فراوری برق هسته ای باید به هشت هزار و 400مگاوات برسد

به گزارش مجله مدیریت ناب، وزیر نیرو گفت: سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور تا سال 1420، 8 هزار و 400 مگاوات مشخص شده است.

فراوری برق هسته ای باید به هشت هزار و 400مگاوات برسد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشست علنی امروز (سه شنبه، یکم تیر) مجلس، در پاسخ به سوال هادی بیگی نژاد نماینده ملایر در مجلس درخصوص تامین برق هسته ای گفت: از سال 1383 با تصویب اساسنامه قانونی شرکت مادر تخصصی فراوری و توسعه انرژی اتمی ایران، مکان یابی احداث تامین سوخت هسته ای و بهره برداری ایمن از نیروگاه هسته ای محول به شرکت مذکور در ساختار سازمان انرژی اتمی است البته وزارت نیرو هم درجایابی بهینه برآورد با معین ظرفیت متناسب با ساختار شبکه برق مسئولیت دارد و همکاری نزدیکی را با سازمان انرژی اتمی در دست اقدام دارد.

وی ادامه داد: شورایعالی انرژی کشور که به ریاست، رئیس جمهور برگزار می گردد در مهرماه سال گذشته سند تراز فراوری و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق 1420 را تصویب کرد.

وزیر نیرو اضافه کرد: در این سند سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور تا سال 1420، 8 هزار و 400 مگاوات معین شده است. اکنون 1050 مگاوات در دست بهره برداری داریم که انتظار می رود تا سال 1407، دو واحد 1050 مگاواتی یعنی واحد های دوم و سوم یکی پس از دیگری فعال شده و جمعا 2100 مگاوات به ظرفیت 1050 مگاواتی فعلی اضافه کرده گردد. تا 1415 هم دو واحد دیگر در منطقه مکران جمعا به ظرفیت 2100 مگاواتی کشور اضافه می گردد، تا سال 1420 هم 3 هزار واحد دیگر در منطقه مناسب ایجاد شده و تکلیف 8 هزار و 400 مگاوات روشن خواهد شد.

اردکانیان اسم کرد: واحد های دوم و سوم هم در حال ساخت هستند و ما هم در وزارت نیرو کوشش داریم با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته این امکان را فراهم کنیم تا نیروگاه های اتمی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان که از مناسب ترین مکان ها برای احداث واحد ها هستند به وسیله خطوط، به داخل کشور انتقال پیدا نمایند؛ این نیروگاه ها، نیروگاه های ارزشمندی هستند، زیرا فشار و درجه حرارت بخار ورودی به توربین در آن ها بسیار پایین تر از نیروگاه بخار است، تا 60 سال عمر دارند و آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی نمایند و انرژی پاک تلقی می شوند، هزینه سوخت پایینی دارند، به همین علت در کانون توجه انرژی اتمی کشور است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1665

به "فراوری برق هسته ای باید به هشت هزار و 400مگاوات برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق هسته ای باید به هشت هزار و 400مگاوات برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید