هشدار نسبت به تشدید بارش ها در 12 استان

به گزارش مجله مدیریت ناب، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در نقاط مختلف کشور هشدار داد و درباره امتناع از کوهنوردی توصیه کرد.

هشدار نسبت به تشدید بارش ها در 12 استان

با ما همراه باشید و درباره کلاه عطا بیشتر بدانید.

سازمان هواشناسی با صدور نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آورده است: وقوع رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ امروز (15 اردیبهشت ماه) برای شمال آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، نیمه جنوبی کرمان، شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و منطقه ها شرقی خراسان رضوی و فردا (16 اردیبهشت ماه) برای استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، البرز و تهران پیش بینی می گردد.

این شرایط جوی آدینه (17 اردیبهشت ماه) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمان، خراسان شمالی، شمال شرق سمنان و زنجان و شنبه (18 اردیبهشت ماه) در شمال شرق تهران، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی حاکم خواهد بود.

احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، آبگرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی، شکستن درختان و احتمال آسیب رسیدن به سازه های سست دور از انتظار نیست و نسبت به خودداری از تردد و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه های موقت و سست، عدم عبور از جاده های آب گرفته توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، چهارشنبه (15 اردیبهشت ماه) برای نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب یزد، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان شمالی، شمال زنجان، شرق و ارتفاعات تهران و ارتفاعات البرز و پنج شنبه (16 اردیبهشت ماه) برای استان های زنجان، سمنان، شمال قزوین، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، کرمان و سیستان و بلوچستان پیش بینی می گردد.

حاکمیت این شرایط جوی آدینه (17 اردیبهشت ماه) در استان های مازندران، گلستان، گیلان، شمال خراسان رضوی و شمال هرمزگان و شنبه (18 اردیبهشت ماه) در نیمه جنوبی کرمان، شمال شرق اصفهان و شمال شرق یزد دور از انتظار نیست.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می توان به احتمال جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، صاعقه و برق گرفتگی در منطقه ها مرتفع و مستعد، احتمال شکستن درختان فرسوده وآسیب به سازه های موقت اشاره نمود بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کوهنوردی و چرای دام در منطقه ها مرتفع و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها به ویژه در ساعات بعد از ظهر و شب و تحکیم سازه های موقتی توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1667

به "هشدار نسبت به تشدید بارش ها در 12 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به تشدید بارش ها در 12 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید