خبرنگاران ایوبی: مقامات دنیا به پروتکل های چندهزار ساله نوروز برگردند

به گزارش مجله مدیریت ناب، تهران- خبرنگاران- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با بیان اینکه نوروز راه چاره و درمان دردهای کهنه، اضطراب ها و خشونت ها و سرانجام قهر و سرآغاز دوستی هاست، گفت: مقامات دنیا به پروتکل های چندهزار ساله نوروز برگردند.

خبرنگاران ایوبی: مقامات دنیا به پروتکل های چندهزار ساله نوروز برگردند

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرنگاران از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مراسم جشن نوروز 1400 عصر روز دوشنبه (25 اسفند99) با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیروز حناچی شهردار تهران و جمعی از سفیران کشورهای خارجی در تهران، اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در محوطه باز ساختمان وزارت امور خارجه برگزار گردید.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران در این مراسم با تاکید بر امید و آرزومندی در روزهای سخت گفت: باید فریاد بزنیم زنده باد زندگی؛ مایه سرور و خوشوقتی است که امروز در میدان مشق این مکان زیبا و به نام نوروز و بهار دور هم جمع شده ایم.در جایی که نیاکان ما صد سال پیش و اتفاقا آنها هم در اوج بیماری همه گیر آنفولانزای اسپانیایی، آخرین نوروز قرن را برپا کردند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه نمود: یکصد سال پیش همین روزها در این میدان و در این خیابان غوغایی بود. کابوس مرگ بر دنیا حکم می راند. اما در سال 1300 شکوه نوروز بر اهریمن ناامیدی پیروز شد و در همین میدان مشق در اوج جنگ و قحطی و گرسنگی، صدای آواز سرنا وکرنا و ساز و دهل و شور پیک های نوروزی امید را و زندگی را و آمدن بهار را مژده می داد.

ایوبی ادامه داد: نیاکان ما صدسال پیش در کوچه و بازار می خواندند که ای سال برنگردی/ دکانا را تخته کردی/ زنا را شلخته کردی/ ای سال برنگردی و اینک پس از صد سال باز هم مردم ایران با ویروس کشنده تحریم، خشونت داعش، آنفولانزای تعصب و جاهلیت و کرونای انگلیسی دست و پنجه نرم می نمایند. ما هم مانند نیاکانمان روزگار سختی را می گذارنیم. شاید زبان حال ما هم همان شعر باشد، اما نه، ما پر از امید و آرزوهای بلند پر هستیم و چرا مالامال از امید به فردا نباشیم.

بردباری و صبوری راه و رسم مردمان دنیا نوروز است

ایوبی اعلام نمود: هنگامی که تیمارگران عشق را در بیمارستان ها و درمانگاه هایمان می بینیم آنها که با همه وجودشان این سروده حضرت مولانا را نجوا کردند طبیبان فصیحیم که شاگرد مسیحیم / بسی مرده گرفتیم در او روح دمیدیم / طبیبان الهیم ز کس مزد نخواهیم / که ما پاک روانیم نه طماع و پلیدیم چرا از آرزوهای بلند پر نباشیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه نمود: هنگامی که یک دنیا بخششِ بی منتِ داراها و رفتار کریمانه و متمدنانه ضعیفان و ندارها را می بینیم. بردباری و صبوری راه و رسم مردمان دنیا نوروز است. آنها آموخته اند که در اوج سرما و سختی امید را و گرما را و بهار را نجوا نمایند که در نومیدی بسی امید است / خاتمه شب سیه سفید است / گر صبر کنی به صبر بی شک / دولت به تو آید اندک اندک ؛ آری در این روزهای سخت، هنرمندان با ساز و آوازشان و مومنان با دعا و نمازشان پیک امید و شادمانی شدند.

زنده باد نوروز زنده باد زندگی و شادی

ایوبی اضافه نمود: ما هم در کمیسیون ملی یونسکو از نخستین روز هجوم اهریمن کووید 19 سازهایمان را کوک نموده ایم و امروز با طبل و شیپور با سرنا و کرنا و با نقاره هامان آمده ایم تا فریاد زنیم زنده باد نوروز و زنده باد زندگی و زنده باد شادی و طرب؛ مردمان سرزمین خورشید این روزها خانه هایشان را از گرد و غبار می تکانند و دل هایشان را از تیرگی و زنگار می شویند. نوروز چون آب زلال می آید و تیرگی ها و قهرها و کینه ها را هر سال می شوید و می برد. نوروز یعنی خاتمه قهر و سرآغاز دوستی ها.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران خطاب به مقامات ایران و سفیران دنیا نوروز در ایران گفت: امروز زنده کردن آیین های نوروزی تنها سفر به گذشته و پاسداشت آیین نیاکانمان نیست. امروز نوروز یک راه چاره است. یک درمان است. درمان دردهای کهنه، درمان اضطراب ها و آشفتگی ها، درمان ترس ها و خشونت و درمان بیماری های برخاسته از دل های پر از زنگار است.

وی گفت: نیاکانمان به ما آموخته اند در آستانه سال نو ذهنمان و جانمان را از آرزوی های بالابلند پر کنیم، دیدن چهره تمام نوروزی و پر از شکوفه های لبخند دکتر ظریف به من جرات می دهد یکی از آرزوهایم را به صدای بلند در میدان مشق در مقابل سفیران دنیا نوروز مشق کنم؛ البته آرزو بر جوانان عیب نیست.

مقامات دنیا به پروتکل های چندهزار ساله نوروز برگردند

ایوبی اضافه نمود: آرزو می کنم مقامات بلندپایه دنیا نوروز چند روزی از سال نو را بین خود پروتکل بس اعلام نمایند. تنها چند روز عید نوروز، همه کنوانسیون هایی را که بر ویرانه های جنگ های دنیای روییده اند کنار بگذارند. چه می گردد اگر مقامات بلند پایه دنیا نوروز تنها چند روز به پروتکل های چند هزار ساله نیاکانمان برگردند، پروتکل های روییده در گلزار دوستی، پروتکل های برآمده از جان های بی غبار و آینه های بی زنگار را اجرا نمایند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه نمود: مقامات بلند پایه دوازده کشور نوروزی همانند همه مردم در آغاز سال ساده و بی هیچ تکلف و تشریفاتی به ملاقات هم بروند؛ مردم ببینند که رهبرانشان همانند آنها در آغاز سال نو با هم پیمان مهر ودوستی را تجدید می نمایند و چه صحنه های زیبایی که در دنیا نوروز آفریده خواهد شد.

وی خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آقای دکتر ظریف شما از همین تهران آغاز کنید و سرزده و بی هیچ تکلفی دید و بازدید عید با سفیران کشورهای مختلف به ویژه سفیران نوروزی راه بیاندازید شاید این کار شما مقدمه ای برای تحقق آن آرزو باشد. تو مگو همه به جنگ اند و ز صلح من چه آید/ تو یکی نه ای هزاری تو چراغ خود برافروز

رونمایی از تمبر نوروز و اعطای نشان عالی نوروز به رییس ایکوم ایران

در این مراسم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی اصغر مونسان وزیر میراث، گردشگری و صنایع دستی سخنرانی کردند.

همیچنین در ادامه این مراسم حاضران از نمایشگاه تمبرهای کشورهای نوروزی بازدید نموده و در ادامه از تمبر نوروز رونمایی شد.

برپایی سفره های کشورهای نوروزی (افغانستان، ترکمنستان، هند، ارمنستان، پاکستان و آذربایجان) و بازنمایی آیین های کشورها و اقوام نوروزی، اجرای خوان های نوروزی (هفت سین، بلوچ، کرد، ترکمن،آذری، خراسان و قشقایی)، اجرای آیین هایی همچون تکم چی، اسب چوبی، نوروزخوانی، حاجی فیروز، کرد، بلوچ و ترکمن، پرده خوانی نوروز، اجرای موسیقی عاشیقی توسط استاد شهبازی از دیگر بخش های این برنامه بود.

در این مراسم همچنین نشان عالی نوروز کمیسیون ملی یونسکو-ایران به دکتر سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم و رییس کمیسیون حافظه دنیای اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار کمیسیون ملی یونسکو-ایران به شاه منصور شاه میرزا کارشناس فرهنگی تاجیکستان در موسسه فرهنگی اکو اهدا شد.

در خاتمه این مراسم، برنامه ویدئومپینگ نوروز توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران به کارگردانی امیررضا سالاری، روی عمارت قزاقخانه، واقع در میدان مشق برگزار و نمادهای فرهنگی12 کشور عضو کنوانسیون دنیای نوروز، ثبت شده در سازمان یونسکو، به نمایش گذاشته شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1479

به "خبرنگاران ایوبی: مقامات دنیا به پروتکل های چندهزار ساله نوروز برگردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایوبی: مقامات دنیا به پروتکل های چندهزار ساله نوروز برگردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید