پروژه شناسایی و بررسی باستان شناسی قیر و کارزین اجرا می شود

به گزارش مجله مدیریت ناب، معاون میراث فرهنگی استان فارس از اجرای پروژه شناسایی و بررسی باستان شناسی بخش مرکزی شهرستان قیر و کارزین خبر داد.

پروژه شناسایی و بررسی باستان شناسی قیر و کارزین اجرا می شود

به گزارش مجله مدیریت ناب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، عبدالرضا نصیری امروز 5 تیرماه 1399 گفت: این پروژه به سرپرستی سعید صفرزاده کارشناس میراث فرهنگی استان فارس برای تکمیل نقشه باستان شناسی استان اجرا شده است که در این فصل بررسی، آثار شناسایی شده روی نقشه GIS پیاده خواهد شد.

او افزود: به دلیل وسعت شهرستان قیر و کارزین در فاز نخست بررسی و مطالعه بخش مرکزی پیشنهاد شده که مجوز شناسایی باستان شناسی در این بخش صادر شده است.

معاون میراث فرهنگی استان فارس گفت: این شهرستان با آب و هوایی گرم در چهار راه ارتباطی استان های فارس، یزد و اصفهان به استان های هرمزگان و بوشهر قرار گرفته و از دیر باز مورد توجه بوده است، پژوهشگران بسیاری از این منطقه بازدید کرده و آثاری از دوره های مختلف را شناسایی و معرفی کرده اند. پیش از این، بررسی جامع و فشرده ای برای شناسایی آثار باستانی و تاریخی این شهرستان انجام نگرفته است.

او با اشاره به ایکه از قدیمی ترین آثار ثبتی برجای مانده در محدوده شهرستان قیر و کارزین نقش برجسته پارتی است که به دوره اشکانی تعلق دارد، افزود: این اثر در بین گردنه گلومشک و کارزین واقع شده است و به شکل تخته سنگی مکعبی با ابعاد چهار متر است که بر یک طرف سنگ، نقش یک کماندار اشکانی حجاری شده است.

نصیری گفت: تپه شاه بربر، آسیاب تاریخی شهر قیر و تل شاه پریون از دیگر آثار مهم در این شهرستان است که پیش تر شناسایی و در فهرست آثار ملی ثبت شده است، از 52 اثر ثبت ملی شده، تعداد 29 اثر در بخش مرکزی واقع شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1053

به "پروژه شناسایی و بررسی باستان شناسی قیر و کارزین اجرا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه شناسایی و بررسی باستان شناسی قیر و کارزین اجرا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید