چالش ارز دیجیتال فیسبوک با بانک های مرکزی جهان

به گزارش مجله مدیریت ناب، اقتصاد نیوز:بانک های مرکزی کشورهای دنیا اول در پی نگرانی از بر هم خوردن ثبات دنیای اقتصاد حاصل از توسعه رمزارز شرکت فیسبوک به نام لیبرا این شرکت را مورد سوال قرار داده اند.

چالش ارز دیجیتال فیسبوک با بانک های مرکزی جهان

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا ، فیسبوک در صدد است تا آنالیز بیشتری راجع به رمزارز خود موسوم به لیبرا(Libra) داشته باشد و ممکن است احتیاج به پاسخ به سوالات دشواری داشته باشد.

روزنامه فایننشال تایمز می گوید نمایندگان فیسبوک از تاریخ 16 سپتامبر در حال مذاکره با مقامات 26 بانک مرکزی از جمله بانک انگلیس و صندوق ذخیره فدرال آمریکا در بازل سوئیس هستند.

انتظار می رود بانک مرکزی اروپا Benoît Coeuré ریاست این گردهمایی را بر عهده بگیرد تا از فیسبوک در خصوص دامنه و طراحی این پول دیجیتالی سوال کند.

فیسبوک نیز در مقابل موضع خود را در محبت آمیز نشان داده است و از این تعامل با سیاستمداران و قانونگذاران استقبال می نماید و می گوید از عمد چنین برنامه طولانی مدتی برای عرضه لیبرا در نظر گرفته است تا حسابی در خصوص مسائل و بازخوردها بحث گردد.

ممکن است این مذاکرات به شکلی که فیسبوک و تیم لیبرا امیدوار هستند، پیش نرود. به ویژه اینکه بانک مرکزی اروپا هشدار داده است که لیبرا باید خط مشی کاملا مشخصی داشته باشد و وزرای دارایی اتحادیه اروپا نگران این هستند که رمزارزهایی مانند لیبرا توازن و ثبات دنیای اقتصاد را بهم بزنند و از اختیارات بانک های دولتی بکاهند.

فرانسه و آلمان هر دو اظهار داشته اند که استفاده از لیبرا باید در اتحادیه اروپا ممنوع گردد، زیرا این امر حاکمیت پولی دولت ها را به چالش می کشد.

اما فیسبوک در مقابل، لیبرا را به عنوان راهی برای دموکراتیزه کردن پول، فراهم آوردن بانکداری برای عموم مردم و بسیاری از کسانی که تاکنون حساب بانکی نداشته اند و ایجاد یک فرمت مستقل از هر کشور معرفی می نماید.

از قضا دولت ها دقیقا با قسمت آخر مشکل دارند و این مسئله است که مسئولان و منتقدان را نگران نموده است. در حالی که لیبرا یک رمزارز با ثبات خواهد بود که ارزش آن وابسته به ارزهای متعارف است، اما می تواند قدرت ترسناکی به فیسبوک و انجمن لیبرا بدهد، یا بالعکس موجب ضربه شدیدی بر این شرکت گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 366

به "چالش ارز دیجیتال فیسبوک با بانک های مرکزی جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش ارز دیجیتال فیسبوک با بانک های مرکزی جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید