اگزما ریشه ژنتیکی دارد

به گزارش مجله مدیریت ناب، اگزما به التهاب پوست گفته می شود که معمولا با قرمزی، پوسته شدن و ضخیم شدن پوست همراه است. عوامل محیطی مانند عدم وجود رطوبت در بروز و تشدید اگزما موثر است.

اگزما ریشه ژنتیکی دارد

مطالعات جدید نشان می دهد تغییرات ژنتیکی عامل بروز اگزماست و این دستاورد علمی می تواند به توسعه روش های درمانی کارآمد منجر شود.

بر اساس مطالعات محققان انستیتوی ملی بهداشت آمریکا، دو تغییر نسبتا شایع در ژنی به نام KIF 3 A، عامل بروز اگزماست. این ژن برای پروتئینی رمزگذاری می شود که مسئول تولید سیگنال از بیرون به داخل سلول است و بخشی از عملکرد پیچیده حسی را کنترل می کند. مطالعات بیشتر نشان می دهد تغییرات این ژن با آسم در بچه ها مبتلا به اگزما نیز مرتبط است.

اگزما به التهاب پوست گفته می شود که معمولا با قرمزی، پوسته شدن و ضخیم شدن پوست همراه است. عوامل محیطی مانند عدم وجود رطوبت در بروز و تشدید اگزما موثر است. تماس پوست با صابون های عطری، مواد تحریک کننده مانند الکل و لباس های پشمی و تنگ نیز باعث افزایش علایم اگزما می شوند.

حدود 20 درصد از بچه ها در سراسر جهان به این عارضه مبتلا هستند. اگزما افراد را مستعد ابتلا به عفونت های پوست، باکتریایی، ویروسی و قارچی می کند و معمولا احتمال بروز بیماری های ژنتیکی مانند آسم را تشدید می کند.

به گزارش انجمن ملی اگزما، مهمترین علایم این بیماری عبارتند از::

خشکی و حساسیت پوست

التهاب و قرمزی پوست

خارش شدید

ایجاد تاول و تراوش آب از آنان

تورم

ایجاد لکه های تیره رنگ روی پوست

علایم اگزما در صورت روبرو شدن با موارد زیر شدیدتر می شوند:

آلرژن ها از جمله گرده گیاه، موی حیوانات خانگی، تخم مرخ، آجیل و فرآورده های لبنی

مواد محرک پوست از جمله عطر، صابون های عطری، مواد شیمیایی، محصولات پوستی حاوی الکل

آب داغ

استرس

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

شرایط آب و هوایی مانند گرما یا خشکی هوا

این یافته می تواند علاوه بر توسعه روش های درمانی موثر، به توسعه آزمایش های ژنتیکی منجر شود که نوزادانی که در معرض اگزما و انواع بیماری های ژنتیک قرار دارند را شناسایی کنند

.

منبع: فرادید
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1114

به "اگزما ریشه ژنتیکی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگزما ریشه ژنتیکی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید