وکلای ملت با طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مخالفت می نمایند

به گزارش مجله مدیریت ناب، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس تاکید نمود ایجاد محدودیت ها می تواند حریت نماینده را بگیرد و او را محافظه کار کند. با توجه به طرح اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان اگر شورای نگهبان در میانه دوره نمایندگی افراد، رد صلاحیت کند، آزادی نماینده برخلاف قانون اساسی از بین می رود.

وکلای ملت با طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مخالفت می نمایند

به گزارش خبرنگاران، سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: وکلای ملت صد در صد با آنالیز طرح اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مخالفت می نمایند. سمیه محمودی، سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آنالیز و اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان گفت: مطمئناً با تغییرات و اصلاحات کنونی در این قانون، طرح اصلاح با دوسوم آرای نمایندگان صحن علنی رأی نخواهد آورد. با توجه به نوع نگارش و آنالیز های کمیسیون درباره طرح یاد شده، به مواد طرح اکثراً رأی منفی خواهم داد و گفته ام این طرح صد در صد رأی نخواهد آورد.

وی با بیان اینکه طرح اصلاح موادی از قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان هنوز در دستور کار کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی است، ادامه داد: در این طرح، اگر یکی از نمایندگان پیش از دوران نمایندگی دانشجو بوده است، دیگر در زمان حضور در مجلس نمی تواند درسش را ادامه دهد و این موضوع درست نیست. این مسئله در حالی درست بود که فرد در زمان نمایندگی خود دانشجو گردد و او را از تحصیل باز بدارند. چنین بندهایی در قانون موجب می گردد نمایندگان از آن استقبال ننمایند.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس اضافه کرد: یک نماینده پس از دوران نمایندگی رها می گردد و اینکه اگر کسی پروانه ای داشته باشد، در زمان نمایندگی باطل گردد، حق افراد را ضایع می نماید؛ چراکه پس از گذشت چهار سال دوران نمایندگی، افراد مانند بقیه مردم و کارمندان باید زندگی نمایند. البته اعطای حق و حقوق به نماینده نباید خارج از عرف باشد.

محمودی بیان نمود: نمایندگان کارمندان دولت نیستند و برخی در مشاغل آزاد، تجارت و... فعال هستند. آنها نمی توانند در چهار سال نمایندگیشان مشاغلشان را کنار بگذارند.

وی با بیان اینکه از نمایندگان ادوار مجلس حمایتی نمی گردد، تأکید کرد: الان برخی از نمایندگان نه شغل و نه حتی مسکن دارند، برخی هم با بیماری دست و پنجه نرم می نمایند.

این نماینده مجلس اظهار کرد: در جلسه کمیسیون به همکاران گفتم پس از گذشت 10 دوره از مجلس شورای اسلامی باید آسیب ها را پیدا کنیم و برای آنها قانون تدوین گردد، صرفاً نباید همه چیز را یک خطا در نظر بگیریم.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس توضیح داد: در گزارش طرح اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان آمده بود که برای نمونه اگر همسر یکی از نمایندگان به آن نماینده هدیه دهد، باید اعلام گردد یا اینکه اگر روزی با فردی ارتباط دوستی داشته ایم و بعداً همان فرد مسئولیتی پیدا کرد، نماینده مؤآخده خواهد شد. به علاوه اگر نماینده ای بخواهد با خانواده خود سفر داخلی یا خارجی برود، باید گزارش کند. درباره طرح شفافیت آراء هم چنین آسیب هایی وجود داشت که ما تذکر می دادیم؛ اما دوستان نپذیرفتند و باعث شد شفافیت آراء دو سوم رأی صحن علنی را کسب نکند.

محمودی یادآور شد: اینکه تصور کنیم نماینده خلافکار است مگر اینکه خلافش ثابت گردد، درست نیست. لزوماً همه خلافکار نیستند و اگر چند نفری تخلفی نموده باشند، کل مجموعه را نباید متهم دانست. زیرا این موضوع خلاف قانون اساسی است.

وی تأکید کرد: ایجاد محدودیت ها می تواند حریت نماینده را بگیرد و او را محافظه کار کند. با توجه به طرح اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان اگر شورای نگهبان در میانه دوره نمایندگی افراد، رد صلاحیت کند، آزادی نماینده برخلاف قانون اساسی از بین می رود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1466

به "وکلای ملت با طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مخالفت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وکلای ملت با طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مخالفت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید