خشک ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می کنیم

به گزارش مجله مدیریت ناب، وزیر نیرو گفت: طبق توافق اجرا شده با مقام های روسیه، پروژه های بعدی این مجموعه شامل برقی کردن راه آهن اینچه برون - گرمسار، راه آهن زاهدان - بیرجند و توسعه نیروگاه حرارتی رامین و نیروگاه برق آبی گتوند علیا و واگن های مترو برای کلانشهرهای ایران همه یکی پس از دیگری عملیاتی و اجرایی خواهند شد.

خشک ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می کنیم

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز پنجشنبه در دهمین هفته از پویش هر هفته الف ب ایران در آیین شروع عملیات اجرایی ساخت نیروگاه عظیم 1400 مگاواتی سیریک در استان هرمزگان، اظهار کرد: معمولا گام اول، گام حساس و تا حدودی پیچیده و سنگینی است اما انشاءلله طبق توافق انجام شده با مقام های روسیه، پروژه های بعدی این مجموعه شامل برقی کردن راه آهن اینچه برون - گرمسار، راه آهن زاهدان - بیرجند و توسعه نیروگاه حرارتی رامین و نیروگاه برق آبی گتوند علیا و واگن های مترو برای کلانشهرهای ایران همه یکی پس از دیگری عملیاتی و اجرایی خواهند شد.

وی با یادآوری برگزاری اجلاس عظیم کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و روسیه در اصفهان و تهران و تصمیم های خوب گرفته شده در این اجلاس از جمله مشکل گشایی برای طرح نیروگاه سیریک گفت: بعد از صدور ضمانت نامه های بانکی و گشایش اعتبار اسنادی، آیین شروع رسمی عملیات اجرایی این پروژه برگزار گردیده است.

*شایسته گزینی کلید اصلی توسعه کشور

وزیر نیرو با حائز اهمیت خواندن این پروژه نه تنها به جهت داشتن ظرفیت بالا و نقش مهمی در حفظ پایداری برق کشور در نواحی جنوب و جنوب شرقی که واقع شدن در کنار دریا گفت: در این پروژه مطابق با ضوابط زیست محیطی در صورت لزوم می توان از سوخت های جایگزین استفاده کرد و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف سوخت گاز داشت.

اردکانیان گفت: اتفاق های خوبی به ویژه در صنعت آب و برق استان هرمزگان انجام شده است. در انتها دوره هشت ساله فعالیت دولت تدبیر و امید به کارنامه آن در استان هرمزگان نگاه می کنیم، بسیار نقطه روشن و دلگرم کننده ای است که امروز بخش عمده ای از احتیاج آبی مرکز استان با آب با کیفیت و آب شیرین کن ها تامین می گردد.

وی ادامه داد: طرح های متعدد دیگری در دست اجراست. کلید اصلی توسعه در مناطق در حال توسعه نظیر کشور ما در شایسته سالاری و شایسته گزینی و انتخاب مدیران فراشایسته است.

*نیروگاه کلاس F هنگام افتتاح شد

وزیر نیرو گفت: توسعه مانند یک عرصه آموزش و پرورشی است که ضروری است معلمان و مدرسانی با سطح سواد و آگاهی بالاتر حضور داشته باشند تا موجب رشد و ارتقا شوند.

وی گفت: مدیران فراشایسته می توانند موجب توسعه و ارتقای شرایط شوند. کسانی که حد رضایت و مطلوبیت آنها روزمرگی نیست.

اردکانیان اضافه کرد: خوشبختانه در اغلب استان ها بویژه هرمزگان از این فرصت برخوردار بودیم.

وی اضافه کرد: در هفته دهم پویش #هرهفته-الف-ب-ایران، چهار طرح مهم افتتاح می گردد؛ از جمله نیروگاه گازی 307 مگاواتی کلاس اف هنگام با راندمان فعلی 40 درصد که با بخش بخار آن به 58 درصد می رسد.

اردکانیان گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی در بندرعباس که عملیات اجرایی واحد بخار آن امروز شروع می گردد.

وی گفت: در استان ایلام هم سد کنجان چم با مخزن 82 میلیون متر مکعبی ششمین سدی است که در این دولت به مدار بهره برداری می آید.

وی گفت: در این دولت، هر 50 روز یکبار یک سد مخزنی ملی به مدار بهره برداری آمده است. این دولت 20 درصد زمان دوران جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داده اما 30 درصد تعداد سدهای عظیم در این دولت ساخته شده است.

اردکانیان گفت: همچنین 6800 هکتار از شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی موسوم به طرح گرمسیری در استان های ایلام و کرمانشاه، امروز آب اندازی خواهد شد.

وزیر نیرو ادامه داد: در مجموع به غیر از پروژه سیریک، برای دیگر پروژه های امروز، 4 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که از ابتدای سال 1400 تا به امروز 49 طرح عظیم با سرمایه گذاری 13 هزار و 660 میلیارد تومان به بهره برداری رسیده و تا انتها سال هر هفته این پویش ادامه خواهد داشت و جمعا 290 طرح در بخش های آب، برق و فاضلاب افتتاح خواهد شد.

*خشک ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می کنیم

وی اضافه کرد: هر چند که شرایط آب و هوایی سال جاری سخت است و یکی از خشک ترین سال های نیم قرن اخیر را تجربه می کنیم ، بارش ها نسبت به سال گذشته 53 درصد کاهش داشته است. گرمای زودرسی داشتیم. سال جاری اوج باری که در اردیبهشت رخ داد، پارسال در 24 خرداد داشتیم و سال قبل آن در تیر ماه شاهد چنین اوج باری بودیم.

وی گفت: این شرایط حاکی از آن است که گرمای زودرس و مصرف بالا ناشی از استفاده زودرس از دستگاه های سرمایشی و دیگر مصارف عمده از جمله مصرف غیر مجاز در بخش استخراج رمزارزها صورت می گیرد که شرایط را کمی سخت نموده است.

این مقام مسئول تشریح کرد: اما ما این شرایط سخت را با همراهی و همت مردم آسان خواهیم کرد به ویژه در هفته آینده که افزایش دمای قابل ملاحظه ای داریم و طبق پیش بینی ها، اوج بار به بالای 60 هزار مگاوات خواهد رسید.

اردکانیان در انتها گفت: امید است با همراهی مردم به ویژه همکاری صنایع عظیم و اجرای مصوبات دولت این تابستان را به آسانی پشت سر بگذاریم.

*کلنگ ساخت نیروگاه سیریک به زمین خورد

در ادامه این برنامه، بهنام خائفی نژاد، مجری طرح های نیروگاهی بخار شرکت برق حرارتی در تشریح جزئیات کلنگ زنی نیروگاه سیری، اضافه کرد: در راستای اجرای سیاست های صنعت برق کشور به منظور استفاده بهینه از سوخت مصرفی نیروگاه ها و افزایش راندمان فراوری، تامین برقی پایدار جهت عرضه به شبکه سراسری، صادرات به کشورهای همسایه و توسعه سواحل مکران، احداث نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک از محل وام اعتباری صادراتی دولت فدراسیون روسیه به دولت جمهوری اسلامی ایران در دستور کار شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی نهاده شد.

وی ادامه داد: این نیروگاه دارای چهار واحد بخار 350 مگاواتی با راندمان ناخالص حدود 46 درصد است. بویلر نیروگاه از نوع Super Critical یکبار گذر با سوخت اصلی گاز و تامین آب مورد احتیاج نیروگاه از دریا صورت خواهد گرفت که برای تامین آب مصرفی نیروگاه، آب شیرین کن MED با ظرفیت خروجی 210 مترمکعب در ساعت در دستور کار نهاده شده است.

*دهمین هفته پویش هر هفته الف ب ایران برگزار گردید

به گزارش فارس در این هفته از پویش هر هفته الف ب ایران، 2 پروژه آبی در استان ایلام، یک پروژه سهم استان کرمانشاه و در استان هرمزگان نیز یک پروژه نیروگاهی افتتاح خواهد شد. همچنین عملیات اجرایی احداث نیروگاه بخاری 1400 مگاواتی سیریک هم در استان هرمزگان شروع می گردد.

مطابق برنامه، در استان هرمزگان بهره برداری از واحد دو گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام به ظرفیت 307 مگاوات به ارزش 3013 میلیارد تومان و عملیات اجرایی احداث نیروگاه بخاری سیریک به ارزش 38 هزار میلیارد تومان با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور شروع خواهد شد.

همچنین آبگیری سد کنجانچم (گلال ملک) و پروژه آب اندازی 2750 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی با اعتبار 450 میلیارد تومان در استان ایلام از دیگر پروژه های آماده افتتاح در روز پنجشنبه است.

بر این اساس، پروژه آب اندازی 4050 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی با اعتبار 525 میلیارد تومان در استان کرمانشاه، آخرین پروژه هفته دهم پویش هر هفته الف ب ایران است که قرار است به بهره برداری برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1623

به "خشک ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشک ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید