45 اموال تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، در کمیته آثار ملی منقول 45 اثر از 5 استان های زنجان، آذربایجان غربی، لرستان، یزد و سیستان و بلوچستان در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شد.

45 اموال تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شد

به گزارش مجله مدیریت ناب به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: این تعداد در حالی در فهرست آثارملی منقول به ثبت رسید که 70 پرونده مورد بحث و آنالیز کارشناسان و صاحبنظران اموال فرهنگی تاریخی و میراث فرهنگی نهاده شد.

به گفته نظری در این نشست آثاری از کاوش های باستان شناسی گورستان جزلان تپه طارم استان زنجان متعلق به عصر آهن، 12 اثراز موزه مردم شناسی استان سیستان و بلوچستان حاصل یافته های کاوش های باستانشناسی اجرا شده در سال های 76 تا 89 در گورستان شهر سوخته با قدمت هزاره سوم قبل از میلاد، شامل پیکره هایی از جنس سنگ مرمر، جام های منقوش سفالی، پیاله وجام های مرمری، مهره صابونی و سرمه داندر فهرست آثار ملی منقول کشور به ثبت رسید.

او با اشاره به ثبت آثاری از یافته های کاوش های باستان شناسی در محوطه های چم قوله، برزقوله، چغابل در شهرستان های کوهدشت و رومشگان و سرخ دم لکی در کنار حوزه آبریز سد سیمره لرستان متعلق به دوره های کالکولیتیک میانی، عصر آهن، ساسانی و اشکانی شامل ظروف تدفین منقوش دار، پایه ستون، سنجاق طلایی، گچبری اضافه نمود: در این کمیته همچنین آثاری حاصل از کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی حسنلو متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد موجود در موزه های حسنلو، ارومیه و نقده از جمله آثار به ثبت رسیده در این نشست به شمار می رود.

نظری گفت: در این نشست همچنین 15 اثر از گورستان توران پشت استان یزد با سنگ قبرهایی ازجنس سنگ های رسوبی و آهک متعلق به قرن پنجم تا 11 هجری قمری با خط کوفی و نسخ، طرح های گیاهی و هندسی، کتیبه کاشی مسجد چهل محراب از مساجد تاریخی شهر یزد، کتیبه سنگی آب انبار کلار میبد با تاریخ 1070 ه . ق، دو زیلو با نقوش گیاهی و هندسی شامل زیلوی حصار رکناباد شهرستان میبد و زیلوی شیخ احمد بلیمان، سنگ حنای حمام از جنس مرمر متعلق به دوره قاجار، سنگ کتیبه کلیسا با تاریخ 1928 میلادی و دو عقد نامه از دیگر موضوعات مورد تایید کمیته ثبت آثار منقول محسوب می گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 280

به "45 اموال تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "45 اموال تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید