روسیه: کشورهای منطقه نسبت به مناقشه آذربایجان-ارمنستان خویشتن دار باشند

به گزارش مجله مدیریت ناب، یک مقام وزارت خارجه روسیه، بعضی مسائل مورد آنالیز در رایزنی ها با طرف آمریکایی در وین را نام برده و تأکید کرد، مسکو از نقش آفرینان منطقه می خواهد تا با اقدامات نظامی به تنش در مرز ارمنستان و آذربایجان، دامن نزنند.

روسیه: کشورهای منطقه نسبت به مناقشه آذربایجان-ارمنستان خویشتن دار باشند

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، نوشته است: آلکسی زایتسف معاون مدیر بخش اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه بیان کرد که در رایزنی های دوجانبه با نمایندگان آمریکا درباره ثبات راهبردی که در تاریخ 27-30 جولای (6 الی 9 مرداد ماه) در وین برگزار گردید، در کنار موضوعات دیگر، مسائل مربوط به دفاع ضد موشکی نیز مورد آنالیز نهاده شد.

این مقام وزارت خارجه روز پنج شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: مسلماً ما نیز در چارچوب گفت گوهای راهبردی سئوالاتی را برای مقامات آمریکایی مطرح کردیم که از جمله آنها، موضوع سپر دفاع موشکی است. ما از ایالات متحده انتظار داریم که در اجرای برنامه های خود در توسعه این سیستم کلیه اصول پذیرفته شده در جامعه دنیای مبنی بر غقرقابل قبول بودن تقویت امنیت خود در جهت آسیب به امنیت سایر کشورها را رعایت کند.

زایتسف یادآور شد تا به امروز که اقدامات یک جانبه طرف آمریکایی در این زمینه از جمله تشکیل بخش های دفاع موشکی دنیای در اروپا، منطقه آسیا و اقیانوسیه و کوشش برای ایجاد یک سیستم دفاع موشک ضد موشکی فضایی، به شکل کاملا، منفی بر سیستم امنیت بین المللی تأثیر گذاشته و به طور چشمگیری روابط را در مناطق مختلف دنیا پیچیده نموده و به ایجاد شرایط خطرناک برای از سرگیری یک مسابقه تسلیحات هسته ای یاری می نماید.

کشورهای منطقه خویشتن داری بیشتری در رابطه با مناقشه مرزی آذربایجان و ارمنستان نشان دهند

این دیپلمات روس همچنین تأکید کرد که طرف روسی از سایر نقش آفرینان منطقه ای می خواهد تا در شرایط تنش اخیر در مرز ارمنستان و آذربایجان، در اقدامات نظامی خود خویشتن داری نشان دهند.

وی در پاسخ به سئوالی درباره مانور نظامی مشترک آذربایجان و ترکیه، از جمله در نزدیکی خطوط مرزی ارمنستان، گفت: مسلماً ما فرایند اوضاع در منطقه را به ویژه با توجه به درگیری های مسلحانه اخیر در مرز ارمنستان و آذربایجان، از نزدیک زیر نظر داریم و مصرانه از همه طرفین، از جمله نقش آفرینان دیگر در منطقه می خواهیم تا از خود، از جمله در فعالیت های نظامی، خویشتن داری نشان داده و باعث تحریک بیشتر وخامت اوضاع در منطقه نشوند.

زایتسف تأکید کرد: مقامات روس از تشدید اوضاع اخیر در مرز دو کشور دوست: ارمنستان و آذربایجان بسیار نگران هستند. ما معتقدیم که مناقشه طولانی مدت قره باغ، مانند سایر اختلافات در عرصه بین المللی، منحصراً باید به وسیله مسالمت آمیز و با انجام مذاکرات دیپلماتیک حل و فصل گردد.

اتهام زنی به روسیه درباره ارسال سلاح به لیبی، بی اساس است

این مقام وزارت امور خارجه روسیه همچنین اتهامات مطرح شده از سوی بعضی کشورها و رسانه ها علیه این کشور مبنی بر نقض تحریم تسلیحاتی علیه لیبی را بی اساس نامیده و یادآور شد: اتهام زنی به ما در رابطه با نقض تحریم تسلیحاتی و ارسال سلاح به لیبی کاملا بی اساس است. ضمن اینکه، بر کسی پوشیده نیست که شماری از کشورها، از جمله آنهایی که روسیه را در این خصوص مقصر جلوه می دهند، خود با تهیه سلاح و انتقال مزدوران و شبه نظامیان خارجی به منطقه، مستقیماً در درگیری های داخلی در لیبی مشارکت می نمایند.

این دیپلمات همچنین بیان کرد که روسیه انتظار دارد که به رسمیت شناختن واقعیت دستکاری در اطلاعات مربوط به حادثه حمله شیمیایی در شهر دومای سوریه در آوریل 2018 ، یاری کند تا فعالیت سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی به فرایند غیر سیاسی بازگردد.

وی اضافه نمود: به رغم اینکه این حقایق بطور گسترده بر همکان آشکار است، آنها برای نخستین بار در صفحات نشریات معتبر غربی ظاهر شده است. امیدواریم که با معین شدن این مسائل یاری کند تا فعالیت سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی را به فرایند حرفه ای، کاملاً فنی و بدون برخوردهای سیاسی بازگردد، همانطور که در کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی پیش بینی شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 989

به "روسیه: کشورهای منطقه نسبت به مناقشه آذربایجان-ارمنستان خویشتن دار باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: کشورهای منطقه نسبت به مناقشه آذربایجان-ارمنستان خویشتن دار باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید