی هنگدو در این نمایشگاه هوایی نمایش داده شد.

همانطور که در این کلیپ نشان داده شد، پهپاد GJ-11 قادر به پرواز از کشتی های جنگی دوزیست است و در صورت نزدیک شدن به هدف هم می تواند به جای شلیک مهمات، به عنوان طعمه به کار گرفته شود. اگرچه این هواپیمای بدون سرنشین بسیار بزرگ است، اما احتمالاً نمی تواند قدرت آتش کافی برای نابودی کشتی دشمن را داشته باشد و بنابراین می تواند به عنوان عاملی گمراه کننده به کار گرفته شود یا منابع کشتی را محدود کند.

همچنین این پهپاد برخی امواج را به سمت اهداف خود می فرستد که می تواند گیرنده های سیگنال یا سلاح ها را مختل کند و از کار بیاندازد.

هنوز معین نیست که قابلیت های فعلی GJ-11 چیست، اما می توان دید که دیدگاه چین در مورد توصعه هواپیماهای بدون سرنشین با آنچه که ارتش آمریکا قصد توسعه آن را دارد، تفاوت چندانی ندارد.

در حالی که ایالات متحده و متحدانش در پی تقویت حضور خود در آسیا هستند، تلاش ها و پیشرفت های این چنینی چیزی است که آمریکا باید به آن توجه کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1791

به "چین از پهپادهای جنگی رادارگریز رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین از پهپادهای جنگی رادارگریز رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید