مانیتورینگ شبکه چگونه انجام میشود؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، مانیتورینگ شبکه (network monitoring) از مهم ترین عملکردهای IT است که برای افزایش بازده شبکه و عیب یابی سریع به نظارت و پایش دائم شبکه می پردازد. اگر سازمانی هستید که در پی کاهش هزینه ها می شد و می خواهید امنیت شبکه خود را بیش از پیش ارتقا دهید، باید مانیتورینگ شبکه را بیش از پیش جدی بگیرید.

مانیتورینگ شبکه چگونه انجام میشود؟

نتورک مانیتورینگ روز به روز بیشتر جای خود را میان سازمان ها باز می نماید، اما سوالی که برای بسیاری از ما پیش می آید این است که مانیتورینگ شبکه چگونه انجام می گردد و چه کمکی به سازمان ما می نماید؟ نرم افزار نتورک مارکتینگ چگونه بازده سازمان را افزایش می دهد؟

مانیتورینگ شبکه چیست؟

نوعی مدیریت شبکه است و فرآیند پایش مستمر شبکه کامپیوتری است تا خرابی های هر نقطه از شبکه سریعتر شناسایی شوند و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کرد.

مانیتورینگ شبکه داده ها و گزارشات جامعی از داده های شبکه فراهم می نماید. روتر، فایروال، سرور، سوئیچ، ماشین های مجازی همگی شبکه هایی هستند که مانیتورینگ شبکه روی آن ها انجام می گردد. سپس داده های جمع آوری شده از این شبکه ها فیلتر می شوند و مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا اگر مسئله ای در هر یک از شبکه ها وجود دارد شناسایی و سریعا برطرف گردد. به این منظور هم برای اطمینان از سالم بودن آن ها و سندی برای کارکرد صحیح آن ها از نرم افزار مانیتورینگ شبکه استفاده می گردد.

مسائل متداول در شبکه:

 • خرابی دستگاه
 • از کار افتادن لینک ها
 • خطای واسط
 • از دادن بسته با پکت لاس
 • زمان پاسخگویی برنامه
 • تغییرات پیکربندی
 • مانیتورینگ شبکه موارد زیر را پایش می نماید:
 • استفاده از پهنای باند
 • عملکرد برنامه
 • عملکرد سرور
 • پیکربندی شبکه

عملکرد نرم افزار و سیستم نتورک مانیتورینگ به دسته بندی های مختلف تقسیم می گردد که هر یک کار خاصی را انجام می دهند. اما نرم افزار مانیتورینگ شبکه چگونه کار می نماید؟

نرم افزار مانیتورینگ شبکه چگونه کار می نماید؟

مانیتورینگ شبکه از تکنیک ها و روش های مختلفی استفاده می نماید تا عملکرد و دسترسی شبکه را آنالیز کند و بیازماید. تکنیک هایی که بیشترین استفاده را برای جمع آوری داده ها برای سیستم مانیتورینگ دارند عبارتند از:

پینگ

پینگ که از عبارت Packet Internet Groper گرفته شده و تکنیک پایه است که نرم افزار مانیتورینگ شبکه برای تست کردن هاست در شبکه از آن استفاده می نماید. سیستم مانیتورینگ سیگنالی را ارسال می نماید و داده هایی را ثبت می نماید. مثلا این که سیگنال دریافت شد یا نه، چه قدر طول کشید تا هاست سیگنال را دریافت کند و یا آیا سیگنالی در این میان گم شد یا نه. در واقع داده ها از فعال بودن هاست مطمئن می شوند و عملکردش را زیر نظر می گیرند.

SNMP

SNMP که مخفف عبارت Simple Network Management Protocol است، تک تک دستگاه ها را در شبکه به وسیله سیستم مانیتورینگ شبکه پایش می نماید. این پروتکل دستگاه ها و شبکه های مختلف را در شبکه کامپیوتری نظارت می نماید و اطلاعات را جمع آوری و تجهیزات شبکه را از راه دور کنترل می نماید. مدیران سازمان می توانند بهتر مسائل شبکه را شناسایی نمایند و عملکرد آن را بهبود ببخشند.

پروتکل Syslog

Syslog سیستم مسیجینگ اتوماتیک است که سیستم های کامپیوتری از آن استفاده می نمایند تا زمانی که رویدادی رخ دهد، داده ها را به یک مکان مرکزی برای ذخیره سازی ارسال نمایند. زمانی که سیستم با ارور، خرابی ناگهانی و هر مشکل دیگری روبرو گردد، تکنسین ها می توانند دستگاه هایی را برای ارسال داده ها و پیغام ها پیاده سازی نمایند. این پیغام ها معمولا حاوی پیغام هایی هستند که می توانند برای مدیریت سیستم و سیستم های امنیتی مورد استفاده قرار بگیرند.

اسکریپت ها

اسکریپت قطعه کدی است که داده های پایه را جمع آوری می نماید و طوری شبکه را می چینند که یک تسک یا عمل مشخصی در شرایط خاص انجام گردد. برای مثال تسک های از پیش مشخص شده نمونه ای از این اسکریپت ها هستند. ریست کردن و بازپیکربندی دسترسی به کامپیوتر از این تسک ها هستند. بعلاوه اسکریپت برای جمع آوری داده ها برای مانیتورینگ شبکه هم استفاده می گردد.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا نرم افزاری پیشرفته برای پایش شبکه و دیتاسنتر است که از این تکنیک ها برای ردیابی هر اختلال و اشکالی در شبکه شخصی سازی شده و این داده ها را به مسئول شبکه ارسال می نماید و سعی دارد مسائل شبکه را در اسرع وقت با کمترین هزینه برطرف کند.

برترین نرم افزار مانیتورینگ شبکه برای آگاهی سریع از رخدادها در شبکه

طوری طراحی شده است که با کاربری ساده و قوی برای هر سازمانی چه کوچک و چه بزرگ مناسب است. این نرم افزار از بیش از 600 دستگاه از محصولات معتبر جهان و پروتکل های SNMP (V1,2,3) و WMI پشتیبانی می نماید.

از جمله مزایایی که نرم افزار بینا برای کاربران خود دارد:

 • دارای گواهینامه امنیت از سازمان فنی اطلاعات است و امنیتی سطح بالا دارد.
 • می توان روی چندین سرور بار کاری مانیتورینگ را توزیع کرد.
 • به نرم افزار جانبی مثل ابزار کلاینت احتیاج ندارد.
 • دارای مکانیسم پیشرفته برای متراکم سازی لاگ است.
 • در شبکه های بزرگ هم عملکردی سطح بالا دارد.

مزیتی که نرم افزار بینا نسبت به بقیه نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه دارد این است که نسخه اندروید هم دارد، بی درنگ اخطار ارسال می نماید و دارای دو قابلیت داشبورد مانیتورینگ و دیاگرام است که سازمان می تواند به صورت زنده شرایط زیرساخت ها، دسترسی پذیری و پهنای باند لینک ها و موارد دیگر را مشاهده کند.

امکانات نرم افزار بینا

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا به صورت پیوسته و 24 ساعته در حال پایش و نظارت بر شبکه ها و سیستم است و در این میان سرویس های مختلفی را پایش می نماید که در ادامه به مهم ترین های آن ها اشاره خواهیم کرد.

- پایش پایگاه داده

نرم افزار بینا استفاده از منابع، سرویس ها، فرآیندها و شرایط سخت افزارها را به صورت دقیق زیر نظر می گیرد و در صورت بروز هرگونه خطا و مشکل سریعا آن را برطرف نمایند.

- پایش تجهیزات شبکه

نرم افزار بینا شرایط تجهیزات شبکه را پایش می نماید تا مطمئن گردد به درستی کار می نمایند و اگر مسئله ای هست سریعا آن را برطرف کند.

- پایش ایمیل سرورها و سرورهای مجازی

این نرم افزار علاوه بر پایش سرورهای مجازی و اطمینان از عملکرد و کارایی آن ها، بر ایمیل سرورها هم نظارت دارد و مطمئن می گردد که ایمیل ها ارسال شده اند و به وسیله کاربر دریافت شده اند.

- مانیتورینگ وب سایت

سازمان باید بداند وب سایتش سرعت لود شدن خوبی دارد یا نه، کاربر به آن دسترسی دارد یا نه و آیا سرعت پاسخگویی ها مناسب است یا نه.

- مانیتورینگ دما و رطوبت

باید همواره دما و رطوبت اتاق سرور و دیتاسنتر مورد آنالیز قرار بگیرد تا در شرایط نامناسب نباشند و اختلالی در عملکرد دستگاه ها به وجود نیاید. نرم افزار بینا بر این مورد نیز نظارت دارد.

- مانیتورینگ لاگ تجهیزات شبکه

برای عملکرد بهتر شبکه و دستگاه ها، نرم افزار بینا حجم بالای پیغام های Syslog را نیز پایش و پردازش می نماید.

سخن آخر

مانیتورینگ شبکه از کاربردی ترین و به صرفه ترین روش هایی است که سازمان ها می توانند برای ارائه کیفیت بهتر خدمات و برطرف مسائل شبکه از آن بهره بگیرند. نرم افزار کارآمد مانیتورینگ شبکه به این منظور باید به گونه ای طراحی شده باشد که به طور پیوسته سیستم و شبکه را پایش کند و در برطرف سریع مسائل کوشا باشد.

منبع: شبکه چی
انتشار: 30 خرداد 1403 بروزرسانی: 30 خرداد 1403 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2261

به "مانیتورینگ شبکه چگونه انجام میشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مانیتورینگ شبکه چگونه انجام میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید