آشنایی با پنج عمل ویرانگر موتور خودرو

به گزارش مجله مدیریت ناب، موتوری که به علت عدم رسیدگی نیازمند تعمیر یا تعویض است، معمولا پرهزینه ترین مشکل در نگهداری خودرو به حساب می آید که یک راننده ممکن است با آن روبرو گردد.

آشنایی با پنج عمل ویرانگر موتور خودرو

به گزارش خبرنگاران، برای این که موتور خودروی شما کارکرد نرم و روان داشته باشد نکات زیر که توصیه متخصصان رده بالای خودرو است را رعایت کنید.

معمولا رانندگان با رعایت نکردن این پنج مورد، موتور خودروی خود را نابود می نمایند:

1- غفلت در تعویض روغن

روغن عامل اصلی حیات موتور است، اگر طبق زمان بندی توصیه شده توسط سازنده خودرو روغن را به طور منظم عوض نکنید، به مرور زمان موتور خودروی شما از بین می رود.

استفاده از نوع مناسب روغن برای موتور خودروی شما لازم است. امروز بسیاری از سازندگان خودرو های جدیدتر برای حفظ نهایت عملکرد خودرو و مصرف سوخت بهینه، استفاده از روغن سینتتیک را در خودرو های خود ضروری دانسته اند. بسیاری از مصرف نمایندگان به خاطر قیمت بالاتر روغن های سینتتیک تمایلی به استفاده از این نوع روغن را ندارند که ممکن است در آینده منجر به خرابی موتور خودرو گردد. روغن های سینتتیک معمولا اندکی گرانتر هستند.

2- نادیده دریافت نشتی روغن

توجه به نشتی روغن به خصوص نشتی های شدید بسیار مهم است.

در مواردی که نشتی روغن زیاد باشد شایع ترین مسئله ای که پیش می آید عدم روغن کاری قطعات فلزی موتور است که به علت عدم رسیدن روغن به فضای کوچک میان قطعات، باعث فرسایش آن ها شده و منجر به خرابی زودهنگام موتور خواهد شد. مسائلی که شایع تر هستند از نشتی های کوچک تر و کندتر به وجود می آیند. بعضی از این مسائل شامل خرابی دسته موتور های لاستیکی، بوش های سیستم تعلیق و اجزای سیستم فرمان هستند.

3- بی توجهی به روشن شدن چراغ اخطار روغن

هنگامی که این چراغ روشن می گردد موتور درحال آسیب دیدن است. این چراغ هنگامی روشن می گردد که روغن کافی در موتور نباشد یا فشار روغن بیش از حد پایین یا بالا باشد. در صورت روشن شدن این چراغ باید خودروی خود را فورا برای تشخیص عیب نزد متخصص ببرید.

4- نادیده دریافت سیستم خنک نماینده

هر 3 سال یکبار یا هر 48.000 کیلومتر هرکدام که زودتر موعد آن فرا رسد، مایع خنک نماینده موتور را کاملا خالی کنید و با مایع خنک نماینده جدید جایگزین کنید. بسته به نوع خودرو، هزینه این کار حداقل حدود 30 هزار تومان خواهد بود.

بیشتر مالکان خودرو و حتی بعضی از تعمیرگاه ها تا زمانی که مسئله ای در سیستم خنک نماینده ایجاد نگردد به آن رسیدگی نمی نمایند. این کار باعث کاهش عمر قطعاتی می گردد که مایع سیستم خنک نماینده داخل آن ها در جریان بوده است.

داغ شدن بیش از حد موتور، یک علامت رایج کم بودن مایع خنک نماینده در خودروی شماست. هرگز با خودرویی که دمای آن درحال بالارفتن است رانندگی نکنید، زیرا خطر نابودی موتور را به دنبال دارد.

گرفتگی در مجاری سیستم خنک نماینده، کاهش مایع خنک نماینده درون سیستم و از کارافتادن فن های برقی رادیاتور ممکن است به بالارفتن بیش از حد دمای موتور منتهی گردد.

اگر فورا به این مشکل رسیدگی گردد این احتمال وجود دارد که مکانیک به جای تعمیر اساسی یا تعویض موتور، بتواند آن را تعمیر کند.

5- ورود بیش از حد آب به داخل موتور

عبور از آب های ساکن با خودرو یا حتی رانندگی هنگام طوفان و باران شدید ممکن است به موتور خودروی شما آسیب برساند. منیفولد ورودی مخلوط سوخت و هوا را به موتور می رساند. اگر آب از راستا منیفولد ورودی وارد موتور گردد محتمل است باعث کج شدن شاتون های موتور گردد.

اگر مقدار آب ورودی به اندازه کافی زیاد باشد با عبور از مجاری منیفولد ورودی به داخل محفظه های احتراق که شمع های موتور آنجا هستند راه پیدا می نماید.

منبع: خودروکار

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1320

به "آشنایی با پنج عمل ویرانگر موتور خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پنج عمل ویرانگر موتور خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید