آهای شمایی که مسخره م می کنی! اصلا موسیقی بلدی؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، آهای شمایی که منو مسخره می کنی! بله با شمام. اصلا موسیقی بلدی؟ می دونی نت چیه؟ بلدی ساز بزنی؟

آهای شمایی که مسخره م می کنی! اصلا موسیقی بلدی؟

سیامک راست می گوید؛ هم موسیقی بلد است و هم نت می شناسد و هیچ عاملی نتوانسته جلوی او و دوستانش را بگیرد؛ حتی سندرم داون و اوتیسم. حتی عارف که اسم سازش را یادش نمی آید هم خوب می داند که دارد خودش را برای یک کنسرت مهم آماده می نماید.

بچه ها کنار هم نشسته اند و ساز می زنند. منظورم از بچه ها، بچه های کم توان ذهنی است و آنچه آنها را کنار هم جمع نموده، کنسرتی است که قرار است به زودی در حوزه هنری برگزار و از یک ارکستر متفاوت رونمایی گردد؛ ارکستر ملی ویژه ایران!

بنیامین می گوید: می خوایم روز کنسرت بترکونیم! و سیامک در حالی که با تمام قدرت روی تنبکش ضربه می زند، می گوید: حالا می بینید اون روز همه چه جوری منو تشویق می کنن.

شقایق و تکتم سعی می نمایند که به رنگ صدایی مشترک برسند و واقعیت این است که همه آنها هیجان زیادی دارند برای اولین کنسرت زندگی شان.

سازبندی ارکسترملی ویژه ایران هنوز کامل نیست؛ به ویژه در سازهای زهی اما اگر شما نوازنده قابلی از میان بچه های کم توان ذهنی می شناسید، می توانید او را به ارکستر معرفی کنید. رپرتوار کنسرت بچه ها بخشی از قطعات ماندگار موسیقی ایران است و سازهای بادی، کلاویه ای و کوبه ای بخش اصلی این ارکستر ویژه را تشکیل می دهند.

امیرحسین که سندروم داون دارد و فلوت می زند، یکی از نوازندگان خوب این ارکستر است: من دوتا ساز می زنم. فلوت و کلارینت. ورزشم می کنم. من اینجا رو خیلی دوست دارم. اولین باره که می خوایم کنسرت بدیم. خیلی خوشحالم.

سیامک که تنبک می زند بسیار مشتاق است برای اینکه با ما مصاحبه کند و می گوید یک دنیا حرف برای گفتن دارد: من دوست دارم وقتی مردم ما رو می بینن مثل یه دوست صمیمی با ما برخورد کنن. به عنوان یه برادر دلسوز ما رو ببینن. به ما می گن حق ندارید وارد جامعه بشید. مثلا مغازه ها و اداره ها با ما برخورد خوبی ندارن. اصلا همه جای دنیا همین طوره. کار ما رو طول می دن تا انجام بدن. ما دوست داریم مردم با ما دوست شن و به ما توجه کنن. ما می خوایم به مردم ثابت کنیم که با بقیه فرق نداریم. از مسئولین بهزیستی می خوام که به استعداد ما توجه کنن. بعضیا ما رو مسخره می کنن. می خوام بگم آهای شمایی که منو مسخره می کنی! بله با شمام. اصلا موسیقی بلدی؟ می دونی نت چیه؟ بلدی ساز بزنی؟

عارف هم دلش می خواهد مصاحبه کند و هم اسم سازش را یادش رفته است: ما داریم برای کنسرت آماده می شیم. خیلی خوشحالیم. بچه های اینجا خوبن.

مریم گیلاسیان متخصص موسیقی درمانی و سرپرست این ارکستر است و برایمان شرح می دهد: من بیش از 17 سال است که در حوزه موسیقی درمانی فعالیت هایی را در شهر گرگان انجام می دهم. ما در مرکزی که متمرکز بر این موضوع تاسیس شده کوشش می کنیم تا افراد کم توان ذهنی بالای 14 سال را با محوریت موسیقی تحت پوشش خود قرار دهیم که طی آن موفق شدیم طی دو سال گذشته ارکستر ملی ویژه را تاسیس کنیم. در این دو سال فضا را به سمتی راهنمایی کردیم تا در همین مدت موفق به برگزاری کنسرت های متعددی در شهر گرگان شویم. از همین رو تصمیم گرفتیم تا به شکلی گسترده تر به فکر تشکیل یک ارکستر ملی ویژه باشیم به همین جهت در ابتدا مذاکراتی را با مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل بهزیستی استان گلستان داشتیم که در نهایت با موافقت آنها پیش زمینه تشکیل ارکستر از گرگان و شهرهای دیگر کشور آغاز شد.

او ادامه می دهد: ما بر اساس برنامه ریزی هایی که در این زمینه انجام دادیم، با همکاری تعدادی از کارشناسان موسیقی درمانی و رشته های تخصصی مرتبط، کار انتخاب هنرمندان را آغاز کردیم که با توجه به نوع واکنشی که باید با افراد کم توان ذهنی و معلولیت های دیگر وجود داشته باشد، پروسه بسیار سخت و حساسی را طی کردیم زیرا هنر نوازندگی به طور طبیعی برای افراد عادی جامعه نیز کاری بسیار سخت و تخصصی است چه برسد به اینکه این هنر توسط افرادی اجرا گردد که دارای آسیب هایی چون کم توانی ذهنی، معلولیت جسمی، اوتیسم، نابینایی و مواردی از این دست هستند.

گیلاسیان معتقد است: فکر می کنم همین قدر که ارکستر ملی ایران برای کشور مهم است، این ارکستر ویژه هم می تواند دارای اهمیت باشد؛ البته با شرایط خاص خودشان. موسیقی برای بچه ها مثل یک معجزه است به ویژه برای بچه هایی که مشکل ذهنی دارند. آنها یاد می گیرند سه صفحه نت بزنند و خط به خط نت را دنبال نمایند. هم روی کار خود تمرکز می نمایند و هم روی صداهای دیگر. خوشبختانه سرخوردگی خیلی از این بچه ها از بین رفته است.

سرپرست ارکستر ویژه همچنین می گوید: این پروسه برای من سخت و بسیار شیرین بوده است. قطعا اگر دفتر موسیقی هم اطلاعات بیشتری درباره این ارکستر به دست بیاورد، از بچه ها حمایت خواهد نمود. ما دوست داریم نوازنده های دیگر هم به ما بپیوندند؛ به ویژه آقایان خواننده و نوازندگان سازهای زهی. از طرفی تمایل همکاری با موزیسین های دیگر را هم داریم. پروژه عادی سازی حدود 50 سال است که در دنیا آغاز شده و ما می خواهیم این مسیر را پیش برویم. دوست دارم این بچه ها در کنار نوازنده های عادی روی صحنه بروند.

بنیامین آتابای نوازنده گیتار کلاسیک، علی جباری نوازنده کمانچه، آرمیا مهدی تبار نوازنده پیانو، علیرضا رحمانی نوازنده ملودیکا، مهدی صفری راد نوازنده گیتارباس، فرید زاهدی نوازنده فلوت کلیددار، امیرحسین نادری پور نوازنده فلوت ریکوردر، علیرضا مهیمنی نوازنده فلوت ریکوردر، المیرا خلیل زاده نوازنده فلوت ریکوردر، سمیرا شهبازی نوازنده پیانو، هادی علیزاده نوازنده تنبک، بردیا عسگری نوازنده دمام، سیامک عسگری نوازنده تنبک، مهتاب آل عباسیان، شقایق گرامیان، تکتم فرید، ندا فکوریان و اعظم شیخ ویسی، بخشی از نوازندگان این ارکستر هستند.

مجله مدیریت ناب - سهیلا صدیقی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 108

به "آهای شمایی که مسخره م می کنی! اصلا موسیقی بلدی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آهای شمایی که مسخره م می کنی! اصلا موسیقی بلدی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید