13 ترفند برای داشتن چشم های درخشان و پرانرژی

به گزارش مجله مدیریت ناب، از قدیم گفته اند که چشم آینه روح است و تمام اطلاعاتی که درباره یک فرد احتیاج دارید را می توانید به وسیله چشم های او دریافت کنید. وقتی عنبیه (قسمت رنگی چشم) در تضاد با بخش سفید چشم است، درخشش بیشتری در چشم های شما دیده می گردد. همین درخشش است که احساس هیجان، سرزندگی و سلامت را منتقل می نماید. پس می بینید که چشم های درخشان می تواند چه تاثیر مثبتی بر افرادی که با شما ارتباط دارند بگذارد.

13 ترفند برای داشتن چشم های درخشان و پرانرژی

اگر چشم های شما قرمز، خشک یا تحریک شده باشد درخشش کمتری نسبت به حالت طبیعی دارد. پس مراقبت از چشم ها اولین قدم برای سالم و درخشان نگه داشتن آن ها است. البته نباید این نکته را هم فراموش کنید که داشتن چشم های درخشان فقط به خودِ چشم محدود نمی گردد و پوست اطراف آن هم در این موضوع تاثیرگذار است.

اگر پوست دور چشمتان پف نموده، تیره، متورم یا آسیب دیده باشد احتمالا چشم هایتان خسته، کوچک تر از حالت طبیعی و بیمار به نظر می رسد. پس باید به همان اندازه ای که به داخل چشم خود اهمیت می دهید، به پلک و پوست اطراف چشم هم اهمیت بدهید.

در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است 13 ترفند برای داشتن چشم های درخشان را یاد بگیرید.

1. از قرار گرفتن در هوای خشک دوری کنید

هوا در ارتفاعات بالا و آب وهوای کویری و بعلاوه در هواپیما خشک است. باد، مثل باد سشوار یا بخاری ماشین، و دود هم می تواند چشم ها را خشک کند. وقتی چشم های شما رطوبت کافی نداشته باشد به راحتی تحریک و قرمز می گردد. پس بهتر است تا حد امکان در شرایط آب وهوایی خشک قرار نگیرید و اگر مجبور به حضور در این فضاها بودید، حتما از قطره های چشمی برای مرطوب نگه داشتن چشم یاری بگیرید.

2. چای کیسه ای سبز روی پلک های خود بگذارید

اگر چشمان شما پف نموده، متورم یا تحریک شده است، با قرار دادن چای سبز کیسه ای مرطوب شده با آب گرم می توانید تورم و تحریک آن را برطرف کنید. بر اساس مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد معین شد که پلی فنول موجود در چای سبز (معروف به اپلی گالوکاتچین گالات یا EGCE) دارای اثرات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی که می تواند روی سلول های قرنیه تاثیر مثبت بگذارد.

برترین راه برای استفاده از چای سبز برای چشم این است که ابتدا چای کیسه ای را در اندازهی آب جوش خیس کنید. سپس اجازه دهید کاملا خنک گردد. حتی می توانید آن ها را حدود 15 دقیقه در یخچال قرار دهید تا حسابی سرد شوند. وقتی چای کیسه ای خنک شد دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و کیسه ها را به مدت 10 دقیقه روی پلک هایتان قرار دهید.

3. مصرف اسیدهای چرب را افزایش دهید

بر اساس آنالیز های صورت گرفته، مکمل های اسید چرب امگا3 و امگا6 برای درمان سندروم چشم خشک بسیار موثر هستند. برای افزایش رطوبت داخل چشم ها و سالم نگه داشتن آن ها سعی کنید اسیدهای چرب بیشتری مصرف کنید. در زیر می توانید با منابع خوب اسیدهای چرب امگا آشنا شوید:

 • ماهی سالمون
 • ماهی اسقومری یا خالدار
 • ساردین
 • دانه های کتان
 • دانه های چیا
 • گردو

اگر در برنامه غذایی تان به اندازه کافی اسید های چرب امگا وجود ندارد حتما از مکمل های روزانه بهره ببرید.

4. از گلاب استفاه کنید

بر اساس متون پزشکی معتبر، گلاب دارای اثرات ضدالتهابی و ضدعفونی کننده است و می تواند در درمان بیماری های مختلف چشم موثر باشد. چند قطره گلاب را به چشم های خود بمالید یا با پنبه آغشته به گلاب به پلک های خود آرام ضربه بزنید تا تورم و پف آن ها کم گردد. اگر درباره استفاده از گلاب مطمئن نیستید می توانید با یک چشم پزشک مشورت کنید.

5. از خیار بهره ببرید

آب خیار خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد و با ویتامین C موجود در آن، خستگی چشم ها و پوست اطراف آن برطرف می گردد. دو حلقه خیار را با ضخامت 1 سانتی متر آماده کنید. دراز بکشید و روی هر چشم یک برش را قرار دهید و اجازه دهید 15 دقیقه به همان حالت باقی بماند. با این کار چشم و پوست اطراف آن شاداب می گردد.

6. ماساژ چشم را امتحان کنید

یک ماساژ ساده می تواند عملکرد تخلیه لنف از اطراف چشم و بعلاوه افزایش گردش خون در آن ناحیه یاری کند تا التهاب و سیاهی اطراف چشم برطرف گردد. برای انجام ماساژ چشم به روش زیر عمل کنید:

 • با نوک انگشت های اشاره و میانی به آرامی و به صورت دایره ای دور چشم ها ضربه بزنید. این کار باعث افزایش جریان خون در این قسمت می گردد.
 • از امتداد ابروها آغاز نموده و سپس انگشت ها را به سمت بیرون و تا لبه چشم ها حرکت دهید. در امتداد بالای استخوان گونه به سمت پایین حرکت کنید و سپس به سمت داخل و پل بینی بیایید.
 • با نوک انگشتان خود سه بار دور چشم ها حلقه بزنید.
 • با استفاده از انگشت میانی، دو طرف بینی را به سمت بالا فشار دهید؛ درست زیر استخوان ابرو.
 • در مرحله بعد با استفاده از انگشت وسط، به سمت داخل بینی و در کنار مجراهای اشکی فشار وارد کنید.
 • مراقب باشید وقتی در حال ماساژ دادن هستیدپوست خود را نکشید.

با انجام این ماساژ به مدت 30 ثانیه چشم های شما بیدار می شوند.

7. خواب با کیفیت داشته باشید

اگر خواب کافی نداشته باشید دیر یا زود علائم خستگی و کم خوابی در چشم های شما نمایان می گردد. سعی کنید آنقدر زود بخوابید که تا صبح حداقل 7 تا 9 ساعت خوابیده باشید. بهتر است برای راحت تر خوابیدن و جلوگیری از پیش آمدن مسائل چشمی، قبل از خواب وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید.

در آنالیز منتشر شده در سال 2018، قرار گرفتن در معرض نور طبیعی می تواند بر سلامت چشم و چرخه طبیعی خواب تاثیر منفی بگذارد. شدت این تاثیرگذاری در زمان نزدیک به خواب بیشتر هم می گردد. اگر می خواهید با چشم های پف نموده بیدار نشوید سعی کنید سرتان را کمی بالاتر از بدن قرار دهید تا مانع از تجمع مایعات زیر چشم شما گردد.

8. از چشم های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید می تواند از خشک شدن آن ها جلوگیری نموده، خطر آفتاب سوختگی روی پلک ها و پوست اطراف چشم را هم کاهش می دهد. برای محافظت از چشم های خود حتما در هوای آفتابی از عینک محافظ اشعه ماوراء بنفش (UV) بهره ببرید. بعلاوه می توانید به لبه های عینک خود یک محافظ اضافه کنید تا چشم ها را از جریان باد و هوای خشک محافظت کند.

9. اندازه زیادی آب بنوشید

هیدراته ماندن نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارد و به ویژه می تواند چشم ها و پوست شما را سالم نگه دارد. سعی کنید در طول روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا مطمئن شوید که بدنتان رطوبت کافی برای مرطوب نگه داشتن فضای داخلی چشم را در اختیار دارد. اگر هوا گرم است یا فعالیت بیشتری دارید، باید اندازه مصرف آب را افزایش دهید.

10. به چشم هایتان استراحت دهید

اگر در حال اجرا کارهایی مثل مطالعه کردن یا کار با کامپیوتر هستید و چشم هایتان روی آن ها متمرکز است، باید هر 20 دقیقه یک بار به چشم ها استراحت دهید. تمرکز طولانی مدت چشم می تواند باعث خشکی، خستگی یا تحریک آن گردد. برای استراحت دادن سعی کنید هر چند دقیقه چشم هایتان را ببندید یا برای چند ثانیه به سرعت پلک بزنید تا اشک طبیعی به طور یکنواخت در فضای داخلی چشم پخش گردد.

11. از قطره چشم یا اشک مصنوعی بهره ببرید

با افزایش سن احتمال ابتلا به سندروم چشم خشک افزایش پیدا می نماید. بعلاوه خشکی چشم می تواند در اثر استفاده از لنزهای تماسی و برخی از داروها مثل آنتی هیستامین ها، داروهای ضداحتقان و داروهای مربوط به آلرژی های فصلی هم ایجاد گردد.

اگر احساس می کنید چشم هایتان معمولا خشک و تحریک پذیر است بهتر است از قطره اشک مصنوعی بهره ببرید تا رطوبت آن ها حفظ گردد. اگر استفاده از این قطره هم یاریی نکرد، برای استفاده از قطره های چشمی مخصوص به چشم پزشک مراجعه کنید.

12. مصرف نمک و غذاهای شور را کاهش دهید

مصرف بیش از حد نمک (در واقع سدیم) می تواند باعث حبس آب در بدن گردد. این اتفاق یک اثر التهابی دارد و می تواند اطراف چشم شما را پف آلود کند. بعلاوه مصرف بیش از حد نمک روی فشار خون هم تاثیر می گذارد و سلامتی شما را در معرض خطر قرار می دهد. پس بهتر است روزانه کمتر از 2300 میلی گرم (2.3 گرم) نمک مصرف کنید. این اندازه معادل 1 قاشق چایخوری نمک در روز است.

13. از کمپرس سرد بهره ببرید

اگر احساس می کنید چشم های شما پف نموده یا ورم دارد از کمپرس سرد بهره ببرید. قرار دادن یک پارچه خیس شده با آب سرد به مدت 10 دقیقه روی چشم ها، می تواند به تسکین التهاب اطراف آن ها یاری کند.

مرور کلی

چشم های درخشان نشانه سلامتی و سرزندگی است. اگر چشم های شما خسته، قرمز، تحریک شده یا پف نموده باشد به احتمال زیاد درخشندگی زیادی ندارد. در این مطلب 13 ترفند برای داشتن چشم های درخشان را به شما آموزش دادیم. امیدواریم با استفاده از آن ها، چشم هایی سالم و زیبا داشته باشید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2198

به "13 ترفند برای داشتن چشم های درخشان و پرانرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 ترفند برای داشتن چشم های درخشان و پرانرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید