تصو یب طرح احداث راه آهن شلمچه - بصره در هیات دولت عراق

به گزارش مجله مدیریت ناب، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث خط آهن شلمچه - بصره در هیأت دولت کشور عراق تصویب شد، گفت: در این جهت ریلی 32 کیلومتر خط ساخته می گردد ضمن اینکه پل عظیم بازشونده روی رودخانه مرزی هم توسط متخصصان ایرانی طراحی و ساخته می گردد.

تصو یب طرح احداث راه آهن شلمچه - بصره در هیات دولت عراق

به گزارش خبرنگاران، خیرالله خادمی در تبادل نظر با فارس درباره آخرین شرایط پروژه راه آهن شلمچه - بصره گفت: اتصال شبکه ریلی ما به کشور همسایه عراق و تکمیل خط آهن شلمچه - بصره یکی از برنامه های استراتژیک کشور است و در توسعه شبکه ریلی کشور پیش بینی شده است.

اتصال شبکه ریلی ایران به بندر لاذقیه سوریه و دریای مدیترانه

وی در تشریح مزایای این خط ریلی توضیح داد : خط آهن شلمچه - بصره فواید زیادی در حوزه ترانزیت برای کشورمان دارد همچنین در حوزه ترانزیت بار از شرق به غرب و بالعکس نیز مزایای ویژه ای دارد و مبادلات کالا بین ایران و عراق را تسهیل می نماید.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با تکمیل خط آهن شلمچه - بصره ما یک کریدور ترانز یتی ریلی شرقی - غربی خواهیم داشت که از کشور جمهوری اسلامی ایران عبور می نماید و تا کرانه های دریای مدیترانه می رود یعنی پس از عبور از عراق به سوریه و بندر لاذقیه می رسد که می تواند مزایای زیادی برای کشور ایجاد کند.

خادمی گفت: طول این حلقه مفقوده از شلمچه تا بصره ، بسیار کم است ما اغلب برای اتصال به شبکه ریلی کشورهای دیگر، باید صدها کیلومتر خط آهن کار بسازیم اما برای اتصال ریلی شلمچه تا بصره بین 34 تا 35 کیلومتر خط آهن باقی مانده است .

تصو یب طرح احداث راه آهن شلمچه - بصره در هیات دولت عراق

وی گفت: ما خط آهنِ خود را تا نقطه صفر مرزی رسانده ایم و حتی از خرمشهر تا شلمچه هم ریل کشیده ایم و در بارانداز شلمچه، جهت ریلی داریم، کشور عراق هم در بصره ایستگاه راه آهن و خط آهن دارد و فاصله بین بصره تا نقطه صفر مرزی ما (شلمچه) حدود 35 کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اضافه نمود: ما از گذشته به دنبال اتصال شلمچه به بصره به وسیله راه آهن بودیم، از سنوات گذشته پیگیری هایی در این باره داشتیم خصوصاً در سفر رئیس جمهور ایران به عراق، احداث این خط آهن به صورت کتبی مصوب شد.

خادمی گفت: در پیگیری های بعدی معین شد یکی از گره هایی که ما داریم که اجازه نمی دهد کار پیش برود، این است که اجرای این پرو ژه در هیأت دولت کشور عراق و در کمیسیون های مختلف کشور عراق مصوب نشده است؛ وقتی ما به وزارت حمل و نقل عراق یا وزارت خارجه عراق مراجعه می کردیم، همگی به صورت معین اعلام می کردند که این موضوع باید در دولت عراق مصوب گردد و به صورت قانونی درآید تا بتوانیم زمین را تحویل سرمایه گذار ایرانی بدهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در سفری که در زمستان 99 وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه آهن، اینجانب و نماینده شرکت سرمایه گذار ایرانی به کشور عراق داشتیم در آنجا ملاقاتی با نخست وزیر عراق انجام شد و یکی از درخواست های معین ما این بود که احداث این جهت ریلی در هیأت دولت عراق مصوب گردد که نخست وزیر عراق وعده پیگیری سریع داد.

وی اضافه نمود: نخست وزیر عراق در این حوزه واقعا پیگیری فوری داشت و به تازگی این خط آهن در هیأت دولت کشور عراق تصویب شد.

زمین در شلمچه تحویل سرمایه گذار خط آهن شلمچه - بصره شد

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: در این راستا ما باید از این به بعد مجدانه پیگیری کنیم تا زمین مورد نظر برای احداث این 35 کیلومتر خط ریلی در اختیار سرمایه گذار ایرانی قرار گیرد و پروژه شروع گردد.

خادمی گفت: مراحل قرارداد سرمایه گذاری و تفاهم نامه در این حوزه با سرمایه گذار مبادله شده است و در مراحل آخر برای امضا در وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است، ما زمین را در شلمچه تحویل سرمایه گذار داده ایم و سرمایه گذار آماده عملیات اجرایی و وارد شدن به خاک عراق برای اجرای این خط آهن است.

وی گفت: شرکت سرمایه گذار 100 درصد سرمایه گذاری احداث خط ریلی را برعهده دارد و از محل عواید این جهت ریلی در ترانزیت، بازگشت سرمایه انجام خواهد شد.

احداث پل بازشونده ریلی روی شط العرب با دانش و توان ایرانی

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار کرد: جهت این خط ریلی برای احداث مشکل چندانی ندارد اما یک پل بر روی شط العرب در عراق باید احداث گردد که پل بازشونده است، ای پل سازه عظیمی است و قرار است کشتی ها هم بتوانند از زیر این پول عبور نمایند بنابراین باید پل بازشونده باشد که این موضوع براساس درخواست کشور عراق است.

وی درباره نحوه ساخت پل اظهار کرد: این پل کاملا با توان متخصصان داخلی سا خته می گردد، مهندسان مشاور در حال طراحی و آنالیز ساخت پل هستند، ما از نظر دانش و توانایی ساخت این پل هیچ مسئله ای نداریم و تکنولوژی ساخت پل را داریم البته ممکن است به جک های خاصی احتیاج داشته باشیم که از تولیدنمایندگان خاص تأمین می گردد اما از نظر مطالعه و اجرای ساخت پل هیچ مسئله ای نداریم، برای بعضی تجهیزات قسمت بازشونده پل ممکن است از خارج قطعاتی را وارد کنیم.

رقم قرارداد شرکت سرمایه گذار خط آهن شلمچه - بصره 100 میلیون یورو

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای رقم سرمایه گذاری باید وارد جزئیات بیشتری از این پروژه شویم، رقم قرارداد شرکت سرمایه گذار 100 میلیون یورو بیان کرد که به قیمت امروز کمتر از 2500 میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش فارس، هیئت وزیران در جلسه مورخ 12 شهریور 1399، پیشنهاد تغییر سرمایه گذار برای قرارداد مشارکت در اجرای پروژه راه آهن شلمچه - بصره را با هدف تسریع در شروع عملیات اجرایی فرآیند تأمین اقتصادی پروژه به تصویب رساند.

به موجب مصوبه فوق، شرکت ارزش آفرینان فدک به عنوان سرمایه گذار و تأمین نماینده اقتصادی 100 درصدی اجرای پروژه مذکور مشخص شد؛ پیش از این بنیاد مستضعفان سرمایه گذار این پروژه معرفی شده بود.

شرکت طرف قرارداد عهده دار تأمین 100 درصد از منابع اقتصادی مورد احتیاج برای اجرای پروژه، تأسیسات جانبی خاص آن تا مرحله بهره برداری و تسویه حساب کامل هزینه ها است.

طول دوره واگذاری معادل 52 سال مشتمل بر دو سال دوره مطالعه و احداث و 50 سال دوره بهره برداری خواهد بود و چنانچه هزینه های طرح مستهلک نشده باشد به طول مدت واگذاری منافع بهره برداری تا استهلاک کامل هزینه های طرح اضافه نموده خواهد شد.

در طول دوره واگذاری همه عواید حاصل از بهره برداری پروژه از جمله عوارض ارزی مندرج در گزارش هزینه - درآمد پروژه که به تصویب وزیر راه و شهرسازی رسیده است، متعلق به شرکت طرف قرارداد بوده و در صورتی که جریان عایدات پروژه به نسبت پیش بینی های اجرا شده در گزارش هزینه - درآمد مصوب با کسری روبرو گردد، وزارت راه در چهارچوب تبصره (5) ماده واحده قانون احداث پروژه های عمرانی بخشی راه و ترابری به وسیله مشارکت بانک ها و سایر منابع اقتصادی و پولی کشور - مصوب 1366 - اقدام می نماید و طرف عراقی متعهد به پرداخت منابع اقتصادی موضوع تبصره مذکور به دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

بنا بر این گزارش خط آهن شلمچه - بصره در ادامه راه آهن خرمشهر-شلمچه (به طول 17 کیلومتر که در سال 90 تکمیل شد)، قرار گرفته است و در صورت تکمیل این حلقه مفقوده ریلی در کنار رشد و توسعه ترانزیت ریلی، جهت ریلی کربلا نیز برای زائران امام حسین (ع) هموار می گردد ، در حال حاضر خط ریلی از بصره تا کربلا هم فعال است و با تکمیل این 32 کیلومتر حلقه مفقوده، زائران ایرانی می توانند به وسیله قطار به شلمچه و سپس بصره و کربلا بروند.

همچنین با تکمیل این حلقه مفقوده امکان اتصال ریلی تا کشورهای شرق مدیترانه و بندر لاذقیه سوریه نیز فراهم می گردد و تحولی عظیم در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر رخ خواهد داد.

خط آهن شلمچه-بصره به طول 32 کیلومتر شامل جهت ریلی یک خطه بین شلمچه تا بصره و یک پل بازشونده بر روی اروندرود (پل ریلی بازشو به طول 800 متر ) است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1572

به "تصو یب طرح احداث راه آهن شلمچه - بصره در هیات دولت عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصو یب طرح احداث راه آهن شلمچه - بصره در هیات دولت عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید