مردم عدم پذیرش بدون دفترچه بیمه را به 1420 اعلام نمایند خبرنگاران

به گزارش مجله مدیریت ناب، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با اشاره به حذف صدور دفترچه های بیمه گفت: بیمه شدگان تامین اجتماعی، عدم پذیرش داروخانه ها و مراکز درمانی بدون دفترچه بیمه را در سامانه 1420 ثبت کند.

مردم عدم پذیرش بدون دفترچه بیمه را به 1420 اعلام نمایند خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با اشاره به حذف صدور دفترچه های بیمه گفت: بیمه شدگان تامین اجتماعی، عدم پذیرش داروخانه ها و مراکز درمانی بدون دفترچه بیمه را در سامانه 1420 ثبت کند.

شهرام غفاری گفت: حذف دفترچه بیمه به عنوان یک طرح ملی باید مورد پذیرش همه مراکز بهداشت و درمان طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین عدم پذیرش این بیماران بدون دفترچه در همه آزمایشگاه ها، داروخانه ها و مراکز بهداشت و درمان طرف قرارداد تامین اجتماعی تخلف بوده و در صورت گزارش بیمه شدگان، مرکز مورد نظر با برخورد قانونی روبرو خواهد شد.

غفاری همچنین با اشاره به گفت وگو با رئیس انجمن داروسازان تاکید نمود: این عدم پذیرش در داروخانه ها از جانب انجمن داروسازان هم مورد تایید نبوده و بر این اساس در صورت ثبت شکایت بیمه شدگان در سامانه 1420 تامین اجتماعی، داروخانه موردنظر معین تکلیف می گردد.

وی در مورد پرسشی مبنی بر اینکه بعضی داروخانه ها تحویل دارو بدون دفترچه را ملزم به استفاده پزشکان از نسخ الکترونیکی می دانند نیز گفت: این مساله تخلف صددرصد است و اکنون با حذف دفترچه بیمه تنها کد ملی بیمار توسط پزشک روی سرنسخه نوشته خواهد شد، که پیش از این طرح، کدملی بیمار بر برگ دفترچه درج شده بود.

غفاری افزود: بنابراین حذف دفترچه بیمه به دلیل تغییر دفترچه به کاغذ (سرنسخه پزشک) برای داروخانه ها تفاوتی نداشته و همکاران این حوزه موظف به ارائه خدمات مورد احتیاج مردم خواهند بود.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: فرایند اقدامات آزمایشگاه ها نیز با اجرای این طرح تغییری نداشته و صرفا در داروخانه ها، فرآیند استحقاق بیمار اضافه شده است.

هزینه بیمه شدگان با ثبت شکایات در سامانه 1420 بازگشت داده می گردد

وی یادآور شد: هزینه آزاد بیمه شدگان نیز در مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی با ثبت شکایات در این سامانه (1420) به بیمار بازگشت داده می گردد و در این رابطه سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه در حق مردم کوتاهی نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، چاپ و عرضه دفترچه جدید تأمین اجتماعی از اول اسفند ماه در همه شعب و کارگزاری های سراسر کشور متوقف شد.

بنابر این، سامانه نسخه الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی در دسترس همه مراکز درمانی طرف قرارداد است و پزشکان اعم از طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد می توانند با ثبت نام در سامانه نسخه الکترونیک سازمان به نشانی ep.tamin.ir و دریافت نام کاربری، نسبت به نسخه نویسی الکترونیک اقدام نمایند.

به گفته مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هم از اول اسفند ماه، بیمه شدگان و بازنشستگان این سازمان با اتمام صفحات دفترچه، احتیاجی به دریافت دفترچه جدید نداشته و با ارائه کارت ملی می توانند به پزشکان و مراکز درمانی اعم از طرف قرارداد وغیرطرف قرارداد تأمین اجتماعی سراسر کشور مراجعه نمایند.

بنابر اظهارات وی، در صورت عدم امکان یا تمایل به استفاده از سامانه نسخه الکترونیک، پزشکان می توانند نسخه بیمه شدگان تأمین اجتماعی را در سرنسخه نوشته و سرنسخه پزشکان اعتباری مشابه با صفحات دفترچه های کاغذی خواهد داشت.

همچنین هر بیمه شده یا بازنشسته پیش از مراجعه به مراکز پزشکی می تواند استحقاق درمان خود را به وسیله سامانه eservices.tamin.ir یا کد دستوری #1666* دریافت و در صورت عدم دسترسی به اینترنت، پزشکان و بیمه شدگان می توانند با مراجعه به کد دستوری #1420*4* از استحقاق درمان آگاه شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1456

به "مردم عدم پذیرش بدون دفترچه بیمه را به 1420 اعلام نمایند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم عدم پذیرش بدون دفترچه بیمه را به 1420 اعلام نمایند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید