انواع پوشش های بیمه ای قابل استفاده دانشجویان در کانادا

به گزارش مجله مدیریت ناب، بر اساس قوانین آموزش و پرورش کشور کانادا، تمامی دانش آموزان و دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در این کشور باید تحت پوشش بیمه های دانشجویی قرار گیرند. به همین دلیل، بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا در حین تکمیل مدارک برای ثبت نام، باید برای این موضوع نیز اقدام نمایند. آگاهی از انواع بیمه های دانشجویی و آگاهی از شرایط دریافت آن ها، می تواند پروسه دستیابی به بیمه تحصیلی در کانادا را آسان تر کند.

انواع پوشش های بیمه ای قابل استفاده دانشجویان در کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تورهای ارزان قیمت کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

بیمه دانشجویی در کانادا

همه دانشجویان بین المللی که کشور کانادا را برای ادامه تحصیل برگزیده اند، تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار می گیرند. بیمه های دانشجویی متنوعی حین تحصیل در کانادا به دانشجویان اعطا می گردد که به طورکلی از دو ارگان جداگانه بیمه دانشجویی خصوصی و بیمه دانشجویی دولتی تامین می گردد.

اهمیت بیمه دانشجویی برای سیستم آموزشی کانادا تا حدی است که تقریبا تمامی موسسات آموزشی عالی در میان مدارک لازم برای ثبت نام، بیمه دانشجویی را نیز مطالبه می نمایند. به دلیل بالا بودن مخارج درمان اقدام برای پوشش بیمه های دانشجویی در ابتدا به سود دانشجو خواهد بود؛ چراکه برخی خدمات درمانی در کانادا، احتیاج به پرداخت هزینه ای بسیار بیش از کل هزینه دوره تحصیل دارد!

سیستم بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

نوع این بیمه ها و سطح خدمات آن ها به افراد تحت پوشش، به ایالت محل تحصیل و طول دوره تحصیلی و مدت زمان اقامت دانشجو در کانادا بستگی دارد. به طوری که دانشجویان با اقامت شش ماهه، تحت پوشش بیمه درمانی اورژانسی قرار می گیرند و در صورت طولانی بودن دوره تحصیل، تحت پوشش بیمه های کامل تری قرار می گیرند.

گفتنی است که به دلیل مدیریت متفاوت استانی در سیستم آموزش و پرورش و تحصیلات تکمیلی، بیمه دانشجویی تنها در ایالت محل تحصیل اعتبار دارند و در دیگر استان های کانادا پوشش دهی ندارد. بنابراین کارت عضویت بیمه دانشجویی تنها در همان استان محل تحصیل قابل استفاده است. درصورت تداوم سفرهای بین استانی در طول دوره تحصیل، پیشنهاد می گردد خدمات بیمه سلامت خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.

خدمات بیمه درمانی برای دانشجویان تحت پوشش بیمه دانشجویی در کانادا

به دلیل بالا بودن هزینه های درمانی در کانادا، قرار دریافت تحت پوشش بیمه های دانشجویی اهمیت ویژه ای دارد؛ به همین خاطر، بیشتر دانشگاه های این کشور در حین پذیرش دانشجوی بین المللی امور مربوط به بیمه دانشجویی را نیز بر عهده می گیرند. در این صورت، هزینه قابل پرداخت برای بیمه دانشجویی همزمان با شهریه سالانه دانشگاه محل تحصیل اعلام و پرداخت می گردد.

بیشتر دانشگاه های کانادا که در رشته پزشکی نیز پذیرش دارند، اقدام به ایجاد مراکز درمانی نموده اند. در این مراکز درمانی دانشجویانی که سال های پایانی تحصیل خود را در رشته های تخصصی علوم پزشکی می گذرانند، مراحل عملی را تحت نظر استادان خود طی می نمایند. اما نکته جالب توجه برای دانشجویان دیگر رشته های دانشگاه موردنظر این است که مراجعه به این مراکز درمانی برای آن ها رایگان است.

بیمه های دانشجویی که توسط دانشگاه های کانادایی به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد، با توجه به قراردادی که با شرکت بیمه منعقد شده ارائه می گردد؛ برخی از این شرکت ها خدمات بیمه تکمیلی را در لیست خدمات خود دارند. دانشجویان بین المللی با پرداخت حق بیمه بیشتر می توانند تحت پوشش خدمات بیمه تکمیلی نیز قرار بگیرند.

بیمه درمانی دولتی

در سراسر کشور کانادا سرویس های استاندارد درمانی تبیین شده که بیشتر مراقبت های اولیه و اورژانسی را در بر می گیرند و در تمام استان ها نیز ارائه می شوند.

در این میان بیمه های دولتی برای دانشجویان بین المللی در ایالت های نیوبرانزویک، نواسکوشیا، آنتاریو، کبک، پرنس ادوارد و یوکان ارائه نمی گردد.

در برخی ایالت ها، بیمه خاصی برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است؛ برای مثال در ایالت کبک تنها برای دانشجویان 9 کشور (بلژیک، دانمارک، فنلاند، یونان، پرتغال، سوئد، لوکزامبورگ و نروژ) خدمات بیمه درمانی ارائه می گردد. البته برخی یاری هزینه های تحصیلی در دانشگاه های کبک، خدمات درمانی دانشجو را نیز پوشش می دهند.

در برخی ایالت های کانادا سرویس های فیزیوتراپی، دهان ودندان و داروهای تجویزی نیز در پوشش بیمه خدمات درمانی دولتی قرار گرفته است. برخی خدمات درمانی همچون مراقبت های چشم و درمان های تجویز شده بینایی سنجی در سیاست های خدمات درمانی دولتی قرار نمی گیرد.

بیمه درمانی خصوصی

با رشد شمار دانشجویان بین المللی در کانادا و گسترش پذیرش دانشجو در این کشور، بیمه های خصوصی برای پوشش ورودی های جدید شروع به کار کردند. همان طور که از عنوان این قبیل بیمه ها درک می گردد، بیمه های خصوصی گران تر هستند. البته ناگفته نماند که خدمات درمانی این بیمه ها به نسبت پوششِ وسیع تری دارند. در بیمه های خصوصی مراقبت های دهان ودندان و بینایی نیز پوشش داده می گردد.

بیمه های دولتی در مراکز درمانی دولتی ارائه می گردد و هزینه کلینیک های خصوصی معمولا به عهده بیمه های درمانی خصوصی است. شرکت های خصوصی معمولا 80% از کل هزینه درمان را پرداخت می نمایند.

شرایط دریافت بیمه دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

بسته به ایالت و دانشگاه محل تحصیل شرایط متفاوتی برای دریافت بیمه دانشجویی وجود دارد اما به طور کلی ارائه نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت مبلغ حق بیمه به صورت مشترک در مراکز تحصیلی الزامی است. برخی دانشگاه ها مبلغ بیمه دانشجویی را به صورت ماهانه دریافت می نمایند و برخی دیگر همراه با شهریه سالانه یا ترمی.

در صورت آشنایی با شرایط و ضوابط شرکت های خصوصی ارائه دهنده بیمه دانشجویی، خرید بیمه ارزان تر از بیمه دانشگاه خواهد بود، اما برای دانشجویانی که از داخل کشور ایران اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه می نمایند، بیمه خصوصی دانشگاه به صرفه تر و سریع تر مهیا می گردد.

بیمه دانشجویی در ایالت های پذیرنده دانشجوهای بین المللی

همانند سیستم آموزشی مقاطع مختلف تحصیلی در کشور کانادا، هزینه، شرایط و خدمات بیمه دانشجویی نیز ایالت با ایالتی دیگر متفاوت است؛ هزینه سالانه بیمه دانشجویی در کانادا از 400 دلار تا 900 دلار کانادا متفاوت است و به همین میزان خدمات درمانی متفاوتی نیز ارائه می گردد. برای درک بهتر شرایط و هزینه های بیمه دانشجویی در کنار خدمات آن ها، در ادامه به تفکیک ایالت های کانادا به شرح و آنالیز می پردازیم.

ایالت بریتیش کلمبیا

یکی از شهرهای مورد علاقه ایرانیان برای تحصیل ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیاست. مسئولیت بنیادی برای اطمینان از کیفیت خدمات بهداشتی به عهده وزارت بهداشت ایالت بریتیش کلمبیا است تا این خدمات به موقع و با هزینه ای مقرون به صرفه در اختیار دانشجویان قرار بگیرد. عملکرد شرکت های خصوصی بیمه نیز تحت نظارت وزارت بهداشت این ایالت است.

یکی از خدمات قابل توجه بیمه دانشجویی در این ایالت، سفرهای درمانی است؛ اگر دانشجو در طول دوره تحصیل برای درمان احتیاج به سفر داشت، بیمه دانشجویی هزینه سفر و درمان را بر عهده خواهد گرفت. شبکه بیمه ایالت بریتیش کلمبیا در 24 ساعت از شبانه روز و 7روز در هفته به وسیله تلفن، وب سایت، اپلیکیشن موبایل و … در دسترس است.

باید توجه داشت که پوشش بیمه دانشجویی در ایالت بریتیش کلمبیا سه ماه پس از ورود دانشجو شروع می گردد اما دانشجو موظف است به محض ورود برای آن اقدام کند. برای مثال اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد خاک کانادا گردد، از اول نوامبر تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار خواهد گرفت.

بیمه دانشجویی در ایالت بریتیش کلمبیا برای اقامت تحصیلیِ حداقل شش ماه صادر می گردد؛ به عبارت دیگر، اگر طول دوره تحصیل و اقامت دانشجو کمتر از شش ماه باشد، در این ایالت تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار نمی گیرد. در طول این مدت می توان از بیمه های ماهانه شرکت های خصوصی بهره جست؛ این بیمه ها ماهانه حدود 36 دلار هزینه دارد.

ایالت آنتاریو

بسیاری از دانشگاه های مطرح کانادا در ایالت آنتاریو مستقر شده اند. دانشجویان بین المللی در آنتاریو تحت پوشش بیمه دولتی قرار نمی گیرند اما قریب به اتفاق دانشگاه های این ایالت به عضویت بیمه سلامت دانشگاه UHIP درآمده اند. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های واقع در آنتاریو باید برای بیمه دانشجویی اقدام کرد.

فرم بیمه های دانشجویی توسط دانشگاه محل تحصیل در آنتاریو برای دانشجو ارسال می گردد و سالانه 450 دلار کانادا در شهریه دانشجو به عنوان حق بیمه لحاظ می گردد. خدمات این نوع بیمه دانشجویی ابتدایی است اما عضویت آن برای تمامی دانشجویان بین المللی الزامی است.

ایالت آلبرتا

بیمه درمانی در ایالت آلبرتا کانادا برای دانشجویان بین المللی صادر می گردد که اقامت حداقل 12ماهه داشته باشند. در این صورت، در ماه سوم حضور در کانادا دانشجو تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار می گیرد. به همین دلیل توصیه می گردد در بدو ورود به خاک کانادا برای پوشش بیمه دانشجویی اقدام گردد.

اگر طول دوره تحصیل در این ایالت کمتر از یک سال باشد، دانشجو باید قصد اقامت 12 ماهه خود را به اثبات برساند. دانشجویانی که بیش از سه ماه و کمتر از 12 ماه در موسسات آموزش عالی آلبرتا مشغول به تحصیل می شوند نیز امکان قرار دریافت در پوشش بیمه دانشجویی را نیز دارند. دانش آموزان زیر 18 سال که در این ایالت به تحصیل می پردازند، باید به بیمه مادر خود ملحق شوند.

ایالت مانیتوبا

بیمه های دانشجویی در ایالت مانیتوبا برای دانشجویانی طراحی شده که شش ماه و بیشتر در دانشگاه های مستقر در این ایالت به تحصیل می پردازند. بیمه دانشجویان بین المللی در این ایالت خدمات گسترده ای را پوشش می دهد و در ازای آن تنها سالانه 450 دلار به شهریه دانشجو منظور می گردد.

منبع: نیلگام
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 735

به "انواع پوشش های بیمه ای قابل استفاده دانشجویان در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع پوشش های بیمه ای قابل استفاده دانشجویان در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید