پیشگیری از دیابت بارداری با رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون

به گزارش مجله مدیریت ناب، پژوهشگران دانشگاه کوئین مری لندن(Queen Mary University of London) و دانشگاه وارویک(University of Warwick) انگلیس در مطالعه اخیرشان دریافته اند زنانی که در طول دوره بارداری از رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون پیروی می نمایند، احتمال ابتلا به دیابت بارداری یا افزایش وزن در آنها کمتر است.

پیشگیری از دیابت بارداری با رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون

به گزارش مجله مدیریت ناب و به نقل از دیلی میل، رژیم غذایی غنی از چربی های سالم و کم قند و گوشت فرآوری شده، از اضافه وزن و دیابت بارداری جلوگیری می نماید.

علاوه بر این بر اساس گزارش ها، زنان بارداری که آجیل و روغن زیتون در وعده های غذایی خود استفاده می نمایند احساس سرزندگی و شادابی بیشتری دارند.

پژوهشگران انگلیسی در مطالعه اخیر خود 1252 زن را مورد آنالیز قرار دادند. پژوهشگران آنها را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول رژیم غذایی که مرکز سلامت انگلیس برای تمام زنان باردار اعلام نموده را پیروی کردند و گروه دوم نیز رژیم غذایی مدیترانه ای را شروع کردند. پژوهشگران در گروه اول بیشتر بر مراقبت های قبل از زایمان عمومی تمرکز داشتند و در گروه دوم نیز بر روی رژیم غذایی آنها متمرکز بودند. زنانی که رژیم غذایی مدیترانه را پیروی می کردند آجیل بسیاری مصرف می کردند و هر دو هفته یک بار نیز می بایست غذاهای خود را با روغن زیتون می خوردند. علاوه بر نکات ذکر شده آنها تنها می توانستند در حد بسیار متوسط از گوشت قرمز ، شکر و فست فود استفاده نمایند.

پژوهشگران پس از مدتی این دو گروه را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند مادرانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی نموده بودند احتمال ابتلا به دیابت بارداری 35 درصد در آنها پایین تر از مادران گروه اول بود. علاوه بر این وزن آنها نیز نسبت به گروه اول به طور متوسط 1.25 کیلوگرم کمتر بود.

دیابت بارداری به شرایطی گفته می گردد که افزایش قند خون برای اولین بار، در دوران بارداری دیده گردد. دیابت بارداری، تقریباً در چهار درصد از بارداری ها بروز می نماید. علت دقیق دیابت باردای تعیین نیست ولی وجود بعضی از سر نخ ها، در تشخیص زودرس این بیماری مؤثر است. با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و مادر باردار می تواند داشته باشد، پیشگیری و کنترل دیابت در دوران بارداری لازم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 240

به "پیشگیری از دیابت بارداری با رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از دیابت بارداری با رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید