دریاچه بلد کجاست؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، دریاچه بلد یکی از زیباترین جاذبه های کشور اسلوونی است. این دریاچه کوچک هر آنچه برای یک تفریح عالی به آن احتیاج داریم را در خود جای داده است؛ یک قلعه بر فراز تپه ای مرتفع، یک جزیره کوچک زیبا، مسیرهای پیاده روی و کوه پیمایی و سواحل دنج برای شنا. در این مقاله به طور جامع به دریاچه بلد و جاذبه های اطراف آن خواهیم پرداخت.

دریاچه بلد کجاست؟

تشکیل دریاچه بلد

شکل کنونی و منحصربه فرد دریاچه بلد به طور اتفاقی پدید نیامده است. در سال های بسیار دور، یک گودال تکتونیکی که در طی هزاران سال بر اثر کوه یخی بوهینی (Bohinj) شکل گرفته بود، در مکان کنونی دریاچه بلد به وجود آمد.

جهت این گودال با صخره ای عظیم مسدود شده بود؛ صخره ای که در طول زمان دچار فرسایش شد و به شکل کنونی جزیره بلد درآمد. پس از سرانجام عصر یخبندان، یخ ها آب شدند و این گودال را پر کردند. درنتیجه دریاچه بلد پدید آمد.

عمق بلد در بعضی نقاط به 30 متر می رسد و از این نظر در میان غواصان بسیار محبوب است. 19 گونه از آبزیان نظیر اسبِله ماهی، لاک پشت و ماهی کول در این دریاچه زندگی می نمایند. اردک ها و قوها و همچنین گیاهان متعدد نیز در سراسر سطح دریاچه دیده می شوند.

افسانه شکل گیری دریاچه بلد

در روزگاران قدیم، هیچ آبی در محل کنونی دریاچه بلد وجود نداشت اما این منطقه دره ای سرسبز با کوه ها و صخره های کوچک بود. محلی که در طول شب ها به مکانی برای پایکوبی و پای کوبی اجنه تبدیل می شد.

چوبان ها گوسفندان خود را در این دره به چرا می آوردند و گوسفندان علف های اطراف صخره های متعلق به اجنه را می خوردند. اجنه از چوپان ها درخواست کردند که حصاری در اطراف محوطه پایکوبی و پای کوبی آن ها بکشند تا علف های این منطقه سالم و نرم باقی بماند. چوپان ها توجهی به درخواست اجنه نداشتند، تا اینکه یک روز، پای زیباترین و جوان ترین جن در حین پایکوبی و پای کوبی شکست.

اجنه خشمگین از چشمه ها و جویبارها خواستند تا به این دره هجوم بیاورند و اینجا را پر از آب نمایند. بر اثر این سیل، همه چیز به جز صخره وسط دره به زیر آب رفت و اجنه در طول شب ها بر روی این صخره و جزیره کنونی دریاچه بلد، به پایکوبی و شادی می پرداختند. اگرچه اجنه سال ها پیش این مکان را ترک کردند، اما از خود یک دریاچه و جزیره ای زیبا در دامنه کوه ها به جای گذاشتند. این دریاچه بلد نام دارد.

چگونه از دریاچه بلد دیدن کنیم؟

اگر زمان کافی در برنامه سفر خود دارید، به شما توصیه می کنیم که چندین شب را در دریاچه بلد یا دریاچه بوهینی سپری کنید. شما برای تجربه تمامی جاذبه های موجود در این مقاله، به یک روز کامل احتیاج دارید و این روز، روزی شلوغ و طولانی برای شما خواهد بود.

اگر دو روز از زمان سفر خود را به این منطقه اختصاص دهید، می توانید در یک روز از دریاچه بلد و در روز دیگر از دریاچه بوهینی دیدن کنید. اگر یک روز دیگر هم زمان داشته باشید، می توانید ملاقات از تنگه وینتگار (Vintgar) را نیز به برنامه سفر خود اضافه کنید.

سفرهای یک روزه به دریاچه بلد

اگر زمان سفر شما به اسلوونی محدود باشد، می توان در قالب سفری یک روزه از لیوبلیانا (Ljubljana)، عظیم ترین شهر این کشور، به دیدن دریاچه بلد رفت. اگر یک خودرو اجاره کنید، می توانید با آن از شهر خارج شوید و به جست وجوی دریاچه بلد بروید و در انتهای روز دوباره به لیوبلیانا بازگردید.

اگر خودروی شخصی ندارید، بازهم می توانید با وسایل حمل ونقل عمومی خود را به این دریاچه برسانید، یا اینکه در قالب تورهای روزانه از بلد دیدن کنید.

جاذبه های دیدنی اطراف دریاچه بلد

ساختار تکتونیکی دریاچه بلد تنها منجر به شکل گیری خود دریاچه نشد، بلکه چشمه های آب گرم فراوانی را در بخش شرقی دریاچه به وجود آورد. این چشمه ها باعث می شوند که دمای آب در این قسمت از دریاچه از 20 درجه سانتی گراد کمتر نشود. این چشمه های آب گرم هم اکنون استخرهای هتل های گراند هتل (Grand Hotel)، هتل پارک (Hotel Park) و ریکلی بالانس (Rikli Balance) را پر می نمایند.

مجموعه اسپاهای هتل پارک و ریکلی بالانس صرفاً به گرمای آب این چشمه ها اکتفا ننموده و یک بار دیگر هم آب آن ها را گرم می نمایند. درحالی که مجموعه گرند هتل به شما امکان تجربه چشمه های آب گرم طبیعی با دمای واقعی 22 درجه سانتی گراد را می دهد. گفته می شود که نوشیدن آب این چشمه ها خواص شفابخش دارد.

جزیره بلد

جزیره بلد کانون توجهات در دریاچه بلد است. ملاقات از این جزیره، یکی از بهترین تجربه هایی است که می توان در دریاچه بلد تجربه کرد. اگر اهل ماجراجویی هستید، می توانید یک قایق پارویی اجاره کنید و با آن به سوی جزیره پارو بزنید.

تماشای مناظر اطراف دریاچه از درون آب، در حین حرکت به سمت جزیره، بسیار لذت بخش است. شما می توانید از فروشگاه های اطراف دریاچه، علاوه بر قایق های پارویی، قایق های پدالی هم اجاره کنید. قیمت انواع قایق ها در این فروشگاه ها از 20 یورو به ازای هر ساعت آغاز می شود.

وقتی که به جزیره رسیدید، قایق خود را در اسکله پارک کنید. قایق را با طناب به سکو ببندید و برای کاوش در اطراف جزیره اصلاً عجله نکنید.

شما برای قایق سواری به تجربه زیادی احتیاج ندارید و در ابتدا کمی احساس بی تعادلی و تکان خوردن می کنید. جهت آبی از ساحل دریاچه تا جزیره بلد با قایق حدود 15 دقیقه است و می تواند تجربه و تمرین خوبی برای شما به منظور قایق سواری های بعدی باشد.

اگر صرفاً می خواهید در گوشه ای بنشینید و از قایق سواری لذت ببرید، سوار بر یک پلِتنا (pletna) شوید. این قایق ها عظیم تر هستند و ظرفیت سوار کردن 20 مسافر را دارند. قیمت این قایق ها به ازای هر نفر 12 یورو است. بیشتر این قایق ها در کنار پله های منتهی به کلیسای مریم مقدس پهلو می گیرند.

زنگ آرزوها را به صدا درآورید

وقتی که به جزیره بلد رسیدید، به احتمال زیاد به طور پی درپی صدای ناقوس کلیسا را خواهید شنید. چیزی که شما می شنوید، صدای زنگی است که هر توریستی برای محقق شدن آرزوهای خود به صدا درمی آورد.

فارغ از اینکه این زنگ، آرزوهای شما را برآورده می نماید یا نه، بد نیست به هنگام بازدید از جزیره بلد، آن را به صدا درآورید. شما می توانید پس از به صدا درآوردن زنگ، به بالای برج ناقوس نیز بروید. بااین حال انتظار نداشته باشید که بتوانید از این بالا تمام اطراف دریاچه را تماشا کنید.

این تفریح برای افراد عظیم سال 6 یورو و برای بچه ها زیر 14 سال، 1 یورو هزینه دارد.

در اطراف دریاچه بلد قدم بزنید

یکی از تفریحات محبوب و رایج در این منطقه، قدم زدن در اطراف دریاچه بلد است. طول این جهت 6 کیلومتر است و تقریباً 1.5 ساعت طول می کشد. این زمان در صورت توقف های پی درپی شما بیشتر هم خواهد بود.

مناظر اطراف دریاچه در امتداد این جهت بسیار تماشایی هستند و شما ممکن است در طول آن با محوطه های متعدد و بسیار زیبایی برای شنا روبه رو شوید. مناظر رو به قلعه بلد از بخش جنوبی دریاچه نیز بسیار دیدنی هستند.

جهت پیاده روی در بخش غربی دریاچه هم جذاب است. شما در این جهت در زیر سایه درختان و در فضایی آرام و به دور از سروصدای خودروها و ترافیک شهری به قدم زدن می پردازید. به علاوه، بخش غربی دریاچه، یکی از بهترین مناظر رو به جزیره بلد را دارد.

قلعه بلد

این قلعه بیش از هزار سال است که بر فراز این صخره ها نهاده شده است و یکی از بهترین مکان ها برای تماشای مناظر اطراف دریاچه بلد است. قلعه بلد قدیمی ترین قلعه در اسلوونی است و قدمت آن به سال 1011 میلادی بازمی شود.

به هنگام بازدید از این قلعه، روی بالکن آن بروید و از مناظر رو به دریاچه لذت ببرید و گشتی هم در موزه آن بزنید. اگر می خواهید در حین صرف نهار یا شام به مناظر زیبای اطراف دید داشته باشید، به رستوران قلعه بلد بروید.

بلیط بازدید از این قلعه برای افراد عظیم سال 11 یورو است. افراد زیر سن 14 سال و دانش آموزان نیز می توانند به ترتیب با پرداخت 5 و 7 یورو از این قلعه دیدن نمایند.

کلیسای جان باپتیست

کلیسای محلی جان باپتیست (St. John the Baptist) در زاسیپ (Zasip)، دهکده ای در منطقه بلد، واقع شده است. اولین بار در قرن سیزدهم میلادی به این کلیسا اشاره شد، اما احتمال می رود که کلیسای جانِ باپتیست یا تعمیددهنده قدمت بیشتری داشته باشد.

این کلیسا در سال 1778 به سبک باروک مورد بازسازی نهاده شد و حالا نیز به خوبی از آن، به خصوص تمامی هنرهای به کاررفته در آن، مراقبت می شود. نقاشی های محراب اصلی و محراب های جانبی این کلیسا به دست لئوپولد لِیِر (Leopold Layer)، نقاش اهل اسلوونی، کشیده شده اند.

سوار بر درشکه های قدیمی شوید

درشکه های قدیمی تاریخچه ای طولانی در بلد دارند. آن ها در ابتدا زائران را جابجا می کردند، اما پس از احداث راه آهن، مسافران را از ایستگاه راه آهن به مقاصد موردنظرشان در بلد می بردند. امروزه این درشکه ها نوعی جاذبه گردشگری محسوب می شوند و در سراسر بلد به چشم می خورند.

هرکسی نمی تواند در بلد درشکه چی شود، زیرا درشکه چی بودن یک شغل آبا و اجدادی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. پسر این شغل را از پدر خود به ارث می برد، درحالی که پدر نیز شغل خود را از پدرش به ارث برده است. دقیقاً به همین خاطر است که اعضای انجمن درشکه چی های محلی بلد سعی دارند تا این سنت را ادامه دهند.

درشکه چی ها به لباس مخصوص خود افتخار می نمایند. آن ها لباسی سنتی به تن دارند. این لباس شامل یک کت، شلوار و کلاه مشکی، به همراه پیراهن سفید و جلیقه ای می شود که با قلاب دوزی های منطقه گورنیسکا (Gorenjska) تزئین شده است.

درشکه ها نیز شکل ظاهری خود را در طول تاریخ حفظ نموده اند. تغییرات در این درشکه ها شامل چرخ های آن ها می شود. چرخ های آهنی جای خود را به چرخ های چوبی همراه با لاستیک داده اند. به علاوه، سیستم ترمزگیری نیز به دلایل ایمنی به این درشکه ها اضافه شده است. دیگر بخش های درشکه ها به همان شکل سابق هستند.

از تپه مالا اوسوینیتزا بالا بروید

برای داشتن یکی از بهترین مناظر از اطراف دریاچه بلد، به بالای تپه مالا اوسوینیتزا (Mala Osojnica) بروید. این یک کوه پیمایی کوتاه اما کمی سخت است، ولی پاداش شما شگفت انگیز خواهد بود و آن چیزی نیست جز منظره هوایی بی نظیر از دریاچه بلد. جهت کوه پیمایی از غرب دریاچه آغاز می شود. در این مکان یک نیمکت نهاده شده است و علامتی کوچک، نقطه آغاز را به شما نشان می دهد.

جهت کوه پیمایی ما را مستقیماً به بالای تپه می برد. بیشتر طول این جهت از زیر سایه درختان عبور می نماید. در بخش های کوتاهی از جهت، پلکان های چوبی وجود دارد و افراد باید با یاری زنجیر از بخش هایی از جهت بالا بروند. وجود یک پلکان فلزی به شما نویدِ نزدیک شدن به بالای تپه را می دهد.

در بالای این پلکان، یک نیمکت چوبی دیگر با منظره ای زیبا رو به دریاچه بلد نهاده شده است. اگر کمی به کوشش خود ادامه دهید (فقط در حدود 5 دقیقه بیشتر)، به مالا اوسوینیتزا می رسید.

پیمودن این جهت بین 45 تا یک ساعت به طول می انجامد و درصورتی که در طول جهت توقف کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید، طولانی تر هم می شود. شما برای این کوه پیمایی احتیاجی به کفش های مخصوص ندارید، هرچند بهتر است با خود یک جفت کفش مناسب نظیر کتانی به همراه داشته باشید.

سورتمه سواری در استرازا بلد

شما می توانید در فصل های بهار تا پاییز برای سورتمه سواری به تپه استرازا بلد (Straza Bled) بیایید. سورتمه سواری در این تپه، تفریحی جذاب و لذت بخش برای بچه ها و عظیم سالان است. شما با یاری یک تله سیژ به بالای تپه می روید و از آن بالا سوار بر سورتمه شده و با سرعت به پایین می آیید. تماشای مناظر اطراف دریاچه بلد در حین پایین آمدن، تجربه ای بسیار لذت بخش است.

پدل بوردینگ را تجربه کنید

پدل بوردینگ یکی دیگر از تفریحات موجود در دریاچه بلد است. شما می توانید این تخته های مخصوص همراه با یک پارو را اجاره نموده و در اطراف جزیره و ساحل دریاچه بلد بر روی آب گشت بزنید. مکان های متعددی برای اجاره این تخته ها در اطراف دریاچه وجود دارد و قیمت کرایه آن ها به ازای هر ساعت 10 یورو است.

به تنگه وینتگار بروید

تنگه وینتگار (vintgar) یکی از خنک ترین نقاط اسلوونی است. وقتی که به دریاچه بلد آمدید، حتماً از این تنگه هم دیدن کنید. این تنگه تنها 10 دقیقه با خودرو تا دریاچه فاصله دارد و به نظر می رسد بازدید از آن ارزشش را داشته باشد.

از وسط این تنگه، رودخانه رادوونا (Radovna) عبور می نماید و گردشگران می توانند بر روی جهتی چوبی در امتداد رودخانه به طول 1.6 کیلومتر قدم بزنند. این تنگه مکانی زیبا است و قدم زدن در دل آن برای همه اعضای خانواده آسان و لذت بخش است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1086

به "دریاچه بلد کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه بلد کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید