رابطه تحریم ها و مرگ 13 هزار ایرانی به دلیل کرونا چیست؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، ایران که هنگام همه گیری کرونا در ضعیف ترین شرایط مالی خود از زمان انتها جنگ با عراق قرار داشت باید در کنار خارج کردن اقتصاد کشور از زیر فشارها، سلامت شهروندانش را نیز تضمین می کرد. اما آمریکا با افزایش حجم تحریم هایش علیه ایران، در عمل مدیریت همه گیری کرونا را برای مسئولان ایرانی سخت کرد.

رابطه تحریم ها و مرگ 13 هزار ایرانی به دلیل کرونا چیست؟

یورونیوز در ادامه نوشت: به اعتقاد جواد صالحی اصفهانی، عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک، اگر تحریم های آمریکا علیه ایران کاهش پیدا می کرد، 13 هزار ایرانی در اثر کرونا جان نمی باختند.

مسئولان حوزه سلامت در ایران در ابتدای همه گیری کرونا پیروز شدند تعداد فوتی های روزانه بر اثر این بیماری را با وجود کمبود امکانات پزشکی کاهش دهند، اما با افزایش هزینه های اقتصادی، دولت مجبور شد در سیاست های کرونایی اش تجدیدنظر کند؛ تصمیمی که باعث شد تا موج دوم همه گیری کرونا مرگبارتر از موج اولش باشد.

این اقتصاددان در مقاله اش که در وبسایت موسسه بروکینگز منتشر شده است، اقتصاد ایران را در حال حاضر شکننده ارزیابی کرد. او با اشاره به فاصله میان مواضع رهبران ایران و ترامپ، نوشت: درهم تنیدگی زندگی مردم ایران با سیاست آمریکا و با وجود کوشش های تهران برای فاصله دریافت از واشنگتن در چهار دهه گذشته طعنه آمیز است.

با این وجود ایران کوشش نموده است تا به سختی چالش های ایجاد شده در اثر کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ را تحمل کند، اما همه گیری کرونا بر مسائل موجود در ایران اضافه نمود.

گزارش ها از ایران حکایت از آن دارد که فرایند عرضه دارو در داروخانه ها از حالت عادی خارج شده، به گونه ای که گاهی دسترسی بیماران به دارو های خاص سخت تر شده است.

از همین رو گمانه ها از تأثیر منفی تحریم ها بر فراوری دارو در داخل ایران حکایت دارد، چرا که بیشتر مواد اولیه دارو های فراوریی در ایران، وارداتی هستند. بعضی ناظران بین المللی از خودداری بعضی بانک های اروپایی از انجام عملیات بانکی برای شرکت های دارویی با وجود معافیت از تحریم ها خبر داده اند.

اگر چه بر اساس راهبرد وزارت خزانه داری آمریکا نقل و انتقال کالا های بشردوستانه از جمله دارو در زمان اعمال تحریم ها علیه ایران منعی ندارد، اما مؤسسات اقتصادی و شرکت های خارجی به دلیل نگرانی هایشان از مجازات های مشخص شده توسط واشنگتن از انجام هرگونه عملیاتی برای انتقال دارو و تجهیزات پزشک به ایران سرباز می زنند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1178

به "رابطه تحریم ها و مرگ 13 هزار ایرانی به دلیل کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه تحریم ها و مرگ 13 هزار ایرانی به دلیل کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید