مشکل ساعت گوشی ها با شروع پاییز حل شد؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، ایسنا نوشت: مشکل عدم تغییر ساعت بعضی گوشی ها و دستگاه های الکترونیکی که از ابتدای سال 1402 سبب دردسر کاربران شده بود، براساس آنالیز های اجرا شده با شروع پاییز درست شده است.

مشکل ساعت گوشی ها با شروع پاییز حل شد؟

تغییر ساعت رسمی کشور، در آغاز بهار و ابتدای پاییز، موافقان و مخالفانی دارد و هر سال بر سر این که آیا ساعت باید تغییر کند یا نه بحث می نمایند. در ایران هم سال 1370 برای اولین بار تغییر ساعت رسمی در آغاز بهار و پاییز به قانون تبدیل اما دوباره لغو شد و در نهایت در سال 1386، مجلس قانونا دولت را مجبور کرد که تغییر ساعت را اجرایی کند. در مجلس یازدهم نمایندگان طرحی را نوشتند که در آن خواستار لغو قانون تغییر ساعت و توقف جا به جایی ساعت در بهار و پاییز شده بودند.

در نهایت اردیبهشت سال 1401 با تصویب مجلس، اعلام شد ساعت رسمی کشور از سال 1402 تغییر نمی نماید اما با وجود اینکه از قبل اعلام شده بود، با تغییر سال دیگر ساعت های تغییر نمی نمایند، بعضی کاربران از ابتدای سال 1402 اظهار داشتند ساعت های گوشی، تبلت و وسایل الکترونیکی آنها به طور اتوماتیک یک ساعت به جلو کشیده شد.

در این راستا، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اطلاعیه ای اظهار داشت عدم تغییر ساعت تابستانی یا به عبارتی عدم اعمال DST(Daylight Saving Time) بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال 1402، پس از ابلاغ قانون در اول خردادماه 1401 با پیگیری های انجام شده به وسیله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از مراجع جهانی مانند ICANN و IANA در نسخه های به روزرسانی شده زمان کشورها منتشر و بعلاوه در سرورهای زمانی نظیر time.is نیز از حدود شش ماه قبل تغییرات لازم اعمال شده است.

بعلاوه مکاتبه و پیگیری لازم از اپراتورهای همراه نیز از چند ماه قبل انجام شده و آنها نیز تغییرات لازم را در سطح شبکه اعمال نموده و سامانه های خود را به روزرسانی نموده اند. مسئولان از جمله وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی ابهامات ایجاد شده در این زمینه بارها اظهار داشت که مسئله ایجاد شده به فناوری بعضی گوشی ها مربوط است که احتیاج به به روزرسانی دارد و فراوری نماینده گوشی باید این کار را انجام دهد. او در این زمینه تأکید کرد که چنین مسئله ای مأموریت وزارت ارتباطات و فناوری نیست بلکه به وزارت صمت مرتبط است که درحال رایزنی هستند تا مشکل حل شود اما درهر حال کمی زمانبر است.

حال با گذشت شش ماه از اتفاق رخ داده و مشکلاتی که بعضی شهروندان به واسطه تغییر ساعت برایشان رخ داد، به نظر می رسد که با آغاز پاییز ساعت موبایل ها و دستگاه هایی که از ابتدای سال به جلو رفته بود، درست شده است. در همین رابطه به تازگی یکی از اپراتورهای تلفن همراه اعلام نموده است با توجه به عدم تغییر ساعت رسمی کشور از ابتدای سال 1402، ساعت تلفن همراه بعضی از مشترکان قادر به تنظیم شدن با ساعت رسمی کشور نبود و محتمل است این اتفاق در ابتدای شش ماهه دوم سال نیز برای بعضی از کاربران که به صورت دستی ساعت گوشی خود را در ابتدای سال جاری تنظیم نموده بودند تکرار شود.

در این اطلاعیه با تأکید بر اینکه تنظیمات مربوط به ساعت تلفن همراه ارتباطی با شبکه اپراتورها ندارد، از مشترکان درخواست شده در صورت مشاهده این مشکل، نرم افزار گوشی خود را به روزرسانی نمایند و اگر با به روزرسانی نرم افزار همچنان اختلاف زمانی یک ساعته با ساعت رسمی وجود داشت، مشترک با تنظیم دستی مشکل را رفع کند.

لازم به ذکر است بهره مندی بیشتر از نور خورشید تنها علت تغییر ساعت رسمی یا در اصطلاح استفاده از ساعت تابستانه است. این تغییر به نحوی انجام می شود که در شش ماه ابتدایی سال ساعت - معمولاً یک ساعت- به جلو کشیده می شود و شش ماه دوم سال به حالت اولیه باز می شود؛ این تغییرات ساعت در منطقه های زمانی منجر به طولانی شدن روز در هنگام عصر و کوتاه تر شدن روز در هنگام صبح می شود و در حال حاضر نیز 70 کشور در طول سال از ساعت تابستانه استفاده می نمایند.

نکته قابل توجه این است با جابه جایی یک ساعته ساعت رسمی کشور، خورشید حدوداً در ساعت 6 صبح طلوع می نماید و از سوی دیگر نیز غروب خورشید به ساعت حدود 8 شب منتقل می شود که این به معنای استفاده بیشتر از نور خورشید است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در سال های گذشته تغییر ساعت موجب کاهش پیک مصرف برق و صرفه جویی در برق و در نهایت کاهش هزینه های جاری و سرمایه ای شده است. بر اساس این گزارش تغییر ساعت رسمی کشور در صرفه جویی مصرف انرژی برق کشور تأثیری بین 1 تا 3 درصد و در کاهش پیک مصرف برق کشور تأثیری بین 1 تا 1.5 درصد دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مهر 1402 بروزرسانی: 2 مهر 1402 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2243

به "مشکل ساعت گوشی ها با شروع پاییز حل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل ساعت گوشی ها با شروع پاییز حل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید