بازار این مشاغل در دوره شیوع کرونا سکه شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، در گزارش قبل به بررسی مشاغلی پرداختیم که با همه گیر شدن کووید 19 در جهان با رکودی عجیب و باورنکردنی روبه رو شدند. مشاغلی که بسیاری از آنها کاملا متوقف و برخی دیگر با حداقل نیرو و انرژی در حال کار هستند. مشاغلی که دایره دربرگیری آن بسیار وسیع است و سبب شده صاحبان این شغل ها حتی برای امرار معاش نیز نگران باشند. حالا قصد داریم نگاهی بیندازیم به شغل هایی که با شروع ویروس کرونا در جهان، رونق در کسب و کارشان پدید آمد.

بازار این مشاغل در دوره شیوع کرونا سکه شد

صف های طولانی مقابل صندوق داروخانه ها

با انتشار خبر ورود ویروس جدید کرونا به کشور، راه های جلوگیری از انتقال و سرایت این ویروس در اخبار و شبکه های اجتماعی دست به دست شد. یکی از مهم ترین راه های مقابله با آن، استفاده از وسایل ایمنی بهداشتی یعنی ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده اعلام شد. همین موضوع کافی بود تا سیل جمعیت نگران به سمت داروخانه ها برای خرید روانه شود. خیلی زود این محصولات کمیاب و گران قیمت شدند اما باز هم فروش خود را داشتند. شهروندان مضطرب در صورت نیافتن الکل و ژل ضدعفونی کننده حتی به خرید محصولات آنتی باکتریال روی آوردند. بازار خرید ویتامین ها هم داغ بود. بسکمک برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود اقدام به خرید قرص های تقویت کننده و ویتامین کردند. این تقاضای همگانی، فروش چشمگیری را برای داروخانه ها به همراه داشت.

مصرف میوه و سبزی بیش از پیش مهم شد

با شیوع کووید 19، بسکمک از پزشکان بر مصرف بیشتر میوه و سبزی به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن تاکید کردند. آنها مصرف میوه و سبزی را یکی از ساده ترین راه های تامین ویتامین دانستند. شهروندان برای خرید میوه و سبزی بیشتر از قبل، مقابل میوه فروشی ها صف کشیدند. در این میان، برخی محصولات مانند انواع مرکبات، سیر و زنجبیل موثرتر از دیگر محصولات برای حفظ ایمنی بدن معرفی شدند. خیلی زود تقاضا برای این محصولات بالا رفت و عرضه آنها با قیمت هایی دو تا سه برابر بیشتر انجام شد. مصرف زیاد میوه و سبزی در این ایام باعث شد تا میوه فروشی ها هم از گزند کرونا در امان بمانند.

نوبت به خرید لوازم بهداشتی از فروشگاه ها رسید

چند روزی پس از داغ شدن بازار الکل، ژل ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش، حالا نوبت فروشگاه های لوازم بهداشتی بود که با عرضه این محصولات، از بازار عقب نمانند. خیلی زود، پشت ویترین بیشتر فروشگاه های لوازم بهداشتی کاغذهایی نصب شد که خبر از وجود محصولات بهداشتی مانند ماسک و ضدعفونی کننده در فروشگاه را می داد. بسکمک از شهروندانی که نتوانسته بودند محصول مورد نیاز را در داروخانه ها بیابند، روانه فروشگاه ها شدند و نگذاشتند این شغل در آتش کرونا بسوزد.

در عطاری ها هم می توان آنتی کرونا یافت

نخستین مراجعه کنندگان به عطاری ها پس از ورود کرونا به کشور، مصرف کنندگانی بودند که در شبکه های اجتماعی از طبع گرم به عنوان سپر دفاعی در برابر کرونا باخبر شدند. تمام ترکیبات و محصولاتی که می توانست به گرم شدن بدن کمک کند با تقاضای بالا در عطاری ها روبه رو شد. محصولات دیگری نیز چون اسپند، چهار تخم و حتی عنبرنسا در لیست پرفروش ها قرار گرفتند و باعث شدند عطاری ها حتی بیش از پیش سود کنند.

فروشگاه ها و سوپرمارکت ها هم سود بردند

همزمان با خبر شیوع کرونا، موجب خریداران به فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای سرازیر شد. همه نگران کمبود بودند و هرچه لازم ادشتند و نداشتند هر هرکدام هرچه توانستند خریدند. در مقابل نگرانی از حضور در محیط های پرجمعیت باعث شد برخی از مصرف کنندگانی که از فروشگاه های زنجیره ای خرید می کردند، سوپرمارکت های محلی را ترجیح دهند. از این رو، سوپرمارکت های سطح شهر با افزایش قابل توجه مشتری از یک سو و افزایش حجم خرید کالاهای اساسی و شوینده ها از سوی دیگر روبرو شدند و توانستند سود بیشتری کسب کنند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1310

به "بازار این مشاغل در دوره شیوع کرونا سکه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار این مشاغل در دوره شیوع کرونا سکه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید