فوت و فن جلوگیری از سرما و یخ زدگی

به گزارش مجله مدیریت ناب، زهرا کبیری؛ با سرد شدن هوا افراد بیشتری در معرض سرمازدگی و یخ زدگی قرار می گیرند. به همین منظور سعی کنید زمانی که هوا بسیار سرد است درخانه بمانید. مدت زمان حضورتان درخارج از خانه را تا حد ممکن کوتاه کنید.

فوت و فن جلوگیری از سرما و یخ زدگی

جلوگیری

حواستان به علائم و سیگنال های بدنتان باشدسعی کنید گرم و خشک بمانید. لباس گرم بپوشید و از خیس شدن آن ها جلوگیری کنید. لباس هایی که بچه ها و بزرگسالان باید بپوشند شامل (کلاه - شال برای پوشاندن صورت و دهان - آستین هایی که در ناحیه مچ دست چسبان هستند - دستکش (دستکش های تک انگشتی گرم تر از دستکش های پنج انگشتی هستند) کاپشن و.. مصرف و نوشیدن مایعات گرم. از پارچه هایی بهره ببرید که گرمای بدن را بیشتر در خود نگه داشته و رطوبت را جذب نمی نمایند. (پشم- ابریشم یا پلی پروپیلن، بیش از پنبه و نخ، گرمای بدن را در خود نگه می دارند.)

نکات مهم

تعریق زیاد باعث می گردد بدن گرمای بیشتری از دست بدهد، بنابراین هر وقت احساس کردید، زیادی گرم تان شده است، لایه های اضافی لباس را درآورید. در هنگام زدودن برف و یخ از روی ماشین یا سوخت گیری از ریخته شدن بنزین یا الکل روی پوست جلوگیری کنید. قرارگرفتن این مواد روی پوست، باعث می گردد بدن گرمای بیشتری را از دست دهد. لرزیدن از سرما را نادیده نگیرید. زیرا اولین علامت مهم از دست رفتن گرمای بدن است.

لرزیدن مداوم نشانه آن است که زمان رفتن به داخل یک محیط سربسته فرارسیده است. از یخ دوری کنید. راه رفتن روی یخ بسیار خطرناک است. بسیاری از آسیب های ناشی از هوای سرد، در اثر زمین خوردن در پیاده روها، پله ها و ورودی خانه ها که پوشیده از یخ هستند رخ می دهد. با استفاده از نمک یا یک ترکیب شیمیایی ضدیخ تا حدامکان، یخ پله ها و راستا های عبور و مرور را از بین ببرید.

از انجام فعالیت بسیار در زمان بارش برف خودداری کنید

قلب در هوای سرد فشار بیشتری را متحمل می گردد. اگر به بیماری قلبی یا افزایش فشار خون مبتلا هستید به توصیه پزشک خود در خصوص برف روبی یا انجام کار های سخت در هوای سرد عمل کنید. در غیر اینصورت اگر مجبور به انجام کار های سنگین در فضای بیرون از خانه هستید، لباس گرم بپوشید و به آرامی کار کنید تا از تعریق زیاد جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که در هوای سرد بدن شما برای گرم ماندن کوشش می نماید؛ بنابراین در انجام کار ها افراط نکنید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1846

به "فوت و فن جلوگیری از سرما و یخ زدگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت و فن جلوگیری از سرما و یخ زدگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید